На Прикарпатті вже понад 10 років говорять про необхідність побудови сміттєпереробного заводу

 

/data/blog/110077/b96807c59a4f2ad8c88c0264668b6cb0.JPG

 

На Прикарпатті вже понад 10 років говорять про необхідність побудови сміттєпереробного заводу, і не лише для обласного центру, а й у інших районах Івано-Франківщини. Але попри загрозу потонути у смітті, далі слів процес не йде.

 

Спілкування з інвесторами на тему переробки сміття проходить майже за тим самим сценарієм, що і у Львівській області. Ну, принаймні, досі так було.



У обласній адміністрації влаштовують презентацію інвестиційного проекту, який пропонує одна з іноземних фірм, що вже роками спеціалізується на питаннях переробки сміття і збудувала не один завод.


Фірма нібито поважна і питань до неї не виникає. Профільні чиновники дуже детально розповідають, який позитив матиме Прикарпаття від співпраці з цими інвесторами. Вже пораховані нові робочі місця та екологічний ефект.

 

Того ж таки дня підписують протокол чи якийсь інший документ про намір таки збудувати завод, і вже цього року. Присутні плескають в долоні. ЗМІ тиражують новину, що ось нарешті область матиме перший сміттєпереробний завод. Інвестори чи їх представники задоволені їдуть, адже бачать, що нібито проблем з реалізацією проекту практично нема і справа за малим – виділити землю.



Близько місяця ще триває інформаційний гул. Потім проходить ще один місяць – про інвестора згадують все менше і менше. І от непомітно минає приблизно рік,  приїжджає новий потенційний інвестор. І історія повторюється майже стовідсотково. Таке собі зачароване коло, виходу з якого навіть не видно. Проте, видно, що існують якісь непереборні перепони, що не дають словам стати реальними справами.



Хоча про необхідність сміттєпереробного заводу на Прикарпатті почали говорити ще десять років тому, після того як була прийнята Івано-Франківською облрадою програма розвитку області на період з 2006 до 2011 року. Тоді чиновники запевняли, що питання екології у ній стоять на першому місці, через гіркий досвід з калуськими хвостосховищами.



Один з найамбітніших проектів був оголошений у 2012 році. Тоді чиновники запевняли, що мають достатньо пропозицій від інвесторів, аби вибрати надійних та побудувати на Прикарпатті аж 4 заводи з переробки сміття. Йшлося про село Рибне, куди зараз вивозять сміття з Івано-Франківська, міста Калуш і Коломию та село Лоєва, що у Надвірнянському районі. Ще у трьох районах – Галицькому, Долинському та Тлумацькому мали збудувати сміттєсортувальні лінії. Встигнути реалізувати проект мали до кінця цього року. Наразі нічого не зроблено, точніше навіть не починали робити.

 

У той день, коли після трагічних подій у Грибовичах, міський голова Львова відгородився від жителів силовиками, дещо знакове сталось і в Івано-Франківську.

 


Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків на виконкомі заявив, що для того аби відволікти увагу від подій на Львівщині, існує велика ймовірність підпалу полігону у селі Рибному, куди вивозять сміття з міста.



Було вирішено направити туди не лише рятувальників, а й правоохоронців, які тепер несуть цілодобове чергування.



Звичайно, з одного боку це можна розцінювати як логічний крок, ніби міський голова дбає про безпеку, але з іншого – цією заявою він знімає з себе усю відповідальність.  Адже тепер, в разі якихось проблем на полігоні, все можна списати на стороннє втручання.

 


Ще одна цікава деталь. Оскільки увага журналістів постійно прикута до смітника, і не лише цього року, у ЗМІ постійно піднімають питання на який час вистачить його можливостей. Минулого року називалась цифра у близько 5 років. А от цього року, коли міський голова Івано-Франківська 15 червня перевіряв полігон, вже була озвучено, що сміття на нього планують вивозити до 2026.



Того ж дня Руслан Марцінків заявив і про те, що на полігоні обладнають сортувальну лінію, на якій працюватиме 45 людей.



Підтримав його у цій ідеї і керівник полігону Юрій Мороз, за його словами це дозволить переробляти щоденно близько 30 тонн, тоді коли щоденно з Івано-Франківська привозять 220 тонн.



А от екологи не підтримують такої ідеї. На їхню думку, це марнування коштів. Минулого року Володимир Красноштанов після відвідин смітника заявив, що влада має думати як закрити полігон та консервувати його і вирішити проблему з відведенням фільтратів, а не вкладати в нього гроші.

 

Загалом на території Прикарпаття наразі функціонує 27 полігонів твердого побутового сміття. Вони займають площу розміром 83 гектари і на них вже зберігається 25 мільйонів тонн сміття.



Як зазначив в одному з коментарів керівник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Ріяфет Гасимов, частина полігонів області не відповідає вимогам екологічної безпеки.

 

Деякі з них влаштовані на фільтруючих грунтах, без водонепроникного екрану. Йдеться про полігони у Бурштині, Верховині, Рожнятові та Заболотові. При потужних опадах це може спричинити потрапляння фільтратів у грунтові води.



За словами чиновника, більшість полігонів не обладнані ваннами для промивки ходової частини сміттєвозів.



Але найстрашніше те, що є достатньо полігонів, які вже вичерпали свої можливості або близькі до цього, а альтернативних їм наразі немає.



Ось дані останніх років. З 2013 року сміттєзвалище у Надвірній приймає сміття лише з міста. Така ж ситуація зі Снятинським полігоном. З0 червня 2014 року смітник закрити для сміття з району та інших територій. З 2015 році  сміттєзвалище у Коломиї закрите для сміття з інших територій, крім самого міста.



Це офіційні дані, але який стан справ реальний невідомо, бо сміття насправді немає куди вивозити. А результат повної заборони може лише сприяти утворенню стихійних сміттєзвалищ, побороти які буде дуже важко.



Андрій ВОЛИК, для ІА ZIK


29.06.2016 312 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

983
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2400
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2051
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2082
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6328 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2376 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

242

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1064

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1048

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1314
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

187
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

531
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1988
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26424
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

487
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10391 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7932
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

476
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

336
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

482
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

559
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1504