Як пережити «потоп»

 

/data/blog/123854/72f4ccf24d028103183d2a25ab2ed323.jpg

 

Раптове затоплення квартири – це страшний сон кожного її власника. Захиститися від такої неприємності практично неможливо. А останнім часом в Івано-Франківську причиною «потопів» все частіше стають не сусіди, які забули закрутити крани, а застарілі мережі чи діряві дахи.

 

При цьому комунальні служби не поспішають компенсовувати збитки. Проте "вибити" з них відшкодування цілком реально.

 

З Єдиного державного реєстру судових рішень зрозуміло, що випадки затоплення квартир непоодинокі. При цьому потерпілі частіше судяться з комунальниками, аніж зі своїми сусідами.

 

Зокрема, в Івано-Франківському міському суді знаходимо чимало рішень, які підтверджують, що відсудити можна не лише матеріальну шкоду, а й компенсацію за витрачені нерви.

 

Лише за 2016 рік у реєстрі ми натрапили на сім судових справ за позовами іванофранківців до балансоутримувачів будинків та комунальних служб. Цікаво, що всі вони вирішилися на користь заявників.

 

/data/blog/123854/98f215b543d6ddf18e70c17ed059dbea.jpg

 

Судова практика

Так, у квітні цього року Івано-Франківський міський суд задовольнив позов мешканки вулиці Івасюка, яка вимагала у КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» (правонаступника КП «Єдиний розрахунковий центр») та підрядника «ЖЕО Молодіжний» майже 15 тис. грн відшкодування матеріальної шкоди, 5 000 грн – моральної шкоди, 1 800 грн – витрат на правову допомогу та 487,20 грн. – судового збору.

 

Судячи з рішення суду, причиною залиття квартири було розгерметизування труб дощової каналізації внаслідок випадання наднормових опадів. Представники МІУК намагалися перекласти відповідальність лише на підрядника, який обслуговує дощову каналізацію, але суд постановив:

«Позивач перебуває у договірних відносинах щодо надання послуг з обслуговування будинків, споруд та прибудинкових територій з КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», а не з ТОВ «ЖЕО Молодіжний». І саме «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» несе відповідальність за якість надання послуг позивачу».

 

А от мешканка вулиці Галицька судилася з комунальниками чотири роки, і лише у квітні цього року суд виніс рішення. Її квартиру затопило ще 24 травня 2012 р. У суді потерпіла розповіла, що мешкає на 9-му поверсі 9-поверхового будинку на Галицькій. Її квартиру затопило через те, що під час сильних дощів внутрішньобудинкова система дощової каналізації неспроможна приймати великий об'єм опадів. Крім того, труби дощової каналізації на покрівлі будинку забиті. Суд задовольнив позов франківчанки та зобов’язав МІУК відшкодувати позивачці 34 319 грн та 2263 грн судового збору.

 

Є випадки і колективних позовів до комунальників. Наприкінці червня суд прийняв рішення на користь кількох франківців, які потерпіли від «потопу» на початку опалювального сезону у жовтні 2014 року. У будинку затопило стояк під час запуску системи централізованого опалення, розводка якого знаходиться на горищі будинку. Трубу прорвало у кількох місцях.

 

Люди позивалися до КП «МІУК» та ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Однак тепловики у суді довели, що за внутрішньобудинкові мережі не відповідають. Крім того, представники ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» представили лист до «ЄРЦ» (попередника МІУКу) про необхідність заміни систем теплопостачання у кількох будинках, в тому й числі – й у тому, де сталася аварія. У листі було зазначено, що обладнання системи опалення вичерпало свій термін служби, в зв'язку з чим виникають аварійні ситуації, які часто призводять до затоплення споживачів. Однак «ЄРЦ» на попередження тепловиків не відреагувало, за що поплатилося кількома програними справами. У цьому випадку суд зобов’язав «МІУК» сплатити позивачам 8088 грн матеріальної шкоди та 551,2 грн судового збору.

