В Івано-Франківську побував відомий американський художник Бред Дауні (фото)

 

 

В Івано-Франківську пройшов перший етап резиденції з відомим американським художником Бредом Дауні.

 

Іноземний гість, який є одним із основоположників мистецтва в публічному просторі, ознайомився із середовищем міста й обміркував прототип свого проекту, який втілюватиме восени.
 


Бред Дауні приїхав в Україну вперше, спеціально для участі в резиденції для іноземних художників у Івано-Франківську, яка реалізовується в рамках мистецької програми «Наступний проект» від платформи «Тепле Місто».

 

Впродовж п’яти днів, 27 червня – 3 липня, художник досліджував Франківськ, його середовище: відвідував різні локації, обдумував ідею свого проекту, спілкувався з містянами. 30 червня в "Urban Space 100" відбулася зустріч за участю резидента, а також кураторки програми «Наступний проект» Лілії Гоголь й куратора резиденції, художника Євгена Самборського.

 

 

Бред Дауні народився в 1980 році в Кентуккі, США. Через військовий фах батька він змалку був  звичний до постійної зміни місця проживання. Так і в мистецькій біографії: Нью-Йорк, Лондон, Берлін. Навчався у Pratt Institute в Нью-Йорку і Slade School of Art в Лондоні. Загалом, як каже, починав із «ламання, руйнування знаків» — у пошуку їхнього іншого, прихованого, непоміченого сенсу. Свого часу художник створював свої арт-об’єкти в публічному просторі непомітно, перевдягаючись в одяг будівельника абощо. Однак потім змінив анонімність, аби стати ближчим до аудиторії.

 

Понад десять років Бред живе в Європі, нині працює, а також викладає у Берліні. Він долучається до стріт-артових фестивалів, працює в темі муралів і створює мистецькі проекти у співпраці з відомими брендами, бере участь у виставках й академічних заходах, а також мистецьких проектах муніципалітетів. Резидент розповів про проекти, втілені у Відні, Парижі, Амстердамі, Катовіце, Москві, Бішкеку. Є й проекти мандрівні, що не знають кордонів, як цілорічний проект, під час якого художник відвозить до знаменитих місць (як Мачу-Пікчу чи Стоунхендж) речі з однієї лікарні, там вони, як каже, заряджаються енергією, — й опісля він привозить їх назад.

 

 

У Берліні, за словами американця, він вперше відкрив для себе пострадянські реалії. У деяких роботах художник апелює до минулого, скажімо, до ситуації розділеного Берліна. Як він пояснює, час для нього — чи не найважливіший елемент у мистецтві, і Бред ставить за ціль «зберігати його».

 

Час, звук, рух, а відтак відеофіксація творчого процесу є важливими. Так, у рамках одного проекту художник разом із професійною реставраторкою відновили на стіні старе, перше графіті, врешті-решт узагалі звільнивши цю площину від усіх нашарувань часу. Як митець Бред небайдужий до мілітаристських форм, символів, пам’ятників, які оточували його з дитинства. Він пробує переосмислювати, переозначувати такі об’єкти з допомогою мистецьких засобів. Скажімо, у військовій школі Парижа почепивши Наполеонові-пам’ятнику ложку на ніс (сам Бред любив так робити у дитинстві) або у колишньому музеї нацистського Райху провівши експозицію із різнокольорових рушників — «прапорів» — із приліпленими шматками мила (неприємний і важкий запах десятків шматків мила мав нагадувати про експерименти над людьми, зокрема, як вважається, використання людського жиру у виробництві мила).

 

Роботи Бреда — це певна гра, маніпуляції у просторі та елементами в ньому. Вміння з їхньою допомогою актуалізувати раніше відсутні значення, функції, форми. Скажімо, художник вважає, що архітектура нестала, і її можна зрушити; крім звичного, він знайде з десяток  варіантів розташування перекладин на драбині, а розмістивши ключі у вигляді довгого ланцюга, трактує його як символ багатоланкового кодування користувачів інтернету.

 

Інсталяції, скульптури, перформанси Бреда в публічному просторі мають провокативний характер. Можуть викликати здивування, сміх, нерозуміння, захоплення, звинувачення у вандалізмі, претензії поліції або ж, скажімо, працівників готелю, коли для мистецького проекту Бред з колегою виносили із закладу речі.

 

 

Резиденція із Бредом Дауні — третя в Івано-Франківську резиденція для іноземних художників, організована платформою «Тепле Місто»: учасниками перших двох були польські митці Павел Альтгамер та Славомір ZBIOK Чайковський.


07.07.2017 532 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1227
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2538
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2120
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2173
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6562 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2458 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

342

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1153

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1288

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1407
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

284
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

589
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2070
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26520
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

558
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10471 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8018
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

544
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

409
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

551
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

627
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1588