Чужі тут не топлять?

 

/data/blog/122184/e95090347a1f6cad1345609f5ec3f3f6.jpg

 

Як повідомляє щотижневик “2000”, найбільшу приватну теплопостачальну компанію України, яка працює на альтернативних джерелах енергії, виживають з Івано-Франківської області.

 

У щорічному рейтингу енергоефективності регіонів України Івано-Франківська область традиційно займала місця в першій або на початку другої десятки. Цьому сприяла наявність великих запасів деревини і можливість направити відходи виробництва на опалення житлового і комунального сектора.

 

У 2010 р. постановою Кабміну № 243 була затверджена Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010--2015 рр.

 

У жовтні того ж року сесія Івано-Франківської облради затвердила Регіональну програму підвищення енергоефективності на 2010-2014 рр., яка дозволила місцевим органам самоврядування укладати договори з підприємцями на переобладнання газових котелень під використання альтернативної сировини - головним чином відходів деревини, брикетів і пелет.

 

Рік тому голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, звітуючи перед тодішнім прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, заявив що підсумком реалізації регіональної програми стала економія 51,4 тис. тонн умовного палива вартістю 203,2 млн. грн. Область ввела в експлуатацію 31 котельню на твердому біопаливі та одну сонячну електростанцію в с. Рожнов Косівського р-ну. Крім того, були затверджені 22 проекту модернізації місцевих котельних.

 

На сьогоднішній день можна стверджувати, що цим досягненням влада здебільшого зобов'язана лише двом компаніям - «Альтеко» і «Гріненерджі».

 

Реконструювавши 20 котелень, що опалюють районні та міські лікарні, диспансери, школи-інтернати та відділи освіти, інвестори забезпечують місцевим бюджетам тарифи на 30-40% нижче, ніж пропонують споживачам міські котельні, що працюють на природному газі.

 

У нинішньому опалювальному сезоні «Альтеко» і «Гріненерджі» постачають споживачам тепло в середньому по 1050 грн. за 1 Гкал. Тоді як газові котельні - по 1350-1600 грн.

 

Як стверджують в «Альтеко», тільки одна Богородчанська центральна районна лікарня в 2013--2015 рр. отримала ефект від переходу на альтернативні джерела палива 1945,5 млн. грн.

 

В цілому це десятки мільйонів зекономлених гривень (особливо, коли вартість газу перевищувала $ 400 тис. куб. м). І це не рахуючи створення 150 робочих місць з фондом оплати понад 2,2 млн. грн., виплачених податків за 2011-2016 рр. - 6,1 млн. грн. З них 5,2 млн. грн. - в 2014-2016 рр.

 

Для надання послуг теплопостачання в лісгоспах і у місцевих підприємців менш ніжза три роки було закуплено сировини на 6,9 млн. грн.

 

Сума інвестицій в модернізацію об'єктів теплопостачання за цей же період склала $ 530 тис., або 13,7 млн. грн.

 

При цьому інвестор ні разу не виводив дивіденди з підприємств Івано-Франківщини, направляючи їх на подальшу модернізацію та переоснащення об'єктів.

 

Мотивом для такого рішення, ймовірно, стали очікувані зміни законодавства в галузі теплопостачання з альтернативних джерел.

 

Поки що на ринку діє стара норма, що обмежує рентабельність діяльності 6% прибутку понад собівартості виробленого і поставленого тепла.

 

Але незабаром Верховна Рада повинна розглянути поданий урядом законопроект про зміни до закону «Про теплопостачання», який передбачає тарифи на тепло з альтернативних джерел на рівні 90% діючих газових.

 

Цим же документом повноваження по встановленню тарифів на теплову енергію з альтернативних джерел будуть передані від Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), місцевим радам. Тоді як зараз повноваження по встановленню тарифів розділені між НКРЕКП і органами місцевого самоврядування залежно від обсягу поставленого тепла.

 

Але НКРЕКП часто-густо не в змозі переробити весь обсяг заявок постачальників. Як наслідок, документи, подані на один опалювальний сезон, розглядаються вже по його закінченні.

 

За цей час неодноразово змінюються складові тарифу. У минулому році ціна на дрова змінювалася двічі й виросла на 40%, в результаті чого постачальники змушені працювати в збиток. Місцева влада також не бажає переглядати тарифи.

 

Встановлення тарифів з 10% -ним дисконтом від газових учасники ринку вважають величезним стимулом для притоку інвестицій і здійснення реального переходу на альтернативні джерела енергії.

 

Але чим менше часу до переходу на нову систему регулювання тарифів, тим більший тиск відчувають не державні і не комунальної учасники ринку теплопостачання.

 

Для «Альтеко» і «Гріненерджі» це виразилося в чотирьох (!!!) кримінальних справах нібито за перевищення вартості їх послуг, які, нагадуємо, на 30-40% нижче, ніж в середньому «по лікарні».

