Україна через 10 років: сценарії розвитку

 

-

 

Десятки експертів проаналізували фактори, які впливають на соціально-економічну ситуацію в країні, і вивели формули, які дозволили скласти сценарії розвитку країни.

 

Найімовірніше, в найближчі кілька років Україна буде переживати стан "консервації кризи", а можливість економічного розвитку оцінюється всього в 5%, про це йдеться в результатах дослідження в рамках проекту "Форсайт". Для того, щоб спрогнозувати майбутнє, 50 експертів і 42 аналітика під керівництвом академіка Михайла Згуровського проаналізували фактори впливу, можливі наслідки і вивели формулу, яка дозволила скласти чотири сценарії розвитку країни.

 

Cайт "Сегодня.ua" побував на презентації проекту і з'ясував, яким, на думку вчених, може бути майбутнє України і що може виправити ситуацію.

 

Найімовірніше консервування кризи

Експерти склали чотири сценарії розвитку України до 2020-го року і стільки ж сценаріїв розвитку від 2020 до 2030 року. При цьому найбільш ймовірна протягом найближчих кілька років ситуація "консервування кризи" – ймовірність від 50 до 60%. У той же час можливість втілення "оптимістичного" варіанту" – всього 15%. Варто відзначити, що у всіх песимістичних для країни сценаріях один з ключових негативних чинників – продовження військового конфлікту на Донбасі.

 

Сценарії до 2020-го:

Сценарій №1: "Консервування кризи"

Імовірність втілення: 50-60%
Що буде відбуватися:

  •  Військовий конфлікт триватиме
  •  Суспільство буде розчароване в діях влади
  •  Можливі драйвери економіки не будуть актуалізовані
  •  Зовнішні борги будуть рости
  •  Україна втратить довіру демократичного світу

Сценарій №2: "Суверенний дефолт"
Імовірність втілення: 30%

Що буде відбуватися:

  •  Неефективне керівництво державою
  •  Конфлікт на сході продовжиться
  •  Допомога Україні від інших держав буде заблокована
  •  Україна не зможе погашати зовнішні кредити

Сценарій №3: "Оптимістичний"
Імовірність втілення: 15%

Що буде відбуватися:

  •  Військовий конфлікт закінчиться
  •  Економіка почне розвиватися
  •  Довіра суспільства до влади виросте

Сценарій №4: "Колапс"
Імовірність втілення: 5%

Що буде відбуватися:

  •  Військовий конфлікт продовжиться
  •  Неефективне управління державою
  •  Населення буде на порозі революційних настроїв
  •  Виникне кілька центрів впливу, хаотичні настрої

На думку експертів, до 2030-го в світі відбуватимуться "тектонічні зміни": в кілька разів збільшиться кількість людей в бідних країнах, біологічні ресурси землі скоротяться, а світ поділиться на дві групи країн: розвинені і бідні. Саме цей період, впевнені вчені, стане вирішальним для України.

 

Імовірність того, що Україна буде збалансовано розвиватися – всього 3%, з ймовірність в 25% українці працюватимуть на великі транснаціональні компанії, які увійдуть в країну і викуплять більшість ресурсів. З ймовірність 9-15% Україна стане "буферною зоною" між Росій і Європою, корупція і бідність будуть рости. З ймовірністю 0,5-3% Україна перестане існувати як суверенна держава, йдеться в дослідженні.

 

Що може "врятувати" українську економіку

За оцінками експертів, найбільш перспективна для України аграрна сфера, саме вона може дати поштовх для розвитку України та до 2020 року забезпечувати 19% ВВП. На другому місці – військово-промисловий комплекс (15%), на третьому – інформаційно-комунікаційні технології (5% в структурі ВВП 2020 го), нанотехнології -5%, нова енергетика – 5%, машинобудування – 5%, транзитна інфраструктура – 5%, розвиток науки про людину (в тому числі медицини) – 2%, туризм – 2%.

