"Муніципальна аптека": утопічна ідея з практичним втіленням

Вже близько року в Івано-Франківську влада намагається втілити проект «Муніципальна аптека», яка повинна була б забезпечити всім без винятку івано-франківцям доступ до дешевої фармацевтичної продукції. Про те, що дасть «Муніципальна аптека» простому мешканцю міста та чому проект досі не втілений в життя спілкуємось з головою постійної комісій Івано-Франківської міської ради з питань охорони здоров’я і соціального захисту населення Сергієм Стефанком. 

 

Сергію Львовичу, чи є наразі актуальність і необхідність відкриття  «Муніципальної аптеки»?

Питання відкриття «Муніципальної аптеки» постало тому, що зараз у нашому місті всі аптеки приватні, жодної комунальної чи держаної не залишилось. В країні криза, ріст інфляції, а всі ліки населенню продаються комерційними структурами, які передусім переслідують одну мету - отримання прибутку, - відповідно ціни ростуть. Впливати на ці процеси міська рада не може, регулювати ціни - це не в нашій компетенції.

Постало питання утворення комунальної  структури постало щоб проконтролювати націнку на ліки і тим самим забезпечити людей дешевими ліками. Аптека буде займатися продажем ліків з мінімальною націнкою і таким чином впливати на цінову політику комерційних аптек.

Така аптека потрібна насамперед тим людям, які мають хронічні захворювання і ходять в аптеку частіше, ніж в продуктову крамницю, тим людям, які попали в стаціонар з якимось серйозним захворюванням, тим хто страждає від важких недуг і купує ліки на сотні і тисячі гривень, потрібна пенсіонерам, малозабезпеченим і т.д. А молодим і здоровим, тим хто  рідко хворіє, тим у кого гроші  кури не клюють така аптека не потрібна.

 

Рішення про створення  муніципальної аптеки міська рада прийняла ще в червні 2010 року. Намаганням відкрити аптеку скоро виповниться рік. В чому причина затягування часу?

Відбулись перевибори Івано-Франківської міської ради, змінилася влада.. Ми внесли певні зміни до статуту «Муніципальної аптеки», впорядкували функції і повноваження органів, які згідно статуту відповідатимуть за діяльність аптеки. Отож, засновником комунального підприємства «Муніципальна аптека» є міська рада, ревізійна комісія контролюватиме, а виконавча структура директор аптеки, - займатиметься поточною роботою, виконанням тих рішень, які прийматиме міськрада і міськвиконком.

Затримка  була в коштах, оскільки кошти йшли не з загального фонду, який міська рада прийняла в січні 2011 року, а з фонду розвитку, який був затверджений в квітні місяці. Плюс проблеми з приміщеннями. Наші комунальні аптеки мають розміщуватися в комунальних лікувальних закладах Івано-Франківська, а всі «привабливі» для аптечного бізнесу місця раніше в минулі роки були віддані в оренду. Мусимо чекати коли термін оренди у цих орендарів закінчиться. 

 

Міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус заявляв, що є проблеми із територією, зокрема  виселення комерційної  фірми «Іва-Фарм». Вона ще не вирішена?

Проблеми  із площами потрохи почали вирішуватися. Спільно з головним лікарем центральної міської клінічної лікарні Тарасом Масляком і власниками мережі аптек «Іва-Фарм» погодили, що перша аптека буде відкрита в центральному корпусі ЦМКЛ в тому приміщенні, де зараз орендарем є «Іва-Фарм». Відповідно було прийняте рішення, попереджено орендарів через фонд комунального майна міста про те, що дані площі нам будуть потрібні для власних потреб, для потреб комунальних лікувальних закладів міста. Представники аптечного бізнесу, звичайно,  таке повідомлення зустрічають без великого захоплення, але все робиться в рамках закону. 

 

Наскільки відомо, мова йде не тільки про відкриття аптек і аптечних пунктів, але про виготовлення ліків, для чого також необхідні відповідні приміщення?

На першому  етапі мова йде про відкриття однієї аптеки, вона ж буде займатися виготовленням ліків. А коли відкриється аптека, то в подальшому на її базі будуть відкриватися аптечні пункти, як підрозділи.  

 

Якою буде тоді цінова політика?