 

Формальною підставою для цього стало віднесення 5% втрат тепла при виробництві на втрати в комунікаціях при його транспортуванні. Як стверджують на підприємстві, таке відображення втрат було внесено через недосконалість документації. Всі ці дії проводилися за згодою місцевої влади, якя стверджує тариф. Інакше кажучи, логіка в порушенні справ проти компанії, яка надає послуги на основі розцінок, встановлених місцевими органами влади, повністю відсутня.

 

Проте, за словами директора ТОВ «Альтеко» Петріва М.І., почавши в 2015 р. з численних запитів про наявність у «Альтеко» і «Гріненерджі» дозвільної документації (охорона праці, Держгірпромнагляд, СЕС і т. Д.) і не отримавши зачіпок для припинення діяльності підприємств, правоохоронні органи перейшли до методичного залякування персоналу компаній, вимагаючи забезпечити неформальні зустрічі з засновниками.

 

Вручення звинувачень в ряді випадків відбувалося за відсутності адвокатів, зразки підписів і документи відбиралися з порушенням закону, а директорам наполегливо пропонували визнати провину добровільно.

 

Активно ведеться вилучення документів комунальних установ, яким постачає тепло. У неформальних зустрічах головним лікарям радять припинити співпрацю з постачальниками теплоносіїв. І навіть деякі співробітники районних правоохоронних органів визнають, що справа має замовний характер і ведеться відносно компаній, які не бажають брати участь у відкатних схемах і «кумівських» відносинах.

 

Ідейним керівником "наїзду" на альтернативних постачальників тепла в Івано-Франківську називають начальника відділу управління захисту економіки Нацполіціі в регіоні Романа Лойко. Від його імені подаються численні рапорти в районні підрозділи НП для ініціації кримінальних справ.

 

Більш того, поліцейський чин особисто об'їжджав головлікарів лікарень, яким постачає тепло «Альтеко», і попереджав їх, що вести роботу з компанією не бажано через велику кількість звинувачень. По суті залякував.

 

Про замовний «комерційний» характер "наїзду" на «Альтеко» і «Гріненерджі» свідчить відсутність справ щодо інших учасників ринку альтернативного теплопостачання. Хоча в багатьох випадках мова йде про відсутність дозвільної документації, економії на безпеці обладнання, закупівлі сировини за готівку і т. д.

 

Сам пан Лойко, якщо вірити майнової декларації за 2015 р виглядає безсрібником. На нього лише записано 10 соток землі в с. Деревач (Львівська обл.), Немає ні квартири, ні вкладів у банках, ні інших заощаджень. Тільки кредитка від «Приватбанку». Автомобіль Пежо-406 1997 р. випуску оформлений на дружину. Для співробітників його рангу така бідність - майже виняток. Хоча Роман Богданович успішно працював в правоохоронних органах і займав високі посади ще при Януковичі.

 

Як відзначають в «Альтеко», вони не вимагають закриття кримінальних справ, але хочуть припинення погроз і шантажу в розпал опалювального сезону, коли співробітники підприємств зайняті збором документів для поліції замість виконання прямих обов'язків. Тільки по одній компанії йдеться про 10 котелень, розташованих в п'яти райцентрах.

 

«Не потрібно блокувати роботу компанії нескінченними запитами й повістками - почекайте висновків і рішення першого суду який і визначить, чи мають місце пред'являються звинувачення або вони повністю абсурдні», - стверджує директор «Альтеко».

 

Компанія неодноразово зверталася зі скаргами на дії пана Лойко в органи управління і контролю - НАБУ, ОДА, облпрокуратури, але поки ці заяви не справили належного ефекту. Однак,нові кримінальні справи з однаковим формулюванням звинувачення доводять, що істина поліцейського чиновника не хвилює, більш за все він зацікавлений в блокаді роботи компанії і віджиманні організованого бізнесу!

 

Втім, місцева адміністрація не приділяє скаргами належної уваги і фактично сприяє протиправним діям чиновників МВС.

 

В останній претензії на ім'я голови ОДА компанія попередила, що якщо необгрунтоване тиск на її бізнес не припиниться, вона буде змушена перереєструватися в сусідній області, де до залучення добросовісних інвесторів ставляться більш відповідально.

 

Тим часом ТОВ «Альтеко» і ТОВ «Гріненерджі» продовжують працювати і заощаджувати гроші для бюджету області. Більш того, в загальноукраїнському рейтингу теплопостачальників компанії зайняли відповідно перше і шосте місця в категорії «платник податків 2016 року».

 

Ярослав ДМИТРЕНКО 

http://www.2000.ua


Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

667
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1925 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1129 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

553
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6902 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11394 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

333

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1077

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1115

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1109
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

49
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

282
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1082
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

753
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2948
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4440
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18440
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

48
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

321
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

352
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

663