Прикарпатська преса про обличчя з відбитком війни, скандал за участю атовця та керівника патрульної поліції, незаконні мафи та плату за харчування у шкільних їдальнях

 

 

Огляд прикарпатської преси за період 9-14 вересня 2016 року.

 

Репортер

Шість мільйонів на освітлення Ще 5-6 років і франківці зможуть ввечері не підсвічувати собі шлях телефоном. На околиці Івано-Франківська без власного світла краще не йти. Треба бути дуже пильним, бо хтозна, нам що наткнешся в темряві. Та й центральні вулиці теж не можна назвати добре освітленими. До прикладу, Чорновола нормально освітлюється лише від Січових Стрільців до пологового будинку, а далі – відчуй себе кротом. Мало того, що тротуар у вибоїнах, так навіть і не видно куди йдеш.

 

Обличчя з відбитком війни «Нас повели на розстріл. У багатьох солдат були фотографії дружин і дітей, вони дивилися на них і молились», - це лиш один зі спогадів часів Другої світової. Цілу мозаїку таких історій та облич зібрав американський фотограф українського походження Саша Маслов. Нині його виставка «Ветерани» - у Франківську.

 

«Сірки» чекають на домівку Понад 200 собак знову можуть випустити на вулиці Івано-Франківська. Підопічних БО «Дім Сірка» виганяють з домівки, яку ті облаштовували протягом двох років у селі Загвіздя. Селяни проти, бо пси їм заважають. Волонтери розгублені – діватися їм нікуди. Нову обіцяну землю від місцевої влади не дозволяє столична. Отак на волосині волонтери й живуть зі своїми «сірками» з дня на день.

 

Форум видавців. Що варте уваги? У двадцять третє Форум видавців збере у Львові літераторів, видавців і книголюбів із 28 країн. Цього року організатори обіцяють понад 300 учасників, більше 1000 подій і мільйон книг на ярмарку. «Репортер» розпитав франківських видавців і письменників про те, що на книжкових полицях варте уваги цієї осені.

 

Розкопана могила у саду Довгі 72 роки у калуських Підгірках, у звичайнісімкому сільському саду, під старою ренетою, був похований німецький солдат. Господині того обійстя, Ірині Магас, зараз теж 72. Каже, її батько зник безвісти на тій війні, а їм життя «дало на заміну» доглядати могилу німця, і що той навіть приходив у снах дякувати за висаджені на ній білі нарциси.

 

Галицький кореспондент

Квартал «Центральний»: почути думку громади 12 вересня цього року в Івано-Франківську провели громадські слухання стосовно будівництва нового кварталу «Центральний» на вулиці Мельника в Івано-Франківську, яке розпочне будівельна компанія «Спілка забудівників». Під час зібрання обговорили багато актуальних питань: побудову житлових та соціальних об’єктів, облаштування громадського простору, створення багаторівневої паркувальної зани, будівництво підземного паркінгу , щоб двори нового кварталу були безпечними, зеленими та вільними від автомобілів. Більшість із цих ідей та планів інноваційні, сучасні і перспктивні.

 

Коли десять людей моляться за тебе, не страшно йти на фронт Росіяни Олег і Тетяна Бутусіни зараз виховують десятьох дітей: шістьох хлопчиків і чотири дівчинки. Близько двох років тому ця багатодітна сім’я з Підмосков’я переїхала жити на прикарпаття, і вже тут навесні 2015 року нородився їхній наймолодший син.

 

У кожного своя правда… Нещодавно Івано-Франківськ сколихнув скандал за участю атовця Івана Чайковського та керівника патрульної поліції Івано-Франківська Дмитра Міхальця. Ветеран АТО порушив правила дорожнього руху, однак побачив у постанові патрульних помилку і вирішив з’ясувати цей момент з керівником поліції. Між чоловіками виник конфлікт. Чайковський стверджує, що Міхалець кинув його на підлогу, а очільник патрульної поліції каже, що тільки зловив за руку.

 

«Соколам» - волю? У неділю, 11 вересня, відбулися збори співвласників у гаражному кооперативі «Соколи», що на вулиці Вовчинецькій в Івано-Франківську. На зборах розглянули питання, актуальне вже багато років поспіль: визначення статусу земельної ділянки, на якій розміщений кооператив. Присутні очікували побачити міського голову Івано-Франківська Руслана Марцінківа, якого запросили на зустріч, щоб почути його думку з наболілого питання, проте він так і не прибув. Наразі власники гаражів суд намагаються з’ясувати ситуацію і скасувати рішення та документи, які вважають незаконними.

 

Мафи, як і мафія, безсмертні? Після того, як візовий центр переїхав з вулиці Ленкавського на Тролейбусну, мікрорайон Пасічна потонув у морі стихійно припаркованих автівок та автомобільних корках. А сам візовий центр почав обростати незаконними МАФами, що пропонують різноманітні візові послуги.

