Великдень 2017: коли пекти паски і фарбувати яйця

 

/data/blog/129407/03668c79317f7692557dc555d39683aa.jpg

 

Великдень, День Святого Христового Воскресіння, - один з найголовніших свят для православних християн.

 

Його обов'язкові атрибути - паски (паски) і крашанки (писанки). У 2017 році Великдень святкується 16 квітня, але коли ж потрібно (і, головне, можна з точки зору церковного статуту) готувати пасхальне частування?

 

У магазинах зазвичай паски продають задовго до самого Дня Святого Христового Воскресіння. Це пояснюється тим, що виробники хлібо-булочної продукції хочуть реалізувати якомога більше пасок.

 

 

Починати готувати великодні частування, паски, писанки, м'ясо, сирні і молочні страви, потрібно в суботу з самого ранку. В суботу їду вже можна святити в церкві, але ось є її не можна до неділі.

 

 

Печуть паски з самого ранку суботи, адже це досить тривалий і трудомісткий процес. Він може затягнутися до самого обіду або навіть до вечора, дивлячись, скільки пасок готується. Все починається з того, що господиня ставить опару, заправлене дріжджами або закваскою.

 

 

Після того як паски охололи, їх прикрашають глазур'ю, присипкою, цукатами. У тісто зазвичай додають родзинки, але іноді ще й корицю, але вона, як то кажуть, «на любителя». Ось так і виходить, що часто господині в суботу проводять на кухні цілий день. Одночасно з випічкою пасок слід зайнятися писанками. Яйця зазвичай варять в цибулинні, фарбують натуральними барвниками або розмальовують.

 

 

Зверніть увагу на те, що перед тим як почати процес приготування тіста для паски, слід закрити вікна і двері, щоб не було протягів.

 

 

Досвідчені господині кажуть, що паски люблять тишу, і вони абсолютно праві. Справа навіть не в тому, що так велить церковна традиція, а в тому, що якщо в будинку менше розмовляють, то і господиня, зайнята на кухні важливою справою, менше відволікається. В результаті у неї обов'язково виходить дуже смачне і солодке святкове частування.

 

 

До речі, щодо солодощі. Паски в обов'язковому порядку повинні бути не тільки здобними, пишними, але і солодкими. Це не той випадок, коли потрібно хвилюватися про зайві калорії. В кінцевому підсумку, адже Великдень всього один раз в рік і ви ж не мають наміру є паски у великих кількостях?

 

 

Вважається, що справжнісіньку, оригінальну, паску роблять із сиру. У сир додають вершки, цукор, сухофрукти, родзинки, цукати. Іноді інгредієнтів може бути більше (додають яйця, масло вершкове), але це вже за смаком.

 

 

Таким чином, паски не можна пекти за тиждень. Яйця теж не слід готувати і фарбувати заздалегідь. Для цього є спеціальний день - субота.

 

Однак, багато сучасних жінки дуже зайняті на роботі, з дітьми, і тому у них просто не може бути вільного часу в суботу на підготовку святкового частування. В цьому випадку можна зайнятися випічкою, наприклад, в четвер (якщо, звичайно, буде вільний час). А ось в п'ятницю піч паски і фарбувати яйця забороняється церковним статутом.

 

 

Напередодні Дня Святого Христового Воскресіння - Страсна п'ятниця, день, коли Ісуса розіп'яли на Христі. В цей день слід думати про «вічні» питання, про сім'ю, дітей, і не рекомендується веселитися.

 

 

Що ж стосується понеділка, вівторка та середи, перших днів Страсної седмиці, особливої тижні Великого Посту, то якщо в ці дні готувати святкове частування, то воно до неділі може бути вже не дуже свіжим.

 

 

Як ми вже говорили, починають святити в церкві паски, писанки з суботи, а їдять їх уже в неділю, коли настає свято. Вважається, що якщо спробувати в день Пасхи дванадцять пасок, то здійсниться навіть найнеймовірніше бажання і весь рік людині супроводжуватиме успіх. Чому саме дванадцять пасок? Мабуть, за кількістю учнів Ісуса.

 

ukr.media


14.04.2017 1702 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1097
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2463
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2081
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2126
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6435 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2412 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

287

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1112

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1137

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1352
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

233
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

557
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2021
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26464
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

518
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10423 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7962
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

503
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

364
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

516
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

590
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1536