агенція новин

«Знання про життя» або Нотатки з подорожі до аюрведичної Індії

Останніми роками в Україні серед широкого загалу шириться й мода на Аюрведу (в перекладі зі санскриту – «знання про життя») – давньоіндійську медичну систему, в якій важливе місце посідає профілактика хвороб, у тому числі й популяризація здорового способу життя та наближення людини до природи.

Аюрведична система зцілення розуму і духу розвивалася паралельно з розвитком традиційної йоги. І нині вона охоплює широкий спектр оздоровчих методик і практик, зокрема програми очищення, лікування травами, харчування, фізичні вправи, режим і спосіб життя, допомагає і природі, закликаючи людей жити в рівновазі з її законами і так сприяти гармонії між природою і людиною… Тобто недарма в українських ЗМІ періодично з’являються повідомлення про те, як топ-політики, відомі бізнесмени чи артисти відвідують аюрведичні курорти Індії.

Втім, про Аюрведу як «дорожню карту» до кращого здоров’я чули фактично всі. Проте більшість людей не заглиблюється в розуміння того, що ж то таке, тому що це нібито складно, далеко, дорого і недосяжно. Та насправді все простіше і доступніше, ніж ми уявляємо. Цього літа нам, групі журналістів з України, вдалося переконатися в цьому. Завдяки «Українському журналістському фонду» ми відвідали аюрведичний курорт The Lake Village Ayurvedic Resort готельного комплексу The Windsor Castle, розташованого в центральній частині південноіндійського штату Керала в місті Коттаям…

Загалом в Аюрведі є десятки різних профілактичних та лікувальних процедур. Але якщо виникає питання, де і як краще пройти ці процедури, то відповідь однозначна: на її батьківщині – в Індії. Здавалося б, ця країна для нас далека та екзотична. Насправді ж усе дуже легко. Зручні перельоти з Києва до Індії знімають проблему відстані. А що стосується екзотичності чи незнання мови, то тут узагалі немає проблем. Фактично найзручніший та найоптимальніший для нас аюрведичний центр, про який мова і який, повторюю, розташований на самому півдні Індії. Саме з півдня країни європейці відкривали Індію, тому й не дивно, що тут багато європейських традицій і дуже поширене християнство.

Власне, я б навіть сказав, що аюрведичний центр Lake Village Windsor Castle є ідеальним. Це величезна природна територія на чудових озерах. Парк навколо озер створювали протягом 20 років і дерева висаджували енергетично близькі до постулатів Аюрведи. Наразі тут казкові умови для аюрведичного оздоровлення. Сама природа цьому сприяє. Тут усе потопає в зелені. А тутешні озера й річки мовби сплелись у безкрає блакитне мереживо. Можна сісти на пліт або катамаран і милуватися довколишньою красою. А можна цілими днями лежати в гамаку, купатися та засмагати, або рибалити.

Та все ж якщо ви хочете оздоровитися, то загалом на аюрведичному курорті ваш розпорядок дня буде насиченим – щоденні медитації, заняття йогою і кілька годин «трітментів» – масажі в чотири руки, олійні ванни, сауни, парові бані, чищення очей-вух-носа-шлунка…

Зрештою, ваша програма оздоровлення залежатиме від того, хто ви за особистою тілесно-душевною конституцією, або ж за життєвою енергією – Вата, Пітта чи Капха. Згідно з Аюрведою, всесвіт формує п’ять елементів – це ефір, повітря, вогонь, вода і земля. Ці елементи виявляються у вигляді трьох життєвих енергій (їх називають дошами): Вати, Пітти і Капхи. Ці енергії природи утворюють усе живе на землі, в тому числі визначають своїми поєднаннями конституцію кожної людини, яка спочатку формується при народженні (пракріті) і змінюється з часом під впливом навколишнього середовища і способу життя. Аюрведична терапія якраз спрямована на врівноваження і гармонізацію цих трьох енергій в людині: Вати, Пітти, Капхи.

Вата доша – це енергія повітря, рушійна енергетична сила, що спонукає до руху дві інші доші – Пітту і Капху. Вона керує рухами почуттів і розуму, забезпечує рухливість, мінливість і адаптацію. Вияв Вати в організмі відбувається через нервову систему. Подібно до електричному струму, вона створює реакції та нервові імпульси. Властивості Вати – це рухливість, сухість і холодність.

Пітта доша – енергія вогню. Вона в організмі відповідає за травлення, обмін речовин, керує силою сприйняття, відповідає за утворення тепла в тілі. Пітта діє через травну і кровоносну системи, забезпечує організм силою та енергією. Основними характеристиками Пітта доші є тепло, сила і вологість.

Капха доша – стихія води та землі. Капа – це основний елемент у тілі людини, яка на 70 відсотків складається з води. Ця доша забезпечує стабільність, постійність, відповідальна за формування тканин, міцність суглобів, надає стійкості емоційній сфері. Капа діє через системи, що забезпечують живлення тканин, – лімфу і плазму крові. Основними характеристиками Капхи є важкість, маслянистість, стійкість, холодність.

Отже, Вата – це рушійна сила, що відповідає за мінливість, адаптивність, рух. Пітта – трансформуюча сила, яка дає енергію і можливість переходити з одного стану в інший, а Капха – це стабільність, вона зміцнює, зберігає і забезпечує стійкість.

Перевага однієї (чи двох) із дош в організмі веде до порушення рівноваги і може викликати специфічні розлади і захворювання. Скажімо, надлишок Вати веде до нестабільності, підвищеної нервозності, виснаження, слабкості, крихкості суглобів, сухості і депресії, надмір Пітти призводить до виникнення внутрішнього жару, лихоманки, запалень, гніву і дратівливості, а надлишок Капхи – до збільшення маси тіла, тяжкості в тілі, важкого дихання, малорухливості і сонливості.

