Хелловін по-буковинськи, або Святкування Маланки в Україні

 

 

Карнавал асоціюється у нас, перш за все, з екзотичними і теплими країнами: Італією, Грецією, Індією і, звичайно ж, Бразилією. Але яскраве й не менш колоритне видовище можна побачити і в Україні. Та що там побачити!? Взяти участь самим! Поринути в колосальну карнавальну ходу вуличних гулянь, отримати заряд позитивних емоцій і нових вражень можна на святі Маланки, який прийнято проводити в середині січня на Буковині.

 

Свято Маланки (або як його ще називають «Переберія», що в перекладі з місцевого діалекту означає «переодягання») своїми масштабами проведення крутіше містичного Хелловіна. Не вірите? Їдьте і переконаєтеся в цьому самі.

З історії свята Маланки

Гей, Іване, Іваночку,

Пусти до хати Маланочку...

Свято преподобної Маланії належить до зимового календарно-обрядового циклу. Відзначається воно напередодні проведення Старого Нового року. У давнину Маланка символізувала місяць, тому і її святкування починається з першої зорі. Там, де Маланка, там і Василь. День Василя – 14 січня, він символізував сонце. За переказами, Маланка вийшла заміж за Василя. Припускають, що Маланка замінила собою древню богиню Мокошу – покровительку жінок в язичництві.

На Прикарпатті й Буковині в святкуванні Маланки, або Щедрого вечора, збереглися давні традиції. Класична Маланка не одна. У неї своя свита – «почет». Персонажами дії є: Дід, Баба, Коза, Дідько (Чорт), Циган, Жид, Солдат-москаль.

Інтерпретації сьогоднішніх персонажів можуть бути різними. Ряджена ватага рухається селом з жартами, сміхом, вигуками. Народ найбільше веселять Чорти: вони кидають перехожих в сніг, лякають дітей, жартують з молодицями і дівчатами.

Виряджені розігрують сценки, щедрують під вікнами будинків. Маланка рветься в будинок. Там вона господарює по всіх кутках, «наводить» свої порядки, шукає в печі вареники... В цей вечір Маланці та Василю дозволяється робити всякі «збитки», тобто шахраювати. Газди раді таким гостям: вважається, що якщо в будинку «помаланкували», то цілий рік буде вдалим.

Цікава містерія – «оживляння» кози, де розігруються жартівливі діалоги Діда, Кози, Цигана, Москаля, Лікаря.

Як і де святкують Маланка-фест в Україні

У наш час традиції «маланкування» відродилися з новою силою. Свято відбувається під назвою «Маланка-фест». Яскравий і цікавий фестиваль-карнавал вже кілька років організовується у містечку Вашківці Чернівецької області. Проходить фестиваль Маланок і в Чернівцях.

Містечко Вашківці вже багато років зберігає традиції святкування Маланки. Як і в старовину, приблизний сценарій Маланки такий: найстарший парубок села калфа (від східного «халіф») спрямовує Переберію по головній вулиці. У нього обов'язки: збирати коляду, за зібрані гроші молодь гуляє, організовуючи «забаву», пропиваючи коляду.

Але все частіше в гонитві за модними тенденціями молодь вигадує собі нові костюми відповідно до сучасних віянь. У святі Переберії беруть участь не лише Маланка з Василем, але і герої сучасності: мультяшні персонажі, горе-даїшники, бандити і блазні, вуйки і всякі харизматичні типи. Особливий інтерес у туристів викликають образи сучасних політиків і відомих людей.

У давні часи святкове переодягання виконувало важливі релігійно-магічні функції, а з часом ця дія перетворилася у веселий фестиваль-карнавал з масками, крутіший за Хелловін.

Час і місце проведення фестивалю:

Джерело фотографій у статті: vashkivtsi.com – святкування Маланки у Вашківцях у 2015 році.

IGotoWorld.com


14.01.2017 3782 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1927
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1842
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1841
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5433 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2135 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1494

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

715

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

777

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

975

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

991
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1750
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3658
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10233
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26118
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10164 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7693
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

874
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

152
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

236
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

363
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1259
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

858