В Івано-Франківську та Долині виступатимуть всесвітньовідомі голландські хорові колективи

 

 

Вони відзначатимуть знаменну дату: 100-ліття з дня народження почесного громадянина міста Долина, маестро Мирослава Антоновича.
 

Голландські хорові колективи, які відомі на весь світ своїми душевними співами та тим, що славлять українську культуру, зовсім скоро  – у  травні цього року приїдуть з концертною програмою до нашої країни. У їхньому репертуарі – проникливі літургійні та унікальні  народні твори, які залишають свій слід глибоко в серці кожного слухача.

 

Цьогоріч, 1 березня, минуло б 100 років з дня народження доктора Мирослава Антоновича, великого українця, музикознавця, композитора, оперного співака, засновника двох унікальних голландських колективів – чоловічого Візантійського хору та хору імені М.Лисенка.

 

Народився Мирослав Антонович і провів своє дитинство у місті Долина, навчався у Львові, але більшість свого життя провів у Нідерландах, де залишив велику творчу спадщину у сфері теорії та практики музикології, зокрема хорового мистецтва.  З-під пера  Мирослава Антоновича вийшли роботи про східно- та західноєвропейську музику. У міжнародних музичних виданнях публікувались його статті. Він також читав лекції на конгресах музикознавців в Утрехті, Оксфорді, Зальцбурзі, Нью-Йорку.

 

Ще з самого початку був диригентом хорів, у яких співав. Любов до України, її культури та милозвучних пісень переповнювала його. Саме тому, коли він вчився в Утрехтському університеті, Мирослав Антонович вирішив створити хор, який складався б виключно з голландців – чоловіків, але співав би на Богослужіннях українською мовою у візантійському обряді. Звідси й назва «Візантійський хор». Метою його створення було відкрити голландцям красу східного обряду та культуру українського народу. 28 лютого 1951 року відбулася перша репетиція, а вже через два місяці хор відспівав у каплиці шпиталю св. Антонія в Утрехті першу Службу Божу. Звістки про хор швидко поширилися в Голландії та за її межами.

 

Візантійський чоловічий хор з Утрехту є живим доказом твердження, що музика має успіх там, де слів замало, що вона переходить національні, культурні та лінгвістичні кордони. Бо хоча Візантійський хор співає майже виключно українську музику, між хористами, крім диригента не було і немає ні одного українця. Повний склад хору налічує сорок голландців різних професій, котрих зачарувала українська пісня і які під умілим вишколом маестро Антоновича так удосконалили її виконання, що стали одним із кращих хорів Європи та безперечно заслужили собі на назву «голляндські козаки».

 

Від часу свого заснування хор майже без перерви пропагує українську пісню концертами в Амстердамі, Роттердамі, Люксембурзі, Парижі, Римі, Брюсселі, Кельні, Мюнхені. Він підкорював своїм співом публіку Західної Європи, США, Канади. Де б хор голландських козаків не виступав – його приймали з відкритим серцем та величністю за пропаганду української хорової культури. Під керівництвом Мирослава Антоновича, який був диригентом колективу понад 40 років, хор дав понад 3000 концертів. Колектив мав також цілий ряд передач по радіо з Голландії, Німеччини, Англії, Італії та інших країн, наспівав цілий ряд довгограючих платівок.

 

Не менш відомий хор імені Миколи Лисенка, який Мирослав Антонович заснував 1996 року. 16 травня 1998 року співаки дали перший концерт у церкві св. Яна в Утрехті. Програма концерту включала українські літургійні та світські співи, а також фрагменти українських опер.

 

Хор імені Лисенка налічує 40 співаків – чоловіків та жінок, – які разом підтримують та промоціюють світові українську культуру, хоча усі корінні голландці. Доктор Мирослав Антонович та пан Паул Гаккеннес  упродовж десяти років були художніми керівниками хору. За роки існування колектив відвідав багато країн світу та чотири рази виступав в Україні, в тому числі з величезним турне по всій країні (від заходу до сходу:Долина-Вінниця, Черкаси, Кривий Ріг-Донецьк). Репертуар хору постійно оновлюється, а його концерти завжди збирають аншлаги.

 

У 2006 році  Мирослав Антонович відійшов у вічність. Паул Гаккеннес шукав альтернативи, як далі продовжувати діяльність хору. Через декілька місяців новим керівником стала пані Ірина Горванко. За її керівництва хор ім. М. Лисенка зробив помітні поступи, особливо в українській мові, та збагатився новими піснями. Далі з часом диригенти змінювались і зараз хором диригує – п. Інна Огарок  – уродженка м. Донецька, в 1988 році закінчила школу культурної освіти в Донецьку як хоровий диригент і культурний-асистент, в 1998 році здобула освіту хорового диригента і професора хорових дисциплін в Державному інституті культури в Харкові. З 2008 по 2010 році навчалася в Міжнародному університеті Бреда (NHTV), що спеціалізується на управлінні дозвіллям.  Упродовж останніх років поєднує діяльність з різними хорами і танцювальними ансамблями, як диригент, художній керівник,  виконавиця,  тур-менеджер. Із 2014 року  працює диригентом хору ім. М. Лисенка.

 

Візантійським хором зараз диригує пані Ірина Горванко, уродженка Івано-Франківська, – віддана українській музиці людина, яка у 1993 році закінчила музичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Після переїзду до Нідерландів вона навчалася у Брабантській консерваторії в місті Тілсбург за спеціальністю хоровий диригент.

 

Голландський хор ім. Лисенка разом з Візантійським хором з Утрехта гастролюватимуть містами України з 22 по 29 травня. Виступатимуть вони у Львові, Івано-Франківську та у Долині.

 

В Івано-Франківську концерт відбудеться 25 травня, у місті Долина – 27 травня.


20.04.2017 538 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2016
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1881
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1880
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5585 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2174 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1534

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

773

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

839

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1046

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1024
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1797
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3702
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10294
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26180
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10213 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7741
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

921
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

262
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

288
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

405
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1306
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

908