 

При цьому в дослідженні також назвали п'ять головних негативних чинників, які стримують розвиток економіки:

1. Рівень тіньової економіки досяг 47%
2. Масштаб корупції – 13,1% ВВП
3. Пенсійна навантаження на бюджет – 7,5% ВВП
4. На обслуговування держборгу йде 7,4% ВВП
5. Енергоємність ВВП в три рази вище, ніж у розвинених країн

 

"Тренд розбалансування нашої економіки почався з 2005 року, коли почав рости консолідований державний борг, витрати бюджету почали перевищувати доходи, валютний запас знаходився на критичному рівні 15-20 мільярдів доларів, при необхідних 40-50 мільярдів, веде до колапсу. Всі ми зрозуміли цю драматичну тенденцію три роки тому, коли почалася руйнація системи. Що ж далі? Ми спробували відповісти на ці питання і зрозуміти майбутнє. Мета – побудова такої стратегії майбутнього, яка б до 2020-го могла забезпечити самодостатність нашої економіки, а до 2030-го перейшла на збалансований розвиток", – розповідає академік Михайло Згуровський.

 

При оптимістичному сценарії розвитку країни ВВП може збільшитися за 10 років вдвічі. Як впевнена група експертів, яка розробила "Форсайт", така мета для України цілком досяжною. Є цілий ряд країн, яким вдалося за десять років подвоїти свою ВВП – Китай, США, Індія тощо.

 

Щоб реалізувати оптимістичний сценарій, на думку Михайла Згуровського, необхідно виконати 50 умов. Головні з них:

• Прогресивна аграрна політика і перехід аграрного сектора на нові технології
• Реформування податкової системи
• Відкриття ринку землі
• Лібералізація економіки
• Введення накопичувальної системи пенсійного забезпечення
• Зменшення енергоємності економіки в 3-5 разів
• Масштабне впровадження поновлюваних джерел енергії
• Удосконалення системи кредитування виробників у сфері машино- і приладобудування

 

Думка експертів: як досягти економічного прориву

 

Сергій Тарута, український підприємець:

164049."Тут правильно сказати, що драйвером стане не аграрний сектор, а аграрно-промисловий. Тоді все стає на свої місця... Дуже важливо, що ми не політично визначаємо статус, де ми знаходимося. Так, нам стало б жити краще, але виконати ряд умов. Ви говорите: якщо .., якщо ..., якщо ... стане інша країна. Перед нами стоїть виклик – стійке зростання економіки. Зараз ми повинні зрозуміти, що робити, щоб ситуацію змінити. Важливо розуміти і везти діалог з політиками.

Потрібно, щоб кожна політична партія взяла в свою програму результату дослідження і говорила: "Ось ми зробимо так, і ось що у нас вийде". У моєму розумінні, без політичної волі нічого не змінити. Що можна зараз робити? "Форсайт" – дуже важливий інструмент. Ми вже почали в рамках бізнес-ініціативи використовувати напрацювання для того, щоб розвивати економіку. Ми вже свого часу зробили неможливе – зробили абсолютно чистий металургійний завод. У це ніхто не вірив. А зараз у нас стоїть ще одна амбітна мета. Я не думаю, що у нас повинне бути зростання економіки менше 7%. Якщо у нас зростання 2-3%, це рух до розвалу. В рамках цього завдання ми зробили з'єднання важливих програм. Безумовно, нам зараз необхідно розвивати інфраструктуру, цифрові технології. У нас зараз дуже хороший людський капітал", – сказав підприємець на презентації дослідження.

 

Олег Устенко, директор Міжнародного фонду Блейзера:

6006008"Якщо ми збираємося рости всього 3% на рік, а Румуни, приміром, зовсім перестануть рости, то до 2040-го ми їх наздоженемо. А до 2070-го, якщо угорці перестануть рости, ми наздоженемо рівень Угорщини. Може будь цей сектор забезпечити прорив? Якщо ці 3% прорив – то так. У реальності ніхто не може сказати, який сектор забезпечить прорив. Є більш глобальні речі. Розвинені економіки відносяться до постіндустріальних суспільств, коли в структурі ВВП сільське господарство займає незначну частку, а дійсно значну частку займають сервіси, фінансові послуги.

