Вулкан, який вивергає зі своїх кратерів гази, нафту та мінеральну воду

 

 

У це важко повірити, але на території України є діючий вулкан, і утворився він не так уже й давно -- у 1977 році. А доїхати до нього можна навіть маршруткою.

 

У селі Старуня Богородчанського району, що в Івано-Франківській області, і міститься ця природна пам’ятка, аналогів якої немає в Україні. Молодий грязьовий вулкан, хоч і є активним, за своєю природою -- цілком безпечний, пише газета Експрес.

 

...Щоб побачити все на власні очі, вирушаю до Старуні. Уже по дорозі помічаю особливості цієї місцевості -- село лежить на кількох горбах, а земля подекуди не чорна, а червонувата. "До вулкана доведеться йти пішки ще кілометрів шість. Він аж на околиці села", -- пояснив мені водій маршрутки. Цікаво, що єдині вказівники до такої рідкісної пам'ятки -- малопомітні таблички веломаршруту.

 

Де-не-де видніються почорнілі калюжі, схожі на болото. Це і є кратери грязьового вулкана. Налічую їх вісім, діаметр найбільшого жерла -- 30 сантиметрів.

 

"Геологічні породи в цьому місці утворюють складний тектонічний злам, на вершині якого і міститься вулкан, -- розповідає Наталія Помазан, головний спеціаліст відділу Богородчанської райдержадміністрації. -- З'явився він у 1977 році після землетрусу в горах Вранча в Румунії. Тоді висота конуса вулкана сягала трьох метрів, а грязеві потоки, до складу яких входила нафта і озокерит, розтеклися на 50 -- 60 метрів. Нині вулкан діє з різною інтенсивністю та періодичністю. З багатьох міні-кратерів викидає гази, нафту, воду різної мінералізації, яка має лікувальні властивості".

 

Підходжу до одного з кратерів і спостерігаю за його активністю. Час від часу на поверхні води, вкритій чорною плівкою, з'являються дрібні бульбашки. Коли вулкан активніший, то це означає, що десь відбуваються поштовхи, так звані підземні землетруси. Поряд помічаю кілька кам'яних опор. Це залишки озокеритних шахт.

 

"У Старуні наприкінці ХІХ -- у першій половині ХХ століття діяли озокеритні копальні та нафтові родовища, --  пояснює Василь Попович, місцевий мешканець, гірничий інженер. -- Проте добування корисних копалин було не санкціоноване, і це призвело до того, що підземні води проникли всередину та почали окислювати нафту. Тепер води проникають углиб землі на тисячу метрів, окислюють нафту, а це дає приплив теплової енергії, яка й живить вулкан".

 

Проте нині у Старуні нічого не видобувають.

 

"Старуня -- геологічна пам’ятка, вона перебуває під охороною держави. Тому будь-який промисловий видобуток тут заборонений, -- стверджує Іван Масюк, сільський голова Старуні. -- При цьому вулкан займає площу приблизно 40 тисяч кв. м, бо, окрім основного та кількох помітних, є ще понад 100 мікрократерів. Науковці не можуть пояснити, чому в одній місцевості так багато покладів корисних копалин. Це й озокерит, нафта, сірка, калійні солі".

 

Місцеві кажуть, що на цій території можна знайти мало не всю таблицю Менделєєва. Наприклад, неподалік помічаю калюжу чистого блакитного кольору. Це сірководень. Поряд помічаю "вічний вогонь" -- він, кажуть, не гасне вже 30 років.

 

"Тут є залишки газової труби. Щоб уникнути надмірної загазованості, місцеві її підпалили, -- пояснює гірничий інженер. -- Тож відтоді тут постійно, у будь-яку погоду, горить газ. А скільки ще залишилося покладів -- ніхто не знає". Василь обережно штиркає палицею вершечок цієї труби, і одразу чути дивний звук -- всередині неї булькоче рідина. Час від часу краплі потрапляють на землю. Помічаємо, це не просто вода, а соляний розсіл, бо помітні крупинки солі.

 

"У Старуні є ще унікальна соляна криниця, де концентрація солі становить аж 70%, -- розповідає Василь Попович. -- Воно й не дивно: завжди поряд з родовищами нафти є поклади солі. У такому розчині наші предки зберігали м’ясо і рибу. А нині дехто використовує цю солону воду для приготування їжі та напоювання худоби".

 

І це ще не всі дива Старуні! У процесі розробки копалень у ХХ столітті на глибині 17 метрів тут виявили муміфіковані туші мамонта і шерстистого носорога, яких, правдоподібно, загнали в багно первісні мисливці. Завдяки консервації в шарах, просочених нафтою та озокеритом, вони чудово збереглися! А їм майже 24 тисячі років...

 

Шкода, що єдиний діючий в Україні вулкан, справді унікальна в нас пам'ятка природи, досі залишається туристичною принадою, до якої важко дістатись. Усі балачки про те, що тут можна закласти оздоровницю із цілющими купальнями, поки що балачками й залишаються. А на втілення такої ідеї треба не так уже і багато, якихось 30 мільйонів гривень, порахували фахівці.


19.05.2017 2427 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1122
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2481
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2088
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2137
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6459 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2421 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

293

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1118

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1143

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1360
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

243
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

563
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2030
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26481
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

527
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10429 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7973
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

508
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

372
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

522
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

596
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1546