The Wall Street Journal (США): Українські вибори стануть перевіркою на відданість демократії

Чи складе Янукович іспит? Місцеві вибори покажуть, чи дотримується Віктор Янукович на ділі демократичних цінностей, про відданість яким постійно говорить. Громадські організації та опозиція вже сьогодні кричать про численні порушення та нерівні умови – пише Джеймс Марсон в американській The Wall Street Journal.

Українці голосуватимуть у неділю на місцевих виборах, що розглядаються як перевірка для президента Віктора Януковича на відданість демократії. Його критики вже зараз говорять про кричущі порушення.

Лідери опозиції звинувачують уряд у друкуванні фальшивих бюлетенів та у тискові на їхніх кандидатів, щоб ті не брали участі у виборах. ОПОРА, незалежна група спостерігачів, говорить про свідчення лікарів, вчителів, а також інших державних службовців з різних куточків України, яких залякували звільненням, якщо вони балотуватимуться на посади мера та депутатів місцевих рад на противагу кандидатам від Партії регіонів пана Януковича.

Юлія Тимошенко, провідний лідер опозиції, сказала, що не визнає результатів виборів у трьох із 24 областей держави, оскільки влада зареєструвала в них перебіжчиків з її партії як кандидатів, відмовивши при цьому справжнім прибічникам у можливості балотуватися.

Віце-президент Сполучених Штатів Джозеф Байден розмовляв цього місяця із паном Януковичем телефоном, щоб наголосити на важливості вільних та чесних виборів у колишній радянській республіці. Близько 500 американських та європейських спостерігачів, разом із сотнями українських, збираються слідкувати за голосуванням та підрахунком бюлетенів на 15 тисячах дільниць.

Пан Янукович пообіцяв забезпечити чесні вибори. «Це мої перші вибори як президента України, і немає нікого більше зацікавленого у тому, щоб вони відбулися демократично і чесно», – сказав він журналістам. Будь-яке втручання державних посадовців, додав він, «неприпустиме».

Він заперечив звинувачення пані Тимошенко, сказавши, що її партія «намагається покласти провину на когось іншого» за свої внутрішні чвари.

Демократичні вибори в Україні беруть свій початок від Помаранчевої революції 2004-го, коли сотні тисяч вуличних протестувальників змусили анулювати нібито сфальсифіковані президентські вибори, на яких пан Янукович, відверто підтриманий Росією, був оголошений переможцем.

Пан Янукович програв у повторному голосування прозахідному кандидату. Він взяв реванш у лютому цього року, перемігши пані Тимошенко після років суперечок між нею та іншими лідерами Помаранчевої революції, що підрізало крила їхнім урядовим програмам.

Лютневе голосування, також опротестоване пані Тимошенко, було загалом визнане чесним. Втім критики пана Януковича говорять, що він намагається відновити авторитарне правління – через спрямування Служби безпеки на розслідування діяльності громадських організацій, обмеження свободи слова та кроки з посилення президентських повноважень.

«Ця кампанія була значно менш змагальною та прозорою порівняно з президентськими виборами, – сказала Ольга Айвазовська, голова ОПОРИ. – Ми не бачили таких нерівних правил гри на всіх рівнях від 2004-го».

Місцеві вибори планувалося провести у травні, але їх було відкладено через брак фінансування в умовах неприйнятого державного бюджету.

Протягом літа правляча коаліція пана Януковича підтримала новий виборчий закон, який забезпечив пропрезидентським партіям домінуючу роль у територіальних виборчих комісіях.

Опитування громадської думки, проведене цього місяця фондом «Демократичні ініціативи», показало, що 30 % виборців по всій країні збираються віддати свої голоси за партію пана Януковича, порівняно із 12 % за партію пані Тимошенко.

Це може вилитися в успіхи на виборах до місцевих рад прихильників пана Януковича по всій Україні, навіть якщо виборці залишаються географічно розділеними. Прибічників президента більше на півдні та сході країни, тоді як пані Тимошенко – на заході.

 

 ІноЗМІ


Кількість переглядів - 3114
30.10.2010 10:25
Система Orphus

Поділитись новиною:

Коментарі (0)

Додати коментар

Щоб залишити коментар вам необхідно авторизуватися через:
Статті
Останнє в блогах
Всі блоги
Душа і тіло