Звичайне словоблуддя?

 

 

У нас, при відсутності компетентного експертного товариства, легко прокладати кабелі та дроти маніпулятивного контролю. Перетворювати специфічні поняття та гасла на інструменти задурювання, а населення – на колективного «песика Павлова», котрий мусить згідно гавкати в той момент, коли влада запалює перед ним чергову пропагандистську «лампочку».

От маємо ситуацію: народ біднішає. З кожним місяцем звужує собі списки доз­воленого. Чиновницько-барижна сволота, яка не обмежує себе ні в чому, починає через свої ЗМІ транслювати заяложений меседж: «Ви бідні, зате ви духовні! Плекаймо духов­ність, рятуймо основи!».

Здається, нічого нового. У північного сусіда про таке співали завжди. Там це називають «духовными скрепами». Дехто посміхнеться: мовляв, нічого шкідливого, звичайне собі словоблуддя. Проте, у всьому є подвійне, якщо не потрійне дно.

Розберемо основу згаданого пропагандистського меседжу – улюб­лений певними колами мем «духовність». Цікавий вже тим, що за ним, як виглядає, немає жодного конкретного сенсу. Що таке «духовність»? Усталений переклад англійського «spirituality»? Субстрат нематеріального? Слово-замінник для позначення складних структур на кордоні культури й релігії?

Пропагандисти поясненнями не заморочуються. Спробуємо з’ясувати самі.

Англійська Вікіпедія подає таке: «Spirituality may refer to almost any kind of meaningful activity personal growth, or blissful experience». У перекладі: (як поняття) «духовність» можна застосувати до будь-якого виду осмисленої діяльності, до процесу особистого зростання та досвіду блаженства.

Тобто «духовність», за бажання, можна доткнути до всього як принагідне «бла-бла-бла».

Українська Вікіпедія подає дещо інакше: «Духовність – абстрактний іменник до слова «духовний». Як і слово-першооснова, духовність пов’язана з внутрішнім психічним життям людини, її моральним світом».

Але найбільш велемовною (як і слід було очікувати) є російська Вікіпедія: «Духовность – совокупность проявлений духа в мире и человеке. «Духовностью» часто называют объединяющие начала общества, выражаемые в виде моральных ценностей и традиций. Утверждается, что укрепление духовности осуществляется в процессе проповеди (увещания), просвещения, идейно-воспитательной или патриотической работы».

Як бачимо, автори російської статті про «духовність» чітко вказують на інструментальне (маніпулятивне) значення цього слова.

«Ідейно-виховна робота». В декого з тих, хто жив за радянських часів, це словосполучення може й блювотний спазм викликати.

Отже, як компенсацію за витягнені з нашої кишені гроші та повсюдне зубожіння нам пропонують інтенсивно та самовіддано плекати чи то «абстрактний іменник до слова «духовний»» чи то «сукупність проявів». І ніхто з численних претендентів на «вчителя нації» не опирається такій відвертій, повсюдній, тисячі разів трансльованій маніпуляції. Чому? Певно пам’ятають, чим закінчилася для львівської інтелектуалки Ірини Магдиш спроба (одна лише спроба!) критично подискутувати про місце клерикалів у культурі міста.

Пам’ятають і бояться.

Як показує контентний аналіз, слово «духовність» у нас часто-густо використовують для розмивання поняття «дух». Адже комусь дуже хочеться, щоби релігія в нас втратила своє правдиве значення зв’язку з Богом і умоглядно перетворилася на якесь «джерело моральних і суспільних норм», тобто на чергову ідеологію. Бо ж примудрився хтось ду-у-уже розумний назвати одне з бюрократичних утворень у Верховній Раді «Комітетом з питань культури і духовності».

Чиновникам і баригам мало влади над матеріальною частиною сущого? Бажають тримати під контролем ще й дух, поперед­ньо побудувавши навколо нього ідеологему (а радше – декорацію для дурнів) під назвою «духовність»?

Питання риторичне.


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1149
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2845
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3155 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2363
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123