Прикарпатський майстер витесав кам’яний іконостас за ранньохристиянськими зразками (фото)

 

 

Майстер витесав кам’яний іконостас за ранньохристиянськими зразками - єдиний в Україні
 
 
...Я у Галичі (Івано-Франківщина), у цeркві Різдва Христового. Настоятель показує ошатну святиню.
 
 
"Наша церква - пам’ятка архітектури національного значення, -- розповідає отець Ігор Броновський. -- Істориків вважають, що  вона була збудована приблизно в ХІІІ столітті, у княжі часи.  І до знайдення фундаментів Успенського собору в Крилосі науковці вважали її княжим собором. Тепер у храмі проводимо масштабну реставрацію. Ось уже в завівтарній частині виклали мозаїку в візантійському стилі, й іконостас також хотіли зробити оригінальним, щоби нагадував про славну княжу історію", пише газета "Експрес"
 
 
Шукаючи ідеї для іконостаса, отець Ігор довго їздив Україною та вивчав архітектуру, внутрішнє оформлення та оздоблення церков. Побачене довго аналізував. Вирішив, що іконостас краще зробити з дерева, заліза або з каменю. Спинився на камені.
 
 
"Я подумав, що це буде монументально, камінь символізуватиме непорушність церкви, давню історію храму, яка нерозривно пов’язана із сучасністю, -- згадує священик. -- Спочатку вирішив, що краще витесати іконостас з мармуру, але це дуже дорого. Так вартість кілограма каменю -- приблизно 20 доларів, а таких грошей у нас немає". Треба було шукати інші варіанти.
 
 
І отець Броновський згадав, що знайомий з цікавим майстром -- Сергієм Дячуком, який витесує з каменю різні скульптури,  у тому числі й фігури Богородиці, Ісуса, святих. Звернувся до митця з пропозицією виготовити іконостас. А той, наче чекав цієї розмови, радо погодився, проте попередив, що іконостаси він не робив. Та все вийшло дуже добре й незвично.
 
 
"Це не класичний іконостас, а своєрідна вівтарна перегородка. Щось подібне було у ранньохристиянських храмах, адже дво- чи триярусних іконостасів, які ми звикли бачити в церквах, колись не було. До речі, така ж перегородка є у церкві Пантелеймона, що у селі Шевченковому, єдиному збереженому храмі з ХІІ століття. Тому можемо спокійно казати, що це праіконостас".
 
 
Витесано іконостас із близько трьох тонн піщанику, привезеного з одного із кар’єрів. Незвичний іконостас-перегородка понад 4 метри завширшки і близько 2,5 метра заввишки. Він світло-кавового кольору, але, за словами отця Ігоря, згодом камінь може потемніти, бо це природна властивість матеріалу.
 
 
Іконостас складається з основи-фундаменту, колон та капітелей, на яких триматиметься арка над кованими царськими воротам. Усі частини кам’яного іконостаса  прикрашені різьбленими старовинними орнаментами, які священик знайшов у згаданій церкві святого Пантелеймона та в книгах про мистецтво княжого Галича. Згодом ці візерунки він показав майстрові, а той уже вирізьбив у камені.
 
 
Прикметно, що всю різьбу пан Дячук зробив вручну, не застосовуючи жодних електроінструментів.
 
 
"І це ще одна унікальна риса нашого  іконостаса, -- мовить отець. -- Адже вирізьбити в камені такі дрібні деталі візерунків непросто". Роботи тривали два роки. Тесав та різьбив на камені майстер удома, в селі Литвинів на Тернопільщині. А до Галича частини іконостаса везли, наче дитину, загорнувши у м’які тканини, аби на поганих дорогах не побилися, не надщербилися, бо тоді пропала б філігранна робота.
 
 


29.05.2017 1312 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

625
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2242
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1989
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2015
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6020 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2294 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

171

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

983

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

985

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1233
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

466
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1921
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3823
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26335
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

417
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10331 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7872
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

423
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

423
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

506
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1435
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

1026