Телефонні афери: як захистити гроші від шахраїв (відео)

 

/data/blog/126753/881fdd904c2b1d12432401d788c6b5fe.jpg

 

В останні роки шахраї все частіше спрямовують свої дії не стільки проти банків, скільки проти громадян. Сьогодні для українців найбільшу загрозу серед усіх видів платіжного шахрайства становить "вішинг".

 

Злодії під час телефонної розмови намагаються впливати на власника платіжної картки з метою виманювання секретних даних картки та банківських sms-паролів для отримання доступу до коштів. Аби заволодіти довірою жертви під час телефонного дзвінка, найчастіше шахраї звертаються до держателя картки під виглядом співробітника банку (у 94% випадків) або інших уповноважених органів.

 

За даними міжбанківської системи обміну інформацією про платіжне шахрайство «Exchange-Online», у 2016 році відсоток жертв вішингу від загальної кількості держателів платіжних карток в Україні збільшився більш ніж у 3 рази – з 0,2% до 0,63%. Наразі під час таких телефонних атак злочинці намагаються вивідати вже не лише реквізити платіжної картки, а й ідентифікаційні дані держателя, щоб спробувати зняти ліміти на проведення незаконних операцій з карткою.

 

Якщо у 2015 році у результаті однієї вішингової атаки власник картки віддавав шахраю у середньому 800 гривень, то сьогодні середня «вартість» потрапляння до такої пастки – вже 1400 гривень. При цьому зафіксовані випадки збитків у розмірі 100-140 тисяч гривень. Загалом протягом 2016 року сума втрат громадян у результаті дій телефонних шахраїв зросла більш ніж у 5 разів – до 275,45 мільйонів гривень.

 

За результатами соціологічного дослідження Gemius Україна, проведенного у 2016 році, 77% українців знають, що не можна надавати жодних реквізитів платіжної картки, крім її номера. При цьому, відповідно до статистики, наданої банками – 76% все ж таки розкривають ці дані у стресовій ситуації.

 

У рамках Національної програми сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків Safe Card, фахівцями Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА, створена анімована інфографіка (відео), яка інформує громадян, як розпізнати шахрайський дзвінок, які ефективні способи захисту існують і які оперативні дії необхідно зробити у разі, якщо карткові реквізити вже передані злочинцям.

 

Конфіденційні платіжні дані, які ніколи і ні за яких обставин не можна розголошувати разом з номером картки:

  • термін дії картки;
  • тризначний код безпеки зі зворотного боку картки (код CVV2/CVC2), який потрібен для здійснення операцій з платіжною карткою в Інтернеті;
  • паролі із смс-повідомлень від банку, які потрібні для підтвердження операцій з карткою (якщо картка захищена системою 3D Secure).

 

Крім того, у жодному разі не можна розголошувати свої ідентифікаційні дані – шахраї можуть їх використати для зняття лімітів з картки та спустошення рахунку жертви.

 

Телефонні шахраї можуть дзвонити власнику картки від імені співробітника банку, Поліції, СБУ, НБУ, Пенсійного фонду, благодійної організації або покупця під найрізноманітнішими приводами (перевірка служби безпеки, інформування щодо блокування картки, нарахування надбавки до пенсії, несподіваний виграш у лотерею, придбання товару). Ніхто з перерахованих осіб та інстанцій не має права вимагати від власника картки повідомляти платіжні дані (у тому числі НБУ). Для отримання будь-якого грошового переказу на картку – достатньо повідомити покупцеві лише номер платіжної картки.

 

У разі, якщо починають запитувати реквізити картки (не тільки номер, але також термін її дії, тризначний код безпеки та смс-паролі з банківських повідомлень) – необхідно негайно припинити розмову.

 

Якщо в результаті телефонної афери карткові реквізити все ж були розголошені, першочерговою дією користувача має бути негайне блокування платіжної картки. Після чого необхідно повідомити про інцидент до кіберполіції, найпростіший спосіб – через сайт Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

 

За даними Gemius Україна, 73% громадян готові звернутися до поліції, якщо з використанням їхньої карки були проведені шахрайські операції, проте лише 64% респондентів звернуться до поліції у випадку, якщо самі розголосили злочинцям платіжні дані.

 

Навіть якщо громадяни не потрапили до пастки злодія, але була спроба заволодіння їх коштами, все одно потрібно повідомити про такий випадок до кіберполіції.

 


01.03.2017 1397 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1976
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1871
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1865
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5539 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2160 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1520

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

752

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

805

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1010

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1010
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1778
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3689
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10265
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26160
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10195 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7721
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

909
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

226
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

272
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

392
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1290
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

893