Гра в смерть: в Івано-Франківську вже є перші потерпілі від гри "Синій кит"

 

 

Як повідомляла раніше Фіртка, упродовж тижня в мережі Інтернет поширюється інформація щодо участі дітей у грі "Синий кит", " Тихий дом", участь у якій призводить до суїциду.

 

Про це на своїй сторінці у соцмережі розповіла керівник сектору молодіжної превенції ГУ НП в Івано-Франківській області підполковник поліції Алла Бойчук.

 

За словами А. Бойчук, до таких ігор у соцмережі приєдналися семеро івано-франківських підлітків, віком 13-15 років.

 

Як зазначається, троє з них є учасниками закритої групи, а одна дівчина зареєстрована як куратор.

 

 

Про одну з них, 13-річну франківчанку, в поліцію повідомили лікарі. Медики звернули увагу на дивні порізи на руках своєї пацієнтки. 

 

"Тиждень тому до нас зателефонували з лікарні і повідомили, що в них лежить дівчинка, на руці в якої вирізаний напис «Синій кит, 10.02, 4.20». Ми зрозуміли, що це відповідає умовам мережевої гри "Синій кит", яка поширюється в соцмережі "ВКонтакте" і приводить підлітків до самогубства, - розповіла КУРСу Алла Бойчук. - Зустрілися з дитиною одразу ж наступного дня, дівчинка виписувалася і ми запросили її разом із мамою на розмову".

 

Як з’ясувалося, в сім’ї є проблеми – у дівчинки конфлікти з мамою через вітчима.

 

Дитина детально розповіла про гру, вона давно нею цікавилася і якраз вступила у спільноту. Порізи на руках пояснила умовами гри. Дівчинка запевняла, що не має наміру зводити порахунки з життям.

 

Але дитина була дуже агресивна, імпульсивна, весь час говорила, що ненавидить людей – поліцейські  повважали, що з дівчинкою треба працювати психологам.

 

"Ми скерували маму з дочкою до психолога і спеціаліст прийшов до висноку, що ця дитина в певний момент, - якщо перебуває в збудженому стані, чи стані афекту після конфлікту з батьками чи друзями, - здатна вчинити суїцид. Тому з дівчинкою зараз працюють фахівці", - повідомила Бойчук.

 

Виходячи з того, що розповіла дічинка, поліцейські розшукали ще шістьох неповнолітніх франківців, які були учасниками спільноти "ВКонтакте" і гри "Синій кит", а також вийшли на дівчинку, яка була куратором гри для їхньої групи. Куратор щодня направляла учасникам гри інструкції і приймала фото та відеозвіти про їх виконання. 4.20 - той час, коли учасники гри повинні виходили на зв'язок для отримання завдань та інструкцій. 

 

Наразі сторінки всіх дітей заблоковані.

 

"Ми передали дані в кіберполіцію і сторінки заблокували, - зазначила керівник ювенальної первенції. - Але сторінку дівчинки, яка мала порізи на руках, заблокувала сама спільнота через 40 днів після реєстрації. Ми з'ясували це, коли намагалися вивчити її сторінку. З'ясувалося, що вона не виконала умови гри, за це автоматично блокують акаунт". 

 

Гра "Синій кит" поширюється тільки в російській мережі "ВКонтакте".

 

"Гра прийшла до нас з Росії. Ще три роки тому вона підняла там хвилю. На сьогодні відомо про більш як 130 випадків суїцидів дітей - учасників цієї гри", - повідомила Алла Бойчук. 

 

За її словами, всі діти з Івано-Франківська, які приєдналися до смертельно небезпечної гри - з благопролучних сімей. Всі добре вчаться, ерудовані, цікавляться літературою, музикою, кіно. 13-річна школярка навчається в одній з елітних шкіл міста.

 

За повідомленням Департаменту кіберполіції Національної поліції України в таких небезпечних групах дітей доводять до самогубства.


Фанати таких спільнот називають себе «китами», тому що ці тварини асоціюються у них зі свободою. Використання поняття «кити» («летючі кити»), можливо, пояснюється тим, що цей вид ссавців – один з небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям.


Подібні суїцидальні спільноти називаються «Море китів» і «Тихий дім». Відтак у всіх прихильників «моря китів» і «тихих будинків» на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.


Нелюди, що організували цю систему, працюють наступним чином.


Для того, аби вступити в такі групи, потрібно подати заявку для вступу до неї та написати певний текст у себе на сторінці. Якщо адміністрація групи затвердить кандидатуру, то буде проведено невеличке психологічне вивчення особи та її готовності до самогубства через спілкування в приватному чаті.


Наступне повідомлення буде із завданням (опис завдання, та час який надається на його виконання). Виконання кожного завдання, потрібно фіксувати на фото або відео. На кожне завдання надається обмежений час. Якщо учасник не встигає його виконати, то його виключають з групи.


Всього дається 50 завдань («квестів») (у фейкових спільнотах – від 13 до 50 «квестів», це залежить від адміністратора). Адміністратор групи схиляє дитину до виконання завдань (квестів), причому практично всі завдання передбачають нанесення дитині власноруч каліцтв або заподіяння болю. Всі ці «квести» в обов’язковому порядку знімаються на відео.

 

Коли адміністратор групи впевнений в тому, що дитина готова до самогубства, створюється аудіо з музикою, в якому дитина виступає в головній ролі. У ролику оговорюються усі її проблеми, які вона озвучила «провіднику». Єдиний вихід із усіх проблем, який озвучується в цьому «творі», – вчинити самогубство. Перед цим дитина слухає аудіозапис і робить останній крок. Фінальне завдання – покінчити життя самогубством та зафіксувати момент смерті на камеру в режимі online. Відеозаписи в подальшому продаються в мережі Інтернет або в Darknet.

 

У зв’язку з цим батькам, щоб не допустити потрапляння дітей у такі групи, рекомендується:


– приділяти більшу увагу психологічному стану дитини;

– перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита;

– перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах;

– звертати увагу на коло спілкування дитини;

– намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;

– обов’язково контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини;

– встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

 

Департаментом кіберполіції виявлено одну з таких груп https://vk.com/blueskitea. До неї входили 209 користувачів з України. При цьому слід наголосити, що такі групи щодня блокуються адміністрацією соціальних мереж за зверненнями правоохоронних органів або їх користувачів.


Тому, при виявленні таких груп самостійно, просять негайно повідомляти до кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua – цілодобово), телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні) або звертатися до адміністрації соцмережі, у якій виявлено групу.


Аналізуючи діяльність зазначених груп, кіберполіція встановила постійних учасників таких спільнот, які реєструються з території України.


У зв’язку з цим кіберполіція звертається до батьків та усіх не байдужих із проханням бути пильними, при можливості – перевірити облікові записи ваших дітей, чи не зареєстровані вони під зазначеними у списку іменами.


13.02.2017 4317 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

671
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1940 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1134 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

555
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6905 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11399 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

338

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1084

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1117

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1112
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

69
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

286
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1085
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

755
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2951
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4446
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18444
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

75
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

325
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

354
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

666