агенція новин

Журналістське дослідження малих ГЕС у Карпатах

 

/data/blog/58787/04833d246df69fd7339f8fc4208ba1e7.jpg

 

Враховуючи нестабільну ситуацію у державі, значущими стають питання економії споживання енергоносіїв та альтернатива російському газу, створюючи додаткові джерела енергії. Таким видом добування енергії може стати мала гідроенергетика. 

   Інформації про доцільність чи недоцільність малих ГЕС у Інтернеті є дуже багато, але нашій редакції стало цікаво на якому рівні розвинуті малі ГЕС в Україні і, зокрема, на Прикарпатті.

   Отже, що являє собою сама ГЕС?

   Гідроелектростанція - електростанція, яка за допомогою гідротурбіни перетворює механічну енергію води в електроенергію. У Європі добре розвинутий даний вид отримання енергії там встановлено понад 17 500 одиниць малих ГЕС, зокрема у Німеччині, Франції, Чехії, Австрії. Про позитивний вплив від ГЕС можна почути багато:

   - Будівництво малих ГЕС допомагає вирішити проблему поліпшення енергопостачання численних споживачів.

   - Малі ГЕС, які використовують природні водяні напори, не характеризуються негативним впливом на довкілля.

   - За «зеленим» тарифом населення куплятиме енергію по значно нижчій ціні.

   Про негативний - ще більше:

   - Зменшення кількості вид риби,

   - пересихання води в річці,

   - руйнування дамб при повені,

   - втрата туристичної привабливості.

   Проте наука не тупцює на місці. Засоби видобутку енергії з відновлюваних джерел постійно модернізують та усувають наявні недоліки. Ми дізнались, що сучасні малі ГЕС не забруднюють воду, навпаки сучасні турбіни, виготовлені з дотримання вимог стандартів захисту навколишнього середовища, збагачують воду киснемі не допускають її забруднення мастильними матеріалами. Тим більше, вони не забирають всю воду з річки, так як працюють у автоматичному режимі і зупиняють свою роботу тоді, коли рівень води в річці знижується до мінімальних екологічних витрат.

   Також у сучасних ГЕС передбачений вибір правильного варіанту рибоходу, щоб не зменшити її кількості у річці, якраз з такими технологіями працює Європа. Проблема у тому, що інформація про позитивний вплив поширюється зі значно меншою швидкістю. А це все через не якісну роботу уже активних ГЕС в Україні.

   З подібним прикладом ми стикнулися у Верховинському районі, на даному етапі там діє дві малі ГЕС, якими, за словами людей, займається підприємець Валерій Миронюк та розпочато проект будівництва третьої ГЕС ТОВ "Гідропауер".

   Редакція інформаційного порталу "Івано-Франківські новини" вирішила дослідити цю проблему зсередини. Ми надіслали запит до директора ТОВ "Гідропауер" Сенюка Антона Володимировича про доцільність створення третьої ГЕС та надання копії документів про даний проект, на здивування протягом 5 днів отримали відповідь.

   Отже, ТОВ "Гідропауер" почало своє існування ще з 2009 року, у вересні Голошинська сільська рада погодила розробку містобудівного обгрунтування, після затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки в суборенду ТОВ "Гідропауер" приступило до проектних робіт.

   Опрацювавши документи, ми здивувались, що проект пройшов низку досліджень:

   - Оцінку впливу будівництва та експлуатації малої ГЕС (с. Голошина) на іхтіофауну та природний стан річки білий черемош", дослідження було затверджене Директором інституту гідробіології НАН України, академіком НАН України В.Д.Романенком. Нас приємно вразили зауваження, де йшлося про негативний досвід України у влаштуванні рибоходів і спробу авторів проекту створити рибохід для дунайського лосося, запозичивши європейський досвід, що заслуговує схвалення і підтримки. Були висунуті висновки та рекомендації щодо будівництва даної ГЕС.

   - Також була проведена оцінка впливу будівництва та експлуатації малої ГЕС та стан видів наземної фауни, що знаходиться під охороною в межах виконання проекту. Дана оцінка була затверджена професором кафедри екології та охорони навколишньоого середовища ННЦ "Інститут біології" Київського національного університету імені Т.Шевченка, В.П.Гандзюрою.

   - Будівельна експертиза, затверджена Директором філії "Укрдержбудекспертиза" в Івано-Франківській області, встановлено, що зазначена проектна документація відповідає нормативам з питань міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, охорони навколишнього природного середовища, техногенної та пожежної безпеки, а також виконання архітектурних вимог і рекомендується до затвердження в установленому порядку.

   - Проведено науково-екологічну оцінку матеріалів робочого проекту Голошинська мала ГЕС ТОВ "Гідропауер", виконавець ТОВ "Агенція сертифікацій, екологічної експертизи та нотифікації" за завданням Мінприроди України;

   - Наукову екологічну експертну оцінку проекту будівництва малої ГЕС ТОВ "Гідропауер" та екологічну експертизу оцінки каскаду чотирьох малих ГЕС, виконавець Івано-Франківський Національний технічний університет нафти і газу, Кафедра екології.

   Але є і інша сторона медалі - населення, яке проти будівництва ГЕС у Верховинському районі.

   Нашій редакції вдалося поспілкуватись із жителькою с. Біла річка п. Тамарою, та дослідити чи доцільним, на її думку, є будівництво ГЕС. П.Тамара говорить, що мешканців сіл Біла річка та Гринява до відома про будівництво ГЕС ніхто не доводив, вони стикнулись із цією проблемою саме тоді коли почалось будівництво, так як рішення про було прийнято мешканцями с. Голошино.

   https://www.youtube.com/watch?v=68Ufqj7ds0U

   Було озвучено ще кілька проблем: гребля, яка перекриватиме ріку і під час повені може прорватись і принести збитки для с. Біла річка, загроза зеленому туризму, знищення форелі. Громада боїться, що збудована ГЕС буде приносити таку ж шкоду, як дві попередні: недостатня кількість постачання води з річки, промивка труб після якої воду не п'ють навіть корови.

   На останньому зібранні громади було присутньо 100 мешканців переважно з с. Гринява та с. Біла річка, також були присутні мешканці с. Голошино де прийняли рішення проти будівнитва ГЕС. Також селяни переконані, що труби, які стоять на шляху до села Яблуниця, будуть використовуватись для будівництва ГЕС, говорять, що по ржавих трубах не може текти чиста вода.

   Ми теж зацікавились для якого саме проекту будуть використовуватись ці труби, тому звернимось з офіційним листом до голови Верховинської ради про експлуатацію даних труб, але про це в наступних матеріалах.

   Вислухавши думку громади з таким питанням ми звернулись і до представника ТОВ «Гідропауер» п.Констянтина, він запевнив: «Люди необгрунтовано дійшли до висновку, що ГЕС буде шкодити екології регіону, адже наш проект пройшов Європейську експертизу, на що можемо надати копії документів на розгляд громаді».

   https://www.youtube.com/watch?v=YYkmn7DCYzI

   https://www.youtube.com/watch?v=XtGNzS69MMw

   Також п.Констянтин заперечив той факт, що труби, про які уже згадувались вище, будуть експлуатовуватись у даному проекті. І розповів, що для с.Голошено виділено соціальний пакет і на рахунок сільської ради планується перерахувати 300 тис. грн, з яких 100 тис. грн уже перераховано та було відведено на ремонт сільської ради.

   Як на нас, то проблема очевидна! Люди бояться, що третя ГЕС проведе анологію у роботі з двома попередніми у Верховинському районі.

   Наша редакція і надалі буде проводити дослідження по даній проблемі, але поки зрозуміли одне, що якщо правильно побудувати роботу ГЕС, при цьому використавши сучасне технічне забезпечення, то можна добитись високих результатів у енергетиці із малою шкодою для навколишнього середовища. Що на даному етапі розвитку країни нам надзвичайно необхідне, так як малі ГЕС видають найдешевшу та найбезпечнішу електроенергію з усіх наявних альтернативних засобів її отримання.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


23.08.2014 203 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
18.09.2018
Олена Британська

Марафони стають дедалі популярнішими в Україні, а їх проведення протягом останніх років - типовим елементом міського життя. В Івано-Франківську поряд з велорухом популярності набирає біг.

494 1
14.09.2018

Його історія з Івано-Франківськом та Україною почалася з дружини майже дванадцять років тому. Він еквадорець, вона франківчанка – зустрілися в Лондоні.

740
13.09.2018

22-річний Роман Дитко робить прем'єрний хет-трик у професійній кар'єрі, а його "Прикарпаття" знищує "Зірку", добуваючи найбільшу перемогу сезону - 7:1.

305 1
12.09.2018

Архітектура будинку обов'язково розробляється індивідуально. При будівництві використовуються матеріали найвищої якості. Територія велика та комфортна зі зручним розташуванням.

416
08.09.2018
Марія Лутчин

Сильна, вольова, смілива. Усе це про франківчанку, ще донедавна посадовицю міськвиконкому, керівника у закордонній компанії, а нині – почесного пілігрима, Вікторію Шахоріну.

1856
07.09.2018
Олександра Бакун

На початку травня в приміському селі Хриплин мешканці вулиці Меживодівська перекрили рух великогабаритного транспорту зі щебенем, гравієм та піском. Люди скаржились на пилюку та болото...

1299

Немає нічого особливого в тому, що кожна людина з раннього дитинства хоче стати кимось.

252 1

Ми маємо вже зараз чимало претендентів на посаду президента, що стане, очевидно, ненадовго вакантною в році прийдешньому.

662

Чомусь побутує думка (ось і нині я її зустрів в інтернетрях), що першим нашим королем був Данило Галицький. Це не так.

1923

Блискуча перемога в Москві українського боксера. Можна по-різному відноситися до того, чи варто було проводити бій там, чи ні, та беззаперечним залишається факт: перемога українця.

930
13.09.2018

Дивовижно, але деяким очевидцям вдалося зняти корабель прибульців на відео.

2229
04.09.2018

В кінці серпня на один з районів Мексику обрушився найсильніший дощ з грозою, і місцевий житель вирішив зняти на відео нічне небо.

3042
01.09.2018

У США зняли на камеру планету, дані про яку нібито не розголошують в космічному агентстві країни.

9621 1
15.09.2018

Деякі люди дуже люблять лікуватися. Профілактика, як і боротьба з хворобою, перетворюється на справжній ритуал.

222
20.07.2018

Чак Норріс виступив з промовою перед студентами Університету Свободи (штат Вірджинія, США). Замість моральних настанов розповів про те, як Бог увійшов у його життя «ударом ногою з півоберта». За словами самого Чака, Бог направляє його шлях пр

1055
19.09.2018

Всі спроби фермера і його сусідів полагодити двигун були марні. Нарешті він покликав фахівця. Той оглянув трактор.

134
17.09.2018

Володар титулу "Містер світу" та актор Богдан Юсипчук шукає кохання в Інтернеті.

2052
17.09.2018

На площі Ринок відбувся фестиваль "Верховина в Івано-Франківську".

2178
15.09.2018

Олександр Валігурський — відомий на Прикарпатті КВН-щик, випускник калуського ліцею №10 Калушанину вдалося скинути близько 60 кілограмів.

965
15.09.2018

У Женеві готують до відкриття секс-кафе, де на сніданок разом з чашкою мокко або капучіно будуть «подавати» оральний секс.

460