Слаборозвинені країни, як Україна, продовжують орієнтуватися на старі моделі. Щоб зробити прорив, потрібно змінити якість бізнес-клімату, і тоді сам бізнес зможе визначити, що стане проривом. Тут не важлива сильна роль держави, тут важливий бізнес. Він сам знаходить для себе нішу.

Повинно бути розвиток сюжету – якщо сільське господарство, то повинна бути більш глибока переробка, ніж просто змолоти борошно. Мало просто відлити чавунні болванки або при найкращому розкладі зробити труби і намагатися продати їх по всьому світу. Є ж машинобудування", – сказав експерт в коментарі".

 

 

Антон Козюра, аналітик "Альпарі":

14218161_1191597370904355_1329304748_n_01"Традиційно флагманами української економіки виступають підприємства АПК і металургія. Однак, з огляду на зовнішні чинники, до яких в першу чергу варто віднести падіння попиту на світових сировинних майданчиках, частка цих галузей за останні два роки дещо знизилася. І в цілому можна прогнозувати подальше їх зниження або у всякому разі помірне зростання.

При цьому досить перспективно виглядає IT-галузь, яка не тільки змогла майже вийти на докризовий рівень 2013 року, а й планує помірне зростання до кінця року. Так, з 25 найбільших IT-компаній приблизно дві третини закладаються на зростання або помірне зростання до кінця поточного року.

При цьому деякі з них тільки за перше півріччя змогли продемонструвати більш ніж дворазове збільшення обсягів послуг, що поставляються. Незважаючи на досить низьку частку IT-сектора в структурі ВВП, галузь цілком можна розглядати як ефективну і таку, що має перспективи", – розповів експерт.

 

 

Елла Лібанова, головний демограф України, доктор економічних наук

465_02"Знаєте, якщо ми будемо намагатися наздоганяти – нічого не вийде. А якщо будемо шукати свою нішу, шанс є. Я б не переоцінювала наші можливості в сфері IT. Це не та галузь, яка концентрує значну частину працюючих, а отже, впливає на рівень життя основної частини населення. Ось візьміть Індію. Величезна кількість програмістів в бідній країні.

Потрібно шукати ті види діяльності, які можуть стати локомотивом для української економіки. З огляду на жахливо низький рівень розвитку інфраструктури взагалі і доріг зокрема, величезні перспективи пов'язані з будівництвом, особливо з дорожнім.

По-перше, тільки розгалужена дорожньо-транспортна мережа дасть можливість ліквідувати неефективні (не в економічному сенсі) школи і лікарні, забезпечивши доступність для жителів найвіддаленіших сіл медичних і освітніх послуг.

По-друге, тільки розгалужена дорожньо-транспортна мережа забезпечить можливість інтеграції локальних ринків праці, коли жителі невеликих селищ, де просто немає робочих місць, зможуть працювати в більш розвинених містах, як це і відбувається в усьому світі. Нарешті, будівництво – це найпотужніший мультиплікатор: кожне створене в будівництві робоче місце тягне за собою створення 6-7 робочих місць

Ні сільське господарство, ні видобувна промисловість (за винятком, може бути, нафто- і газовидобутку) не можуть бути локомотивом в середньостроковій перспективі. Я бачу серйозні можливості в розвитку авіабудування, ракетобудування, біоенергетики, можливо, ВПК ", – розповіла в інтерв'ю демограф.

 


20.11.2016 1884 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2017
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1882
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1881
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5589 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2175 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1534

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

774

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

845

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1050

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1024
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1797
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3703
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10294
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26184
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10214 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7742
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

922
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

267
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

292
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

407
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1307
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

909