Отож перебування на аюрведичному курорті починається зі спілкування з лікарем. Цікаво, що лікарі тут не граються в екстрасенсів, а просто з вами спілкуються. Скільки потрібно (в Індії до часу інше ставлення – як правило, ніхто нікуди не поспішає). Спілкуються про все: про харчування, стосунки в сім’ї, самооцінку, роботу, вподобання, фізичні і моральні навантаження, віру, цінності, залежності, здоров’я, перенесені операції, хвороби та інш. І після визначення «хто ви є» – Вата, Капха чи Пітта, ваш лікар і призначить вам програму ваших щоденних «трітментів» (процедур), харчування (а в Аюрведі воно суто вегетаріанське), графік і групи відвідин занять з йоги і медитацій.

Словом, «робочий день» тут у вас буде напружений: після вранішньої медитації й аюрведичного сніданку – година йоги до сьомого поту, година перерва, обід, після якого через годину – дві-три години аюрведичного «трітментів»: масляні масажі в чотири руки, обливання голови олією, масляні компреси, молочно-трав’яні парові бані, сауни в якихось коробках, масляні і трав’яні ванни, краплі в ніс, чищення вух воронками, прийом 150 грамів якоїсь зеленої олії (це для внутрішнього чищення), маски на тіло і обличчя, і ще багато чого, всього й не запам’ятаєш...

До речі, в Аюрведі масаж є способом відновлення природної рівноваги людини. Згідно зі східними постулатами, дисбаланс різних енергій в тілі є головною причиною хвороб, а тим часом гармонізація тонких тіл здатна вилікувати будь-які захворювання. Словом, аюрведичний масаж – це глибоке розслаблення, виведення токсинів, знеболення, приведення до норми тиску і обміну речовин, поліпшення току крові і лімфи, підвищення тонусу шкіри.

Видів аюрведичного масажу існує досить багато. Вони відрізняються за ділянками впливу, техніками виконання, показаннями. Крім того, в різних видах процедур застосовуються різні олії і фітосклади, оскільки мистецтво індійського лікування вчить, що існує співзалежність між типом статури (доши) і речовинами, які мають на нею певний вплив.

А на коротких перервах – прогулянки, басейн... А ще перебування в Індії без «культурної програми» неможливе. В її рамках – відвідини храмів, монастирів, міст і рибацьких сіл, подорожі на будиках-кораблях багатьма річками-озерами-каналами, Індійський океан…

Окрім того, тут працює чудовий колектив фахівців Аюрведи на чолі з одним із найкращих аюрведичних лікарів Індії – доктором Сіїною Раджендран. Як каже про неї сам власник закладу Еліас ТОТТАТІЛ, це людина із золотими руками та серцем. Вона уважно вислухає кожного пацієнта, визначить оптимальні профілактичні процедури та за потреби призначить додаткові лікування й дієту.

Чим ще приваблює саме аюрведичний центр Lake Village Windsor Castle? Це не лише комфорт, ефективні лікування та харчування, а й доступні ціни. Подеколи тут вони вдвоє менші за ціни в інших схожих аюрведичних центрах. І це завдяки філософії власника закладу Еліаса Тоттатіла. Володіючи багатьма бізнес-компаніями із солідним капіталом, він є християнином, і щонеділі не просто відвідує церкву, а й проповідує та влаштовує благодійні акції. Він навіть часто особисто запрошує малозабезпечених або бездомних людей з вулиці на благодійні обіди. Тому й не дивно, що для нього аюрведичний центр не так бізнес-проект, як більше справа для душі.

«Це місце має особливу енергетику, і я намагаюся зберегти його автентику і не маю наміру тут проводити якісь розбудови. Я навіть викупив території поруч, щоб ніхто і нічого не заважало пацієнтам насолоджуватися перебуванням у нашому центрі», – розповідає сам Еліас Тоттатіл.

Звичайно ж, до пацієнтів тут особлива увага, тому в їхньому розпорядженні, крім профілактичних процедур, і комфортабельні номери в готелі чи будиночках біля озер, смачна і корисна кухня, прогулянки на човнах, екскурсії в міста та до океану. Вас зустрінуть в аеропорту й привезуть у центр, де ви відчуватимете щиру увагу персоналу.

До речі, один досвідчений «аюрведист» розповів таку свою історію. Він мав цілий букет хронічних хвороб. І вперше приїхав в Індію «на аюрведу» понад десять років тому. Захопило! Відтоді він щороку відбуває тут повну 28-денну аюрведичну програму. Дійшов до рівня просунутих у вправах йоги... Здоров’я – ідеальне. Про все хронічне забув фактично після других відвідин аюрведичної програми в Індії…

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


18.10.2019 2448
Коментарі ()

Çàãðóçêà...

21.02.2020
Ростислав Ковтун

Яке найулюбленіше заняття українців? Правильно — рахувати гроші, особливо чужі, а особливо, якщо це гроші чиновників.

719
19.02.2020

Про місце театру і його роль, сучасного глядача та мистецтво, відмову від політичної кар’єри та плани на 2020-й.

274
15.02.2020
Марія Лутчин

"Nissan Leaf" створив своєрідний феномен серед електромобілів в Україні. Сьогодні цей автомобіль є одним із найпоширеніших і найулюбленіших електрокарів серед українських водіїв.

506
11.02.2020

За підсумками попередніх сесій прикарпатські мажоритарники 93 рази виступали ініціаторами законотворчих ініціатив – 87 разів були ініціаторами законопроєктів, а 6 разів – ініціаторами проєктів Постанов.

5195
10.02.2020
Люся Грибик

Нещодавно Прикарпаття сколихнула новