агенція новин

Знову про "гірське" і не тільки

 

Є держави, де немає гір. Напевне, цим державам не дуже пощастило. Адже гори дають країнам і народам зриму вертикаль. Спонукають до роздумів про вище. Наближають до неба. Кожна велика нація мала свою священну гору. Українці не виняток. В Карпатах є кілька символічних вершин, знаних та шанованих людьми.

 

Шкода лише, що люди, що живуть поряд з Говерлою, Петросом, Попіваном та Ігровцем, при усіх метафізичних вигодах такого мешкання, потерпають від побутових та економічних проблем. А ще – від байдужості держави.

 

Є різниця між мешканцем рівнинного містечка або села, якому до магазину кілька сотень метрів рівної площини і горянином, що йде за хлібом три-чотири (а іноді й п'ятнадцять!) кілометри гірськими стежками. А якщо цьому горянину під сімдесят? А якщо його ноги покручено артритом? Також є різниця між підприємцем в рівнинних регіонах, де його бізнесу сприяють зручні дороги та стабільна комунікація і підприємцем-горянином, що живе без стабільного зв’язку та залежить від дороги, котру взимку може подолати хіба що ГАЗ-66 з шофером-камікадзе.

 

Тому у всіх цивілізованих країнах створена система пільг та правових механізмів, що компенсують природні втрати й незручності гірських мешканців. Ідеальним в тому плані вважається законодавство Гельветичної республіки (Швейцарії), де передбачена комплексна система компенсацій гірським мешканцям, що урівнює їхні можливості з можливостями жителів рівнинних кантонів.

 

Зараз, коли питання європейської інтеграції України перейшло (нарешті!) з теоретичної площини у практичну, встало питання про європейський статус українців, що мешкають на гірських територіях (тобто, вище 400 метрів від рівня моря).

 

Стає вкрай потрібним новий Закон "Про статус та розвиток гірських територій» що надавав би податкові пільги бізнесу, який працює в обтяжливих умовах гірського ландшафту, за межами розвинених комунікацій.

 

Такий Закон став би логічним спадкоємцем вже прийнятого Закону "Про статус гірських населених пунктів", автором якого є автор цієї статті, та яким встановлені соціальні пільги для горян, зокрема додаткові виплати до зарплат, стипендій та пенсій, відомі в Карпатах як «гірське».

 

Парадоксально, але сьогодні над «гірським» нависла загроза ліквідації. Ті самі державні мужі, які щоденно (й щоночі на телешоу) теревенять про євроінтеграцію, планують нині відібрати в горян ті копійчані пільги, які ми впровадили, подолавши шалений опір столичної бюрократії, що бачить важку працю шахтарів, але впритул не бачить, як тяжко працюють селяни на скупих схилах Карпат.

 

Зрозуміло, що в державі тепер проблеми. Але коли ми вже навчимось вирішувати їх не за рахунок найбідніших та найменш захищених?

 

Але «гірське» – пасивний вид соціального сприяння. Воно не стимулюють, а лише вирівнює ситуацію. Питання в тому, щоби в новому Законі дати бойкам стимули для розвитку господарств. Дати, умовно кажучи, не «рибу», а «вудку». Адже настають важкі й доленосні часи будування нової України. «Риби» може на всіх не стати. А той, хто має «вудку» і вміє рибалити, ніколи не залишиться голодним.

 

Ще однією стороною Закону має стати багатопланове заохочення інвестицій. Тільки стратегічне залучення капіталу (портфельні інвестиції), дешеві кредити для наших людей зможуть забезпечити модернізацію народного господарства Бойківщини, забезпечити нові технології в агрокомплексі, прискорити модернізацію фермерського бізнесу, створити передову логістику доставки продукції з поля до столу.

 

Можливо, новий закон вирішить й проблеми трудової міграції, породженої хронічним безробіттям. Лише на перший погляд здається, що ті шість сотень людей, що виїхали з Бойківських Карпат у січні-травні поточного року – крапля в морі. Але ця офіційна статистика – вершина айсбергу. Міграція набагато більша. Й це ж не статистика великого міста, а дані по малонаселеному гірському регіону, де втрата навіть десятка корінних родин рівнозначна втраті цілого населеного пункту. Ми втрачаємо реальні села, отримуючи навзаєм розрослі цвинтарі.

 

На місце вибулих приходить приблизно така ж кількість нових мешканців нашої землі. Різних за походженням та ментальністю. Може й добрих людей, але не тих, хто з діда-прадіда зв’язаний з рідними грунтами. Вони селяться переважно не в далеких горах, а в районних центрах. Так, поступово, рік за роком, «вимивається» тисячолітня етнічна опора краю, руйнується мережа хуторів і гражд, яка є фундаментом гірської української цивілізації. Унікальної цивілізації, втрата якої матиме без перебільшення глобальні наслідки.

 

Особливе правове поле для гірського краю має стати відправною точкою для створення принципово нової економічної ситуації  в Карпатах. Інвестиції уможливлять нові проекти в туристичній сфері, зокрема будівництво сучасної європейської велосипедної гірської траси з різною складністю маршрутів на території Долинського та Рожнятівського районів.

