Сьогодні у Надвірній освятять відреконструйовану символічну могилу «Борцям за волю України» (фото)

 

 

Віддаючи шану пам’яті героїв, які поклали своє життя у боротьбі за свободу та незалежність України добровільні ентузіасти з числа членів  товариства „Меморіал” 9 червня 1990 року, на підвищенні зліва від кладовища у Надвірній розчистили майдан для того, щоб насипати могилу та встановити хрест.

 

Навпроти обраного місця відбувалось будівництво Храму Благовіщення Пречистої Діви Марії. Його будівництво було ще розпочато в 1938 році на честь 950-ліття хрещення Руси-України за проектом архітектора Л.Левицького, інформує Фіртка з посиланням на НП.

 

25 серпня 1991 року відбулося урочисте посвячення могили борцям за волю України, присвячене Дню прийняття „Акта про незалежність України 24 серпня 1991 року”. Після проголошення Незалежності України члени Надвірнянського осередку товариства «Меморіал» за ініціативи голови товариства Олександри Зварчук, на підставі спогадів очевидців, організували розкопки і виявили останки розстріляних гестапівцями 28 листопада 1943 у с.Ворохта 10 героїв України – членів  ОУН, а саме: Бучка Степана з Залукви; Дем’янчука Степана з Надвірної; Наливайка Василя з Надвірної; Костика Миколи з Надвірної; Левицького Івана з Надвірної; Німчука Івана з Ямної; Сливки Омеляна; Кіци Володимира з Калуша; Полотнюка Євгена з Микуличина; Лучка Юрка з Розсільної. 17 жовтня 1993 року відбулося їхнє перепоховання, яке повністю організувало товариство “Меморіал”. Вбитих поховали в символічну могилу Борцям за волю України з південної сторони.

 

Отець-декан Григорій Сімкайло відправив у Надвірнянській церкві  заупокійну Службу Божу, а на могилі – панахиду.

 

Могила «Борцям за волю України» є символічною, адже увіковічнює пам’ять не тільки 10 героїв України – членів ОУН, а й пам’ять боротьби багатьох поколінь українців за здобуття незалежності України в різні історичні епохи.

 

З плином часу та внаслідок дії різних погодних факторів символічна могила зазнала часткових руйнацій та перебувала в аварійному стані. Тому робочою групою міської ради було написано на обласний кокурс проектів та програм та в 2015 році визнано переможцем проект «До боротьби їх кликав рідний край», яким передбачено практично нове будівництво символічної могили в м.Надвірна. Чотири місяці тому підрядна організація приступила до виконання робіт по реалізації проекту.

 

Під час реконструкції могила не зазнала жодних конструктивних змін. За основну ідею в розробці проекту взято замково-фортифікаційні мури Надвірнянщини. Матеріали, які використовуються в реконструкції, підкреслюють автентичність та історичну значущість. Основний матеріал є міцним та стійким до впливу зовнішніх факторів: облицювальна випалена цегла коричневих і жовтих відтінків та камінь, розміщений навколо арок, що придає натуральності та природності.

також вирішили розмістити ряд декорованих арок – в нішах буде встановлено  відновлені інформаційні таблиці з написами, а також нові таблиці, на зразок існуючих, для висвітлення різних історичних епох боротьби українців проти різного роду загарбників, зокрема увіковічнення пам’ять новітніх Героїв, подвиг яких повинен стати гідним прикладом для наслідування прийдешніми поколіннями.

 

Під час реконструкції могили було замінено дерев’яний хрест, який також перебував в аварійному стані. за допомогою бруківки було відновлено тротуар по вул.Соборна, прилеглий до символічної могили.

 

Сьогодні, 14 жовтня  2016 року на храмове свято Покрови Пресвятої Богородиці, в День захисника України та День українського козацтва, з нагоди 74-ї річниці з дня створення Української Повстанської Армії відбудеться посвячення оновленої символічної могили «Борцям за волю України».

 

10.00 – Служба Божа в Прокатедральному соборі Благовіщення Пресвятої Діви Марії.

11.30 – посвячення символічної могили та панахида за полеглими борцями за волю України.

 

 

 

 

 


14.10.2016 1525 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2017
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1882
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1881
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5588 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2174 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1534

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

773

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

845

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1050

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1024
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1797
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3703
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10294
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26184
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10214 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7742
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

922
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

265
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

291
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

406
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1307
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

909