Наше  завдання, щоб ціни в «Муніципальній аптеці» були на найнижчому рівні, порівняно з іншими аптеками. За допомогою комп’ютерної програми буде відбуватися моніторинг цін на найбільш вживані препарати, а це близько 3–3,5 тисяч назв. Ми знаходитимемо найнижчу ціну, яка встановлена на певний препарат у комерційних аптеках міста і ставитимемо собі таку саму ціну, а й може й дещо нижчу.

Ми робитимемо так, що в нашій аптеці, в роздрібній торгівлі фармацевтичними препаратами, будуть найнижчі ціни на весь асортимент продукції. Людині не потрібно буде бігати зі списком по десятьох аптеках і шукати в якій аптеці на той чи інший препарат нижча ціна, а можна буде впевнено прийти в комунальну аптеку, купити всі необхідні ліки і бути спокійним, що ти не переплатив. Це наше завдання, ми постараємось це втілити на практиці. Як воно піде, чи буде цей проект життєздатним ми зможемо сказати лише тоді, коли аптека пропрацює 3-4 місяці. Буде фінансовий звіт, проаналізуємо і тоді будемо бачити чи така ідея має право на життя, чи це утопія. Я переконаний, і ми маємо певні підрахунки, які показують, що все має бути нормально.  

 

А місто отримало ліцензію у Міністерстві охорони  здоров’я на ведення  такої діяльності?

Що стосується ліцензії, то ліцензії в нас на даний момент на ведення діяльності нема. Цим питання займається керівництво ЦМКЛ. Зі слів керівника лікарні Тараса Масляка, проблем з ліцензією немає, бо в нас є все, що вимагається для отримання ліцензії. Затримка тільки в приміщенні, буде приміщення, буде ліцензія. Приміщення звільняється в жовтні місяці.  Тому аптека буде працювати з грудня місяця.  

 

Звідки  фінансуватиметься  така структура,  дотаціями з міського бюджету? Чи комунальна аптека зможе заробляти сама?

Стартовим капіталом буде статутний фонд комунального підприємства.. Аптека буде самоокупна, буде на госпрозрахунку і фінансуватиметься з прибутку від продажу ліків. А щоб був прибуток і найнижчі ціни, то це має бути не одна аптека і не дві, а мережа.

Аптеки працюватимуть цілодобово. Ми зацікавлені щоб видатки на утримання аптеки були якомога менші. Зокрема, штати будуть мінімальні, адже інакше ми не зведемо кінці з кінцями. Звичайно, «мінімум» буде в розумних межах, зокрема зарплата провізорів буде на рівні середньої по місту.

Ми не плануємо і не будемо залазити в борги, не збираємося «сидіти» на дотації міського бюджету. Та зрештою, місто і не має звідки давати нам грошей. Місту така «фірма», яка буде качати з бюджету гроші, не потрібна, воно вже має Жеки, Теплокомуненерго і т.д. з їхніми мільйонними боргами, і не знає, що з ними робити.

Наша  мета полягає в іншому, забезпечити  всіх бажаючих, (не залежно від того, чи це пільговик чи ні), дешевими ліками. Наша структура буде працювати в умовах госпрозрахунку, у нас буде мінімальна націнка не вибірково на деякі ліки, а на весь асортимент ліків, така націнка, яка б дозволяла аптеці вижити.

 

Тоді ж хто стане керівником такої структури?

Про це ми поговоримо коли будемо формуватиметься штатний розпис. Але безумовно це буде людина з фармацевтичною освітою, яка має досвід роботи в аптечному бізнесі. Ми маємо певні вимоги, і та людина, яка пройде співбесіду, і очолить аптеку. Ми братимемо до уваги не тільки наявність освіти і досвіду, ми враховуватимемо ділові якості, якщо хочете скажу більше, наявність налагоджених зв’язків з виробниками ліків, з оптовими постачальниками. Часу на розкачку не буде. Тут не просто треба буде завідувати звичайною аптекою, тут потрібно буде виконати концептуальні засади, які я виклав вам вище: найнижчі ціни на ліки і беззбитковість. За таку роботу, повірте, не кожен візьметься.


Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1934
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1844
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1842
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5435 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2138 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1496

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

720

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

781

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

976

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

992
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1754
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3661
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10237
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26124
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10167 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7698
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

879
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

160
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

239
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

366
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1261
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

863