 

Через аварійні труби суд зобов’язав МІУК відшкодувати матеріальну шкоду і власниці квартири на Горбачевського, 9. На звернення позивачки добровільно відшкодувати збитки комунальні служби їй відмовили. Тоді вона подала позов до ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та МІУК. Як йдеться в рішенні суду, задовго до аварії теплокомуненерго знову ж таки зверталося до попередника МІУК – «Єдиного розрахункового центру» – з вимогою замінити системи теплопостачання у житлових будинках, зокрема й по вулиці Горбачевського, 9. Оскільки за обслуговування внутрішньобудинкових мереж відповідає саме МІУК, суд вирішив стягнути з цього підприємства на користь позивача 10 085 гривень на відшкодування матеріальної шкоди, 2000 гривень – моральної шкоди та 800 гривень – витрат, пов’язаних з проведенням експертизи.

 

Як видно з судових рішень, суд зобов’язує відшкодовувати збитки не лише комунальне підприємство «МІУК», а й приватні ЖЕО.

 

Так, 2 листопада Івано-Франківський міський суд виніс рішення на користь франківчанки, яка позивалася до ЖЕД «Експрес-Комфорт». У травні 2014 року затекла стеля у ванній квартири позивачки. Вона звернулася до ЖЕД «Експрес-Комфорт» з проханням вжити належних заходів. Однак балансоутримувач не відреагував. У квартирі з’явився грибок.

 

Після повторного звернення до ЖЕД «Експрес-Комфорт» була створена комісія, яка склала акт про затоплення. Однак усувати недоліки балансоутримувач не поспішав.

 

Тоді позивачка замовила експертизу, щоб визначити розмір збитків. Експерт встановив, що стеля затікає внаслідок пошкодження на будинковому стояку труби холодного чи гарячого водопостачання. А причиною залиття є неналежне обслуговування внутрішньобудинкових мереж холодного чи гарячого водопостачання, що є безпосередньою компетенцією ЖЕД «Експрес-Комфорт».

 

Тож суд вирішив задовольнити позов франківчанки та зобов’язав балансоутримувача сплатити їй 2006 грн збитків, завданих внаслідок залиття квартири, 1000 грн – моральної шкоди та 3000 грн – витрат на експертизи.

 

Крім того, суд зобов’язав ЖЕД «Експрес-Комфорт» «вчинити дії по усуненню причини затоплення квартири».

 

Ще одна мешканка Івано-Франківська судилася з приватним підприємством «ЖЕО-ЖИТЛО-СЕРВІС». Правда, другим відповідачем у цій справі була сусідка позивачки. У квартиру скаржниці регулярно протікала вода та заливала стелю та стіни. На неодноразові звернення представники ЖЕО не реагували. Регулярні підтоплення у квартирі, на думку потерпілої, були зумовлені несправністю інженерних мереж. А сусідку вона звинуватила у неналежному утриманні внутріквартирних мереж, через що в квартиру позивачки регулярно протікає вода та заливає стелю та стіни.

 

Суд ухвалив стягнути з «ЖЕО-ЖИТЛО-СЕРВІС» та сусідки позивачки завдану матеріальну шкоду в розмірі 3611 грн, 500 грн – моральної шкоди, а також понесені судові витрати в розмірі 2551 грн.

 

/data/blog/123854/e0a278b2e9ecffc580e2b15b5748744f.jpg

 

Що робити?

Якщо вашу квартиру затопило, не панікуйте та не опускайте руки – радять фахівці. Якщо домовитись з винуватцями «потопу» не вдається мирним шляхом, необхідно звертатись до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди при залитті квартири.

 

«Для відшкодування шкоди, завданої внаслідок затоплення квартири, в суді необхідно довести: факт затоплення та факт завдання шкоди внаслідок затоплення; причини затоплення, вину особи (осіб), внаслідок дії (дій) чи бездіяльності якої (яких) заподіяно шкоду, та причинно-наслідковий зв'язок між діями чи бездіяльністю та шкодою; факт завдання шкоди саме вам; розмір завданої шкоди», – пояснює засновник ТОВ «Компанія Правова Платформа» Юрій Жолоб.

