Щедрий вечір: готуємо 12 страв і ворожимо

 

/data/blog/123788/d2e457edb2775fcba7e7637cd6c0d28c.jpg

 

13 січня в Україні святкують старий Новий рік, або Маланку, яка приходить на Щедрий вечір разом із Василем сповістити господарів про наступні урочистості та справити гостини, які в народі так і називають – гостини Меланки.

 

У цей вечір необхідно задобрити щедрувальників - і тоді рік буде багатим. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбувалися після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Раніше ходили від хати до хати, не оминаючи жодного господаря.

Закінчивши ритуальний обхід, вони вранці йшли на роздоріжжя палити «Діда» або «Дідуха» – снопи соломи, що стояли на покуті від Святого вечора до Нового року, потім стрибали через багаття. Це мало очистити від спілкування з нечистою силою.

 

На Щедрий вечір ще святкують Василя: у жертву приносять свиню, яка вважається місячною твариною, а Васильчик став покровителем цих тварин.

На Меланки ходять і групи юнаків. Це називається «водити Меланку». Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, переодягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою.

 

За народними звичаями, на Маланку готували свинячі нутрощі, по них ворожили, яким буде врожай, а з свинячих ніжок варили «Дригало», щоб у людей не боліли ноги. Вшановували Маланку за якомога багатшими столами.

А на наступний день, на світанку, йдуть посівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в торбину. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши в будинок, посівадьник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком.

 

Міф про Міланку

За давнім міфом, окрім сина, у вседержавця Лада, вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Міланкою, бо вона була така мила й чарівна.

Одного разу коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Міланку і замкнув у підземному царстві. Звільнив її славний богатир Безпальчик-Васильчик і з нею одружився. Ось чому на Щедрий вечір ще святкують Василя, у жертву приносять свиню, яка вважається місячною твариною, а Васильчик став покровителем цих тварин. Тому, за народними звичаями, на Меланку готують свинячі нутрощі, на них ворожать, який буде врожай, а з свинячих ніжок варять «дриглю» (холодець), щоб у людей не боліли ноги. Святкують Милу-Меланку з якомога більш багатим столом, бо це продовження Щедрого вечора з усіма його добрими богами і душами предків.

 

З щедрою кутею пов’язано багато побутових обрядів. Так, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, щоб «Новий рік зустріти в мирі та злагоді». Хлопці, які перед цим «отримали гарбуза», вдруге посилали сватів з надією на згоду.

 

Увечері цього дня дівчата ворожать
При старих звичаїв, коли дівчата починали ворожити, парубки викрадали в них вдома двері або хвіртки, як би не опиралися господарі. Щоб повернути вкрадене, батько дівчини повинен виставити могорич.

У різних районах України існують свої види ворожіння. Ось деякі з них:
- виходять на вулицю і яка тварина зустрінеться першою – таким і буде суджений: якщо пес, то поганим, а життя собаче, вівця – тихим і слухняним, тощо;
- біля воріт насипають три купки зерна, а вранці перевіряють: якщо недоторкане, то сімейне життя буде щасливим, і навпаки;
- кладуть під подушку гребінець і, лягаючи спати, кажуть: «суджень-ряджений, розчеши мені голову!». Хто присниться, за того й доведеться виходити заміж;
- перед сном кладуть в тарілку з водою кілька уламків з віника, приказуючи: «суджень-ряджений перевіз через місток». Якщо вранці уламки пристали до вінця, то дівчина побереться з тим, хто їй наснився.

 

Щоб рік був багатим, святковий стіл має бути щедрим – чим більше вишуканих страв приготує господиня, тим вдаліше видасться для її родини рік.

 

Святкові страви

Потапці

Для приготування цієї страви вам знадобляться: 200 г хліба “Український”;
50 г рослинного масла;
20 г сала;
1 зубок часнику;
1 солоний огірок середньої величини.

Наріжте хліб ромбиками, обсмажте на олії з обох сторін, натріть подрібненим часником. Покладіть зверху шматочки сала та солоного огірка.

Гамузом “Ярославна”

Для приготування цієї страви вам знадобляться:

Основа:
40 г копченої курячої грудинки;
20 г подрібненого обсмаженого ріпчастої цибулі;
1 / 2 вареного курячого яйця;
1 / 2 свіжого помідора середньої величини.

Соус
120 г вареної квасолі;
10 г маку;
80 г майонезу;
1 / 2 лимона середньої величини (для соку);
цукор, сіль.

Прикраса:
10 г маку;
1 помідор;
зелень петрушки;
листя салату.

