Хроніка одного невдалого заколоту

 

/data/blog/121440/15a2270d2e874ebb9ada5aef5190b6ad.jpg

 

Як Тимошенко не вдалося оголосити імпічмент Порошенку руками Шухевича

 

Ще з літа політична сила Юлії Тимошенко готувала всіх до масових акцій протесту і ледь чи не нового Майдану (і в США іздила, і з олігархами домовлялася). Кульмінація цих публічних виступів проти влади мала відбутись якраз до третьої річниці початку Революції гідності. 

 

І хто зна, можливо, 21 листопада 2016 на Майдані незалежності й стояли б намети мітингувальників, а Юлія Тимошенко закликала б зі сцени до дострокових виборів президента чи Верховної Ради. 

 

Але плани лідера «Батьківщини»  зламав її кращий політичний учень і колишній однопартієць Олег Ляшко, коли не допустив до трибуни представника своєї фракції Юрія Шухевича робити заяву про імпічмент президента. 

 

Відразу після того він звинуватив Тимошенко в реалізації плану Кремля , в рамках якого Героя України Шухевича спочатку хотіли вмовити заявити про імпічмент президента, а потім вбити і таким чином підняти хвилю протестів по країні.

 

Не варто бути великим експертом, щоб зрозуміти, що навіть за відсутності юридичного механізму імпічменту сама заява Шухевича могла б стати великим поштовхом, щоб підняти праві радикальні сили, які часто є воїнами АТО, на протести чи навіть повалення влади.

 

Так само як легко порахувати, що якщо такі протести спричинять дочасні вибори, то великі шанси на повернення до влади матимуть колишні регіонали з Опоблоку та політсила Тимошенко. При цьому лідери обох політисил – Юрій Бойко та Юлія Тимошенко – мають добрі робочі стосунки з президентом Росії Володимиром Путіним (через того ж Медведчука).

 

А що могло б порадувати президента в річницю початку української революції? Зневіра і протести проти влади в Україні, крах ідей ненависної Революції гідності і повернення зрозумілих. Хіба заради цього не варто запустити в Україні такий собі план «Шатун»?

 

В цій статті ми просто реконструюємо за інформацією з відкритих джерел хронологію подій 15 листопада в парламенті і пояснимо, як вони перекроїли карту політичних інтриг.

 

Рука Кремля і план «Шатун»

 

Напередодні анонсованих акцій протесту, 11 листопада СБУ зробила попереджувальну заяву, що  Росія готується провести в Україні в листопаді низку акцій із заворушеннями, щоб скомпрометувати Україну в очах європейської спільноти та завадити запровадженню безвізового режиму з Євросоюзом.

 

Як заявив тоді начальник департаменту захисту національної державності СБУ Анатолій Дублик, отримані СБУ розвіддані збігаються  зі змістом так званого плану "Шатун" – масиву інформації, вилученої з поштової скриньки радника президента Російської Федерації Владислава Суркова – і свідчать про початок реалізації плану.

 

За даними СБУ, старт активних дій було заплановано на 15 листопада – з всеукраїнської акції протесту банківських вкладників.  17 листопада основний акцент протестних акцій мав зміститися на питання підвищення тарифів, а 18 мітингувальників мали підтримати профспілки. В рамках реалізації плану СБУ не виключало блокування державних установ, зокрема приміщень Нацбанку, Верховної Ради, Кабміну та адміністрації президента.

 

Тоді заяву спецслужб висміяло чимало політиків, зокрема і Юлія Тимошенко. У коментарі журналістам вона заявила, що влада злякалася звичайних людей, ошуканих вкладників і виставляє їх як агентів Кремля.

 

На вівторок, 15 листопада, була анонсована перша масштабна акція протестів. Її головними дійовими особами мали стати саме обдурені вкладники ліквідованих Нацбанком фінансових установ.

