Ольга Галабала: В Україні понад 20 років була відсутня політика щодо контролю за впливом на довкілля

 

 

Законопроект про оцінку впливу на довкілля, ухвалений Парламентом в першому читанні, впровадить нову дозвільну процедуру, яка передбачає громадське обговорення та відкриє доступ до інформації про можливий негативний вплив на навколишнє середовище для людей, які живуть на відповідній території.

 

Партія "ВОЛЯ" вважає цей законопроект важливим кроком для того, щоб гарантувати право людей на екологічно безпечне довкілля і є початком впровадження стратегічної екологічної політики в державі. Результатом дії цього законопроекту після його остаточного ухвалення  має стати безпечніша якість повітря, покращення стану води і, що найважливіше, збереження здоров'я людей, пише Фіртка. 

 

Про це заявила член ради партії “ВОЛЯ”, очільниця фракції “ВОЛЯ” в Івано-Франківській облраді Ольга ГАЛАБАЛА.

 

Вона зазначила, що 12 липня в Парламенті було прийнято в першому читанні революційний законопроект № 2009 а-д про оцінку впливу на довкілля.

 

«Останній рік Україну буквально трясе від екологічних лих місцевого чи загальноукраїнського характеру. Ми майже кожен день бачимо і вирубані ліси, і забруднені ріки. Ми чуємо жахливі дані про те, що в новонароджених дітей рівень важких металів в організмі в 300-400 разів перевищує норму, а в людей різко підвищується смертність від ракових захворювань», - заявила Галабала.

 

Вона підкреслила, що ці лиха є наслідком того, що в Україні протягом останніх 20 років відсутня політика щодо контролю за впливом на довкіллям.

 

"Зараз аналіз того, як те чи інше виробництво впливає на екологію здійснюється через так звану оцінку впливу на навколишнє середовище, яка здійснюється ще згідно радянських ДБНів і є частиною будівельної документації. Громадське обговорення передбачене лише для особливо небезпечних об’єктів, таких як, наприклад, сміттєзвалище, але процедури такого обгворення немає, тому воно відбувається лише на папері, формально” - зазначила обласний депутат.

 

Галабала додала, що люди, які живуть на певній території, не знають, що на ній будується та які наслідки це матиме для довкілля.За її словами, майже у всіх випадках показники шкідливого впливу на екологію занижуються, а люди до цієї інформації доступу не мають.

 

Галабала повідомила, що в разі ухвалення закону в цілому будуть досягнені такі позитивні зміни:

 

1.  Впроваджується нова, окрема від процедури погодження будівництва, дозвільна процедура оцінки впливу на довкілля, яку перед запуском в експлуатацію мають пройти нафтопереробні заводи, теплові електростанції, виробництва металу, хімічні виробництва, будівництва аеропортів, доріг, гідротехнічних споруд, сміттєвих полігонів, трубопроводів, установки для очищення стічних вод, ведення сільського господарства на території більше 10 га, потужності для вирощування птиці, свиней та ВРХ та харчова промисловість, текстильна, шкірна та деревообробна промисловість, курортні містечка та готельні комплекти на 50 і більше номерів, розважальні парки площею більше 1 га та низка інших. 

Важливо, що цю процедуру, яка включає громадське обговорення, мають пройти й всі суцільні та санітарні рубки на площі, що перевищує 1 га та усі рубки на об’єктах природно-заповідного фонду. 

Також важливо, що процедуру оцінки впливу на довкілля та здоров’я людини проходитимуть усі компанії - видобувачі корисних копалин. 

2.  Звіт про оцінку впливу на довкілля, який за власний кошт виготовляє компанія, має пройти відкрите громадське обговорення. Законом встановлюється дуже чітка процедура забезпечення публічності такого звіту та його обговорення. Тому компаніям буде неможливо оминути позицію громадськості. 

«Законом передбачено, що будь-якому громадському активісту, чи будь-якій людині, компанія змушена надати абсолютно всі документи, які стосуються впливу на довкілля. Проект звіту про вплив на довкілля має бути опублікований як на сайті Мінекології чи облдержадміністрації, так і на дошках оголошень, в місцевих ЗМІ», - повідомила Галабала.

3.  Встановлюється конкретний перелік даних, який має бути проаналізований і прописаний у звіті, у тому числі, характеристики діяльності підприємства, в тому числі і під час виконання будівельно-монтажних робіт; вказаний очікуваний обсяг відходів; описаний поточний стан довкілля; описані фактори, як зміниться флора, фауна, біорізноманіття, вода, ґрунт; проаналізовані ризики для здоров’я людей; здійснений аналіз впливу на клімат та надані всі аналізи, які були проведені для такого звіту.

 

Разом з тим, Ольга Галабала вважає, що законопроект містить і певні недоліки і ризики:

1.  Звіт і всі аналізи здійснюються приватними структурами і будь-які показники можуть бути занижені, як це відбувається зараз.

2.  Законопроектом не передбачено, як після прийому в експлуатацію буде здійснюватися подальший контроль.

3. Проект не містить інформацію про критерії (показники) оцінки впливів на довкілля, про замовників та виконавців оцінки впливів на довкілля, їх права та обов‘язки,  участь  виконавців оцінки у заходах з обговорення запланованої діяльності (проектів господарської діяльності) тощо.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила в першому читанні у вівторок законопроект №2009 а-д про стратегічну екологічну оцінку.  Введення стратегічної екологічної оцінки допоможе дати таку оцінку до ухвалення рішення під час затвердження документів державного планування відповідно до вимог директиви Європейського парламенту і Ради від 27 червня 2001 року про оцінку наслідків окремих планів і програм для довкілля.


12.07.2016 1796 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

610
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1794 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1104 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

531
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6878 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11334 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

309

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1046

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1092

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1087
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

254
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1058
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

824
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

711
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

648
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2920
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4417
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18415
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

285
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

332
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

641
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

743