Приготуйте соус. Квасолю пропустіть через м’ясорубку, додайте перемелений мак, лимонний сік, майонез, сіль і цукор за смаком, ретельно перемішайте. Наріжте великими кубиками грудинку, яйце, помідор, додайте обсмажену цибулю, перемішайте і заправте соусом. Готову страву викласти на листя салату. Прикрасьте часточками помідора, маком і зеленню петрушки.

 

Верещака

Для приготування цієї страви вам знадобляться:

Основа:
400 г свинячих ребер;
200 г хліба “Український”;
50 г сала;
2 цибулини середньої величини
сіль;
чорний мелений перець.

Буряковий квас:
500 г очищених буряків;
1 л охолодженої кип’яченої води.

Буряковий квас приготуйте заздалегідь. Буряк наріжте, залийте водою і поставте на п’ять днів у тепле місце настоюватися до появи кислуватого присмаку.

Ребра нарубайте і заправте по смаку сіллю і перцем. Обсмажте в глибокій сковороді до утворення золотистої скоринки, додайте 500 г бурякового квасу і поставте в духовку на 30 хвилин. Потім наріжте хліб дрібними кубиками, помістіть в сковороду, де гаситься м’ясо, і залиште в духовці ще на п’ять хвилин. В кінці приготування додайте в Верещаку подрібнені й обсмажені цибулю і сало.

Готову страву вийміть з духовки, перед подачею на стіл прикрасьте зеленню.

Вареники з м’ясом

Для приготування цієї страви вам знадобляться:

Фарш:
500 г свинини;
800 г яловичини;
20 г рослинної олії (для обсмажування);
4 цибулини середньої величини;
сіль;
чорний мелений перець.

Тісто:
550 г топленого молока;
100 г розтопленого вершкового масла;
25 г дріжджів;
15 г цукру;
1 кг борошна;
4 яйця;
5 г солі.


Прикраса:
50 г розтопленого вершкового масла;
обсмажена цибуля;
зелень.

Розітріть дріжджі з цукром, влийте молоко, додайте яйця, сіль, борошно, масло, ретельно перемішайте, поки маса не стане однорідною. Поставте на годину в тепле місце. Приготуйте фарш. Наріжте кубиками м’ясо, обсмажте і поставте тушкуватись. Лук почистіть, подрібніть і підсмажте на олії. Остудіть. Пропустіть через м’ясорубку тушковане м’ясо і цибулю. Заправте фарш сіллю і перцем за смаком. Ретельно вимішуйте тісто до тих пір, поки воно не буде гладким і перестане прилипати до рук. Потім розкачайте його тонким шаром і виріжте склянкою чи формою кружечки. У середину кожного покладіть по чайній ложці фаршу, з’єднайте краї і защипніть.

Варіть вареники в киплячій підсоленій воді на невеликому вогні протягом 6-8 хвилин. Коли вони спливуть, вийміть шумівкою з каструлі, покладіть в миску, полийте розтопленим вершковим маслом і прикрасьте зеленню і смаженою цибулею.

 

Лизень в торбі

Фарш:
50 г відвареного яловичого язика;
20 г обсмажених печериць;
20 г подрібненого обсмаженого ріпчастої цибулі;
20 г сметани;
5 г білого вина;
1 / 2 зубки часнику;
сіль, цукор, чорний мелений перець.

Тісто:
250 г борошна;
500 г молока;
3 яйця;
1 / 4 чайної ложки солі;
1 / 2 столової ложки цукру;
2 столові ложки розтопленого вершкового масла;
2 столові ложки топленого масла (для змазування сковороди).
Прикраса: зелена цибуля

 

Пропустіть через м’ясорубку язик, гриби і цибулю. Заправте сметаною, подрібненим часником, сіллю, цукром, перцем за смаком і проваріть суміш п’ять хвилин, додавши в кінці білого вина. Приготуйте млинці. Відокремте білки від жовтків. З’єднайте жовтки, 100 г молока, сіль, цукор і, помішуючи, додайте борошно, потім – вершкове масло. Вимісіть отриману масу до повного зникнення грудок. Повільно влийте молоко, що залишилося, додайте збиті в міцну піну білки. Розігріту сковорідку, змастіть топленим маслом і, наливаючи суміш невеликими порціями, обсмажуйте млинці з обох боків до золотистого кольору.

Викладіть готовий фарш на середину кожного млинця, надайте йому форму мішечка, перев’яжіть зеленою цибулею і запікайте в духовці 15 хвилин при температурі 150 ° С.

 

yakulinar.net


13.01.2017 2328 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1972
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1869
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1863
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5533 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2159 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1516

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

751

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

804

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1009

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1009
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1777
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3688
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10264
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26155
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10194 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7720
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

907
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

222
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

270
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

388
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1287
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

892