 

Згідно з анонсами у вівторок на мітинги, які організовували партія 5.10 київського бізнесмена Геннадія Балашова, «За життя» колишніх регіоналів Вадима Рабиновича та Євгена Мураєва та «Батьківщина», мало вийти більше 20 тисяч громадян.

 

Журналісти, які прийшли висвітлювати акції протесту, змогли там нарахувати хіба що 4-5 тисяч. При цьому тележурналістам та спостерігачам ОБСЄ вдалося зафіксувати, що протестувальники отримали за свої виступи від 200 гривень.

 

Незважаючи на те, що мітинги не вражали чисельністю, було видно, що влада до них ретельно готувалася. Протягом тижня силовики і політики збирали інформацію з регіонів, як людей за гроші чи під виглядом екскурсій збираються звозити на Київ, як ведуть переговори з лідерами правих радикальних сил. На початку тижня депутатам коаліції повідомили, що тригером для всього має стати гучна заява Тимошенко. Але про що вона буде і коли лідер «Батьківщини» її зробить, було невідомо. 

 

Цікаво, що у вівторок, перший день протестів прапорів «Батьківщини» на акції ніде видно не було. Хоча її люди там точно були, включаючи Валентина Наливайченка.

 

Прибрати Порошенка руками Шухевича 

 

Того ранку Юлія Тимошенко разом з однопартійцями прийшла до сесійної зали, але чомусь не знімала з себе пальто. Вона наче була напоготові у будь-який момент вийти на вулицю.

 

О 9-30  апарат фракції Тимошенко передав охороні Верховної Ради листа Тимошенко, в якому вона просила пропустити в приміщення низку осіб для роботи над законопроектами. Серед них чомусь виявився і такий собі Олександр Білик, відомий як охоронець Віктора Медведчука.

 

О 10-ій Білик зайшов у приміщення парламенту. Саме він за інформацією депутатів приніс у Раду текст постанови про імпічмент.

 

Як свідчить стенограма засідання, на його початку спікер Андрій Парубій звично надав час для виступів від фракцій. Він помітно нервував і кілька разів перепитав, чи лідер «Батьківщини» буде виступати. Тимошенко мовчала. Вона навіть не використала право на репліку, коли Олег Ляшко звинуватив її в привласненні «Батьківщиною» політичних бонусів від продовження мораторію на продаж землі.

 

10-27. Час виступів від фракцій добігав кінця. Спікер Парубій востаннє спитав, чи будуть ще виступи. Зокрема, він знову поцікавився, чи буде виступати Тимошенко. Але вона знову промовчала.

 

В цей час, за свідченнями депутатів-радикалів, помічник Медведчука Білик передав у зал через депутата «Батьківщини» Вадима Івченка текст постанови «Про імпічмент президента». Той несе його Шухевичу. 

 

10-30. Юлія Тимошенко несподівано передає право на виступ Шухевичу, хоча той є депутатом іншої фракції. Вона також дає вказівку своєму депутату Сергію Євтушку супроводжувати Героя України до трибуни. Побачивши таку несподівану і дивну сцену ,слідом за ними кидається Олег Ляшко та його політичний соратник Андрій Лозовий.

   

- Юрій Романович, не дозволяйте розколювати фракцію Радикальної партії, - просить Ляшко Шухевича, заступаючи йому дорогу до мікрофона. – Я прошу вас не давати використовувати себе в політичних маніпуляціях.

 

Вже стоячи на трибуні, Ляшко повернеться до Тимошенко і скаже: «Те, що ви робите, Юля, це нечесно. Я не виводжу ваших депутатів від своєї фракції».

 

10-36. Шухевич все ще рветься виступати. Ляшко, скориставшись підтримкою «Народного фронту», попросить перерву. Спікер Андрій Парубій не розуміє, що коїться, і просить фракції зробити заяву, щоб не витрачати час. Але Ляшко таки вимагає півгодинну перерву, щоб вирішити ситуацію.Спікер погоджується.

