В ІФНМУ на кафедрі патофізіології провели майстер-клас в рамках унікального студентського наукового дослідження

 

 

На кафедрі патофізіології Івано-Франківського національного медичного університету відбувся майстер-клас «Моделювання пересічення сідничного нерва на щурі з ушиванням».

 

Майстер-клас відбувся в рамках 86 науково-практичної конференції студентів і молодих вчених із міжнародною участю «Інновації в медицині». Його провели студенти-медики під керівництвом кандидата медичних наук, доцента Зіновія Ящишина, інформує прес-служба ІФНМУ.

 

Майстер-клас став одним з етапів довготривалої наукової роботи з дослідження регенерації периферичного нерва після його повного ушкодження. Цей студентський науковий проект триває вже пів року, сам Зіновій Ящишин займається цією роботою вже два роки. Дослідження під керівництвом доцента Ящишина проводить команда з шести студентів: третьокурсники Іван Онисько, Ігор Балюк, Тетяна Скрипник, Марія Герот, Яна Калин та четвертокурсниця Ольга Давиденко.

 

Студенти з вересня 2016 року провели 25 успішних операцій на дослідних тваринах (щурах). На першому етапі дослідження студенти оперували сідничний нерв тваринки. Після цього, починаючи з другого дня після операції, вони опромінювали оперовану задню ліву лапку тваринки зеленим спектром за допомогою низькочастотного світлодіодного лазера «Спектр ЛЦ». Після цього прооперовані нерви забирали на морфологічне дослідження. Забір нервів здійснювали на третю, сьому, 15, 30, 60 і 90 доби після операції, аби подивитися, як відновлюється нерв.

 

На майстер-класі студенти виконали чергові дві операції на дослідних тваринках. Завдяки відеокамері, яка встановлена безпосередньо в операційній, за ходом операцій в прямому ефірі спостерігали студентські групи в навчальних кімнатах фізіологічного корпусу.

 

«Ми досліджуємо, як різні спектри лазера впливають на регенерацію нервової тканини, — розповідає Зіновій Ящишин. — Портативний лазер, який ми використовуємо, з’явився зовсім недавно, тому ця технологія не до кінця вивчена. Саме тому ми й проводимо ці дослідження. Ми побачили, що після повного пересікання відбувається повне відновлення рухової функції та чутливості. При чому терміни регенерації пришвидшуються в два рази. Загалом ця робота може тривати кілька років із залученням різноманітних методів дослідження, вона має перспективу перерости у кандидатську дисертацію, а також може вийти у клінічну практику».

 

«Ми побачили, що вже на шістдесяту та дев’яносту добу відбувається повне відновлення, — розповідає студент Іван Онисько. — Якщо до 15 доби спостерігалися дегенеративні зміни, то починаючи з тридцятої доби відбувалося відновлення нерва, і на шістдесяту та дев’яносту добу ми спостерігали повноцінне відновлення морфології нерва».
Студенти протягом пів року також перевіряли функції нерва. На 60 добу тваринку помістили на бігову стрічку і побачили, що рухова функція лапки повністю збережена, також юні дослідники перевіряли чутливість (голкою на біль та кригою на температуру) і побачили чітку реакцію на ці подразники.

 

«Ми досліджували вплив зеленого спектру лазера, і можемо впевнено стверджувати, що за його допомогою регенерація нерва відбувається за два-три місяці, — продовжує Іван Онисько. — В той час, як прооперовані тварини, яким для порівняння ми не проводили лазерного опромінення, відновлювались через чотири-п’ять місяців. Це дослідження є дуже перспективним і актуальним, особливо в час, коли в Україні йде війна, адже в майбутньому цю технологію можна буде застосовувати для швидшого одужання людей після хірургічних втручань».

 

Результати свого дослідження студенти представили на 86 науково-практичній конференції студентів і молодих вчених із міжнародною участю «Інновації в медицині». Ця доповідь посіла перше місце з 17 робіт на секції патофізіології, фармакології і фізіології. Юні науковці будуть продовжувати дослідження й далі — попереду вивчення впливу інших спектрів лазера.

 

 

 

 

 

 


29.03.2017 671 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1135
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2483
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2089
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2139
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6463 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2422 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

295

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1119

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1149

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1362
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

244
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

564
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2036
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26482
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

529
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10432 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7974
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

510
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

373
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

523
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

597
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1547