 

Для встановлення факту затоплення, за його словами, не зайвим буде відзняти все на мобільний телефон, покликати сусідів та продемонструвати їм затоплення, щоб вони змогли засвідчити про аварію у суді, тощо. Проте цього недостатньо.

 

«У разі залиття, аварії квартир комісія у складі представників організації, яка обслуговує внутрішньобудинкові системи опалення та гарячого водопостачання, представника власника будинку, будинкового комітету складає відповідний акт, – пояснює Юрій Жолоб. – В акті описується, що трапилось і які наслідки (що залито, які обсяги робіт, які ушкодження). Також і про причини затоплення, якщо їх можливо встановити. Якщо ж причини затоплення неможливо встановити, наприклад, тече зі стелі і невідомо, чи це через несправність внутрішньої мережі, чи у сусіда протікає підігрів підлоги, то потрібно для встановлення причини протікання проводити будівельно-технічну експертизу».

 

Також в акті надаються висновки про те, що необхідно зробити для припинення протікання, та вказується, хто заподіяв шкоду.

 

«Звичайно, на практиці, якщо шкоду заподіяла організація, на балансі якої обслуговуються системи, то комісія, яка складається із представників цієї організації, може не вказати в акті про те, хто заподіяв шкоду. В такому випадку на основі встановленої причини затоплення слід визначати винних осіб, дії чи бездіяльність яких призвели до затоплення. Наприклад, якщо причиною затоплення є неналежне утримання внутрішньобудинкових систем організацією, на балансі якої знаходяться такі системи, то така організація є винною і в затопленні. Таким чином виявляється причинно-наслідковий зв'язок між невиконанням належним чином обов’язків організацією, тобто бездіяльністю щодо належного утримання систем, та наслідком – затопленням квартири», – відзначає юрист.

 

Окрім того, слід довести, що шкоду завдано саме вам. Для цього буде достатнім пред’явити в суді копію документа, що посвідчує ваше право власності на квартиру, яку було затоплено.

 

Також необхідно встановити розмір шкоди. Для цього слід звернутись до експертної установи, яка наділена правом проводити будівельно-технічне дослідження та надавати експертні висновки. Така установа надає висновок щодо розміру завданих збитків.

 

«Встановивши всі вищевказані обставини, ви можете звертатись до суду, але перш ніж це зробити, слід виконати ще одну формальну, але не зайву дію – звернутись із офіційним листом до особи, з вини якої було завдану шкоду (незалежно, чи це обслуговуюча організація, чи сусід поверхом вище), в якому викласти всі обставини справи та вимогу відшкодувати завдані збитки. Не забудьте зафіксувати факт надсилання такого листа шляхом нанесення помітки на копію цього листа про отримання або збережіть квитанцію про поштове відправлення листа. В такий спосіб ви зможете показати суду те, що звертались до відповідача для добровільного відшкодування шкоди, а також з отриманої відповіді можете дізнатись про майбутню юридичну позицію протилежної сторони у суді», – радить Юрій Жолоб.

 

Коли ви отримаєте негативну відповідь чи винуватець аварії вам не відпише, можете сміливо звертатись до суду з метою примусового стягнення завданих збитків та відшкодування моральної шкоди.

 

Тож судіться і вигравайте. Як видно з судових рішень, інколи справи розглядаються роками, а на експертизи можна потратити більше грошей за завдані збитки. Однак результат того вартий. Головне – не впадати у відчай та дотримуватися порад юристів.

 

Марія Гаврилюк, МІСТО


14.01.2017 Марія Гаврилюк 3167 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

986
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2402
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2051
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2082
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6330 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2377 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

242

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1064

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1049

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1315
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

187
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

531
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1989
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26425
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

487
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10391 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7932
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

476
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

336
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

482
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

560
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1504