 

Кілька радикалів виводять Шухевича з зали, а Ляшко йде до преси і робить заяву, що його колегу, Героя України намагалися використати в брудній політичній грі. Він скаже, що Шухевича хотіли вмовити оголосити про імпічмент президента, а потім вбити, і звинуватити в цьому Петра Порошенка.

 

В цей час на іншому крилі парламентських кулуарів соратник Ляшка Ігор Мосійчук вчепиться в Білика і звинуватить у провокації, і реалізації підкилимних планів Медведчука. Той у відповідь сміятиметься. Їх розтягнуть інші депутати і той таки Ляшко. Дзвінок сповістить про кінець перерви. Депутати повернуться в зал.

 

До 16 години журналісти не бачитимуть радикалів. Потім вони знову піймають Ляшка біля столів реєстрації і він вже не добиратиме слів про Тимошенко.

 

- Я дуже злий на Юльку. Ця московська зозуля, одягнена в українські вишиванки, намагалася чужими руками реалізувати путінський, кремлівський план по захопленню влади. Моїй злості немає меж ", - заявив Ляшко. -  Взяла використовувала діда, Героя, політв'язня в своїх брудних кремлівських політіграх, тому я вважаю і звертаюся з вимогою до президента Порошенка позбавити Тимошенко українського громадянства за антидержавну діяльність.

 

Він порадить вислати Тимошенко в Росію, де "Путін їй дасть російське громадянство, адже вона його заслужила". 

 

"Разом з громадянством і звання героя Росії за підривну діяльність, яку московська зозуля проводить в Україні. Ти герой, хочеш відставки Петра? Вийди на трибуну і скажи ... Чого перед собою діда пхати? Лисиця драна.. Ти подумай, дура, на чому її (владу) отримаєш, на руїнах країни? ", - виливав свою злість Ляшко.

 

Насправді, заява Шухевича не мала б жодної юридичної сили, оскільки закону про імпічмент в Україні немає. Але вона б проклала вектор і встановила мету для подальших акцій протесту. І саме так сформульована  ціль свого часу і призвела до повалення режиму Януковича. 

 

Крім того, це створило б негативну картинку як на українських, так і на світових телеканалах про Україну напередодні важливого саміту з ЄС, де має вирішитися чимало стратегічних для нашої країни питань. 

 

Юлія Тимошенко з’явилась перед пресою лише під завісу вечірнього засідання Ради у вівторок. Вона довго говорила про вкладників і як їх захистила. Коли ж її нарешті спитали про Шухевича, то вона відповіла, що той сам попросив її передати слово і він же попросив пропустити Білика. 

 

Тимошенко не стала відповідати на звинувачення Ляшка, лише зазначила каналу 112, що це не буде «лінійна відповідь».

 

Що мала на увазі Тимошенко під нелінійною відповіддю, невідомо. Але наступного дня, акції, які анонсували профспілки, були згорнуті. 

 

21 листопада теж не вийшло масштабних акцій протесту. Якщо хтось уявляв розхитування ситуації в Україні через мітинги і швидке досягнення перевиборів як бліцкриг, то він помилився.  Втім це не значить, що такі спроби не поновляться. Адже в тому, щоб розхитати ситуацію в країні до перевиборів зацікавлена як Москва, так і низка політичних сил в Україні.

 

Остання соціологія КМІС показує великі шанси «Батьківщини» і Опоблоку отримати більшість в парламенті, а значить президент Росії Путін має шанс повернення до влади в Україні лояльних йому політсил. 

 

Все заради влади, попри війну і тисячі загиблих… Така українська реальність…

 

Петро Чорний


28.11.2016 569 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2029
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1887
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1884
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5600 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2179 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1537

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

782

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

850

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1063

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1027
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1800
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3707
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10302
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26194
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10219 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7747
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

925
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

275
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

309
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

410
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1310
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

914