Критики незадоволені: у Франківську підбили книжкові підсумки року

 

 

Прикарпатські літератори Євген Баран, Ольга Деркачова і Василь Карп’юк зібралися на "Книжкові підсумки року 2016".

 

За словами літературного критика, викладача ПНУ та голови Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України Євгена Барана, цього року в Україні вдвічі скоротився обсяг друкованої художньої продукції українською мовою, пише Курс.

 

"Я би не казав, що цей рік був насичений читанням. Цей рік був спокійний, а також для переосмислення того, що було прочитане. Це був для мене рік перепрочитання сучасної літератури", – поділився Євген Баран.

 

Письменниця та доктор наук Ольга Деркачова зазначила, що цьогорічний літературний процес нічим особливим не відрізняється від попередніх років, хіба книги подорожчали.

 

"Як правило, скаржаться на високі ціни на книги ті, хто їх і не купує. Водночас тішить те, що збільшилася промоція дитячого читання та книг для дітей", – відзначила Ольга Деркачова.

 

Письменниця розповіла, що прочитала чимало як сучасної української літератури, так і іноземної, а також монографій. Вона зауважила, що часто відсутня реклама залишає у тіні гідні літературні твори.

 

"Складається враження, що в нас є книги, які всі читають, є книги, про які багато говорять, і є хороші книги. Нам би це якось поєднати в наступному році хоча би на 50%: читання, говоріння і дійсно якісну літературу, щоб було три в одному", – додала Деркачова.

 

Поет, есеїст і видавець Василь Карп’юк розповів як читач, що щороку у його бібліотеці залишається все менше нових книжок, які би потім хотілося перечитати. А як видавець зазначив, що у 2016-му кількість проданих примірників книг від видавництва "Discursus" зросла на 40%. Загалом, протягом року вдалося видати 34 книжки. При цьому збільшується не так кількість творів українських письменників, як число перекладів з іноземних мов.

 

"Завдяки перекладам іноземної літератури українські письменники, які не знають інших мов (вони і не зобов’язані їх знати), їх прочитають і українські твори стануть кращими, цікавішими. Іноземна література, її сюжети і смисли додають і в нашу літературу", – вважає видавець.

 

За словами арт-менеджера книгарні "Є" Оксани Карп’юк, найбільш популярними цьогоріч серед франківської публіки стали новинки сучасної української літератури, серед яких твори Сергія Жадана, Юрія Винничука, Оксани Забужко, Катерини Бабкіної, Остапа Дроздова, Андрія Любки, Тані Малярчук. Також підігрітий інтерес читачів і до книжки Володимира Лиса "Століття Якова", за мотивами якої зняли однойменний фільм. 

 

Євген Баран досить скептично ставиться до згаданих популярних авторів, серед яких відзначив лише Оксану Забужко. Ольга Деркачова зазначила, що тексти цих авторів є справді літературою, але – "на смак". Василь Карп’юк зізнався, що українських сучасних авторів цьогоріч майже не читав.

Фільм "Століття Якова" літератори також розкритикували. Але відзначили, що українське кіно "нарешті починається".

 

"Коли я почала цей фільм дивитися, я його дивилася, як злий філолог, – зазначила Деркачова. – Там не по книжці, а де там лемківська пісня, а де взагалі їхній діалект… А потім помітила, як мій син дивиться цей фільм, не відводячи погляду. Для нього важливо, що цей сюжет український".

 

Василь Карп’юк зазначив, що стрічка нічим особливим не відрізняється від того, що показують по телевізору.

 

Окрему увагу літератори приділили Тані Малярчук, чия книжка "забуття" стала книгою року за версією ВВС.  Євген Баран зазначив, що є і більш гідні романи. Ольга Деркачова пораділа за Таню Малярчук, бо "вона наша прикарпатська письменниця". "Якщо є претензії до тексту, то вони мають бути втілені в якісній рецензії, а не зводитися до рівня "заслужила – не заслужила". Переможців не судять. Вона премію отримала і вона – молодець!" – додала Деркачова.

 

"Зараз залишається чекати, коли українські письменники досягнуть світового рівня. В нас є кілька умовних метрів, і кожен має своїх улюблених письменників. Але коли загальна маса української літератури підніметься якісно, тоді буде і більше зацікавлення за кордоном нашими книжками", – вважає Василь Карп’юк. 


20.12.2016 481 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

580
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1770 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1094 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

527
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6874 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11329 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

304

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1036

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1089

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1083
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

248
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1050
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

818
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

692
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2916
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4414
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18409
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

271
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

328
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

638
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

739