45 років тому франківський «Спартак» здобув путівку до першої союзної ліги

 

 

Історія прикарпатського футболу налічує чимало перемог.  Пропонуємо згадати одну з них, яка відбулася 45 років тому.

 

25 листопада 1972 року івано-франківський «Спартак» у другому стиковому матчі за право виступати у першій союзній лізі в сезоні 1973 року переміг ризьку «Даугаву».

 

Спартак (Івано-Франківськ) після матчу в Сімферополі. 25.11.1972 року

За три тури до завершення чемпіонату СРСР серед команд другої ліги І зони, 20 жовтня на своєму стадіоні «Спартак» зіграв унічию з тернопільським «Будівельником».

 

Тоді команда втретє виборола звання чемпіона УРСР. Це дало прикарпатцям право на участь у перехідних матчах за одну з путівок до першої ліги. «Спартаку» довелося грати з ризькою «Даугавою».

 

«Немов, це відбувалось зовсім недавно, такі матчі забути неможливо, вони закарбовуються на все життя, — згадує франківець Степан Рибак, який у сезоні 1972 року зіграв усі матчі в складі «Спартака». — Після перемоги у чемпіонаті ми вирушили до Алушти — готуватися до стикових ігор, які мали відбутись у Сімферополі. Саме там дізнались ім’я суперника».

 

Перший матч, який відбувся 22 листопада, франківці програли. За словами Степана Рибака, сказалася відсутність ігрової практики, адже майже три тижні команда лише тренувалась. Натомість «Даугава» весь цей час боролася за право участі у стикових матчах на турнірі в Сочі, тому мала ігровий тонус.

 

«До того ж, рижани забили нам випадковий м’яч, скориставшись помилкою Богдана Горичка у захисті, — каже Рибак. — Потім була триденна перерва. Ми всі жили в одному готелі. Було помітно, що рижани ставилися якось трохи зверхньо, певно, вважали, що путівку в першу лігу вони вже завоювали. Жили з нами й арбітри. Навіть чув від них таке, що переможець для них уже відомий і це команда зі столиці Латвії. Але ми трагедії з першого матчу не робили, все одно була якась впевненість, що маємо повернутись додому з перемогою».

 

25 листопада 1972 року. Другий матч за путівку до першої ліги чемпіонату СРСР. Сімферополь. Стадіон «Локомотив». 2 500 глядачів.

«Даугава» Рига — «Спартак» Івано-Франківськ — 1:3.

Арбітр – Лук’янов.

«Спартак»: Белей, Павліський, Кобичек, Горичок, Бойко, Голубцов, Рибак, Дирів, Чопей, Мартиненко, Аністратов.

«Даугава»: Лайзан, Бешкарєв, Залітіс, Фаєвцев, А.Іванов, Лієпіньш, Рацин, Кондратенко, Босий, Кузнєцов (В. Іванов, 46), Сидоренко.

 

«Так, а потім ми виграли 3:1, — згадує Степан Рибак. — Слід віддати належне нашому головному тренерові Віктору Лукашенку. У другому матчі він зробив лише одну заміну, ввівши у склад Ігоря Диріва. Погода була прохолодна, під час матчу пішов сильний дощ. Цікаво, що ми вийшли на гру в смугастій жовто-синій формі, яку нам подарували у Румунії. Інший комплект був непридатний, біла форма після першого матчу забруднилася, а попрати її в Сімферополі не було де. У жовто-синій грали вперше, раніше нам категорично забороняли.

 

Ми володіли ігровою ініціативою з самого початку матчу. Перший м’яч вдалося забити на 31-й хвилині. Ігор Дирів відкрився на правому фланзі, я зробив йому передачу між двома захисниками, він перевів на Валерія Голубцова і той замкнув одним дотиком.

 

Але на початку другого тайму рижанин Залітіс зміг забити Тарасу Белею після розіграшу кутового.

 

Саме в цей момент команда проявила бійцівський характер. Результат не забарився. Спочатку на 70-й хвилині московський арбітр Іван Лук’янов не зараховує «чистий» м’яч у ворота рижан, який забив Степан Чопей. Та через дві хвилини йому нічого не лишається, як зафіксувати взяття воріт після удару Петра Кобичека. Ми продовжували атакувати. За дві хвилини до завершення основного часу Валерій Голубцов забиває ще — 3:1».

 

Назавтра спартаківці літаком повернулися до Франківська. В аеропорту команду зустрічав натовп вболівальників. Від трапу гравців несли на руках…

 

«Атмосфера була неймовірною! — каже Степан Рибак. — Зі мною стався кумедний епізод. У Сімферополі я купив додому дефіцит — кілька кілограмів апельсинів. І з літака вийшов з авоською апельсинів в руках. А от уже у приміщенні аеропорту в мене в руках залишились тільки ручки від тої авоськи».

 

Через два дні в обкомі на Грюнвальдській «Спартаку» влаштували урочистий прийом. Кожен гравець отримав радіоприймач, а через місяць — премію, 150 рублів.

 

Репортер


20.11.2017 1079 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

561
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1744 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1088 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

523
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6870 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11323 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

299

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1030

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1085

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1076
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

237
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1045
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

811
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

676
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

645
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2907
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4408
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18403
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

257
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

324
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

633
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

735