 

Хто нагодує школяра На початку 2026 року в Івано-Франківську ввели плату за харчування у шкільних їдальнях для учнів 1-4 класів. Нововведення викликало різко негативну реакцію у батьків, але дехто з них погодився платити вказану суму, якщо підвищиться якість готової продукції. Інші не зрозуміли, чому видатки за харчування дітей, які до цього погашалися з міського та державного бюджетів, лягли на їхні плечі. Тоді ж пропонували компроміс, щоб хоча б частину витрат взяла на себе міська влада. Наразі консенсусу в цьому питанні не досягли, і за харчування учнів у новому навчальному році будуть сплачувати батьки. Крім того, з вересня плату за сніданки та обіди школярів підвищили, проте обіцяють, що вона залишиться без змін принаймні до кінця року.

 

Західний курєр

Місто стає доступнішим Для реалізації заходів з перетворення Івано-Франківська у місто, дружнє до маломобільних груп населення, цьогоріч з бюджету виділили понад 1 млн. грн. Про це повідомив директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. За його словами. Ті чи інші роботи заплановано виконати на 45 об’єктах. Йдеться про пониження тротуарів, влаштування пандусів, а також про те, що всі ремонти об’єктів інфраструктури та роботи з благоустрою у Івано-Франківську виконуватимуться з дотриманням європейських стандартів доступності. Наразі уже виконано 43% від запланованого на цей рік.

 

Оновлюють медицину Цьогоріч на ремонт і закупівлю обладнання для медичних закладів з міського бюджету виділили рекордних за останній час 23,5 млн. грн., а 2017-й планують оголосити «Роком дитинства» і зосередити кошти на ремонт і обладнання дитячих медичних закладів. Про це повідомив головний лікар Центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк. За його словами, загальна площа міських медичних закладів, які розташовані у 21 приміщенні, становить 50 тис. Квадратних метрів, а у лікарнях та поліклініках є до трьох тисяч одиниць різної техніки. Чимало ремонтів медичних закладів виконані у попередні роки, але роботи ще є багато.

 

Щоб зігріти взимку Івано-франківські тепловики завершують підготовку до опалювального сезону 2016-17 років. Як повідомив директор ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Василь Рущак, 30 котелень підприємства уже повністю готові до роботи і ще у двох – на вул. Військових ветеранів та Медичній – завершується комплексна реконструкція.

 

Автостопом по Європі В Івано-Франківську живе смілива дівчина Анжеліка Підхомна – мандрівниця, яка автостопом за 5 років відвідала понад 25 країн. Сьогодні Анжеліка повернулася в рідне місто з подорожі на Шпіцберген, і журналісти поспішили поспілкуватися з мандрівницею.

 

Галичина

«Знаймо – хто’смо» Понад півтисячі як сольних виконавців, так і учасників вокальних і хореографічних колективів, народних умільців – представників п’яти гуцульських регіонів Прикарпаття – взяли участь у ХХІІІ Міжнародному гуцульському фестивалі, який протягом 3-4 вересня тривав у найбільш високогірному місті України – в Рахові на Закарпатті, а також у ХVІ фестивалі-ярмарку «Гуцульська бриндзя», що відбувся тими днями в його рамках. Передусім наші краяни активно долучилися до створення нового національного рекорду, коли одночасно заграли 56 трембітарів із Закарпатської, Львівської, Чернівецької та Івано-Франківської областей, які оголосили про початок фестивалю. «Найбільша кількість трембіт на одній локації» - під такою назвою й зареєстрували виступ цього зведеного оркестру в Книзі рекордів України…

 

Боднарів – без бондарів Бондарство – один з давніх, але пізніших порівняно з теслярством, деревообробних промислів, який сягає І ст. н. е. Про популярність бондарства на Прикарпатті засвідчує не лише сучасна поширеність прізвищ Боднар, Боднарчук, Боднаренко, Боднарюк чи Бондар, Бондарчук, Бондаренко, Бондарюк та ін., але й назви сіл Боднарів – у Калуському та Коломийському районах (колись – Боднарівка).Але попри поступове відродження давніх бондарських традицій, а точніше – модну стилізацію під минулість, це ремесло ще перебуває у відчутному занепаді, а у прикарпатських селах, свого часу означених бондарством, сьогодні й гадки не мають, як зробити бочку, діжку, гелетку, барило, цебро чи баддю, кадіб, бодню або масничку тощо.


15.09.2016 371 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2010
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1879
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1878
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5577 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2170 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1532

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

771

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

837

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1044

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1022
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1794
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3701
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10288
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26175
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10212 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7739
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

920
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

256
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

284
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

403
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1305
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

905