 

Карпатськими землями планується прокласти зо півтори сотні кілометрів велосипедних доріг і треків. Проект траси передбачає і будівництво спеціальних гоночних треків і прокладення оглядово-туристичних маршрутів серед об’єктів незайманої природи, де змагатимуться любителі екстріму.

 

Планується будувати трасу за сучасними нормами та специфікаціями Європейського союзу, що автоматично передбачає облаштування системи різноманітних допоміжних об’єктів, як то сервісно-рятівних станцій, маршрутних розв’язок, мостових конструкцій, комунікацій і ресурсно-логістичних вузлів.

 

Для розвитку спортивно-туристичної інфраструктури можна буде залучати тих господарів, які у своїх господарствах виробляють екологічно чисте харчування, що нині є популярним світовим трендом. Якщо амбітний проект європейської велосипедної гірської траси буде втілено, він стане тим генералізуючим інфраструктурним фундаментом, на якому можна буде «надбудовувати» логістично гнучку та функційно розгалужену мережу.

 

А це не лише об’єкти, це – тисячі робочих місць недалеко від рідної домівки, стабільні заробітки для всіх членів родини.

 

Потрібно реалізувати кілька подібних «стрижньових» проектів і край зміниться до невпізнаності. Українські Карпати можуть і повинні стати другою (після Альпійської) європейською рекреаційно-відпочинковою зоною з високим рівнем життя та налагодженими комунікаціями. Лише б це майбутнє тепер не принесли в жертву минущим міркуванням.

 

 

Василь Бартків,

заслужений юрист України,

автор Закону «Про статус гірських населених пунктів

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


17.09.2014 Василь БАРТКІВ 941 1
Коментарі (1)

Çàãðóçêà...
Тома Володько 2014.09.23, 08:02
Именно в горах живут люди с грехом "гордыня", а грех наказуем. И в чём великие украинцы? Чем они лучше других? А разве Галичина и Буковина это украинцы? Там славянами не пахнет
20.10.2018
Олена Британська

Вчора, 19 жовтня, депутати Івано-Франківської обласної ради провели виїзне засідання у Коломийському районі. Цього разу виїзне засідання стосувалось освіти. Спочатку обранці оглянули освітні заклади району. Першою зупинкою став Отинійський проф

713
15.10.2018
Ростислав Ковтун

АН «Фіртка» поспілкувалася з майбутнім кандидатом у Президенти. Говорили про політику, сім'ю, національну ідею і про те, як на практиці можливо перезаснувати Україну.

6456 1
12.10.2018
Лідія Бойко

У свої 32 він той, хто знає, що таке «гарячі точки». На власні очі побачив смерть. Був поранений і вцілів. Правда, травма, отримана на війні, нагадує про себе і нині.

605
11.10.2018

Жильцям пам’ятки архітектури по вулиці Коновальця, 16 доводиться у залі суду відстоювати свої земельні права. Їм виступає Івано-Франківська міська рада та сусід-депутат Олег Капустяк.

6328 1
09.10.2018
Олександра Бакун

Відома в Івано-Франківську лікар, активна альпіністка та просто тендітна жінка з сильним характером Ірина Кишакевич розповіла про сходження на найвищу вершину Західної Європи.

1802
01.10.2018

Майстри із карпатського села Космач зберігають і відтворюють давнє мистецтво та ремесла гуцулів.

1662 1

Порівняння та аналіз законопроекту № 9140 в деталях.  Так щоб зрозумів кожний. 

616

Чотири роки тому за нього проголосувала перелякана дезорієнтована більшість, якій він здавався настільки добродушним і поміркованим, що навіть путін посоромиться воювати з ним. Нині більшість прагне помсти і розправ. Порошенко все ще впливає на армію,

406

На ватному ворожому  каналі Ваннюс, що віднедавна де-юре перестав належати Мураєву і перейшов до Медведчука з Портновим, цим горе-юристам, відбулися цікаві кадрові ротації.

624

Під Хмельником розкинувся пишний ярмарок. Сотні здоровенних маж згрудилися на фарному майдані, загони повнилися худобою.

597
14.10.2018

Вчені по всьому світу б'ють на сполох, адже планета Нібіру стала однією з головних небезпек, яка загрожує всьому живому на Землі.

6436 1
07.10.2018

Британець Джейсон Каллум зняв на відео загадковий темний об'єкт, що пролітає поруч із Місяцем.

748
03.10.2018

Вчені знайшли метал, про аналоги якого на Землі досі не було нічого відомо. Дослідники припускають, що він може мати позаземне походження.

13193
16.10.2018

Україна як ніколи близька до створення Єдиної помісної церкви.

117
07.10.2018

На даний час існує безліч запитань без відповідей. Люди не можуть правильно та доречно дати відповідь на запитання: що таке душа і тіло?

345
16.10.2018

Два досвідчених і дуже майстерних шахових гравця сіли за дошку з чорно-білими клітинами і розставили на ній   свої війська.

123
17.10.2018

Всім відома співоча бабуся, що стоїть у середмісті Івано-Франківська насправді ніяка не бабуся...

1030
17.10.2018

В пункт пропуску «Краківець», на виїзд з України, прибув рейсовий автобус «Neoplan», який слідував за маршрутом  «Івано-Франківськ - Брно».

4461
16.10.2018

Яма тут не одна, деякі прикриті дошками, деякі ні, вулиця абсолютно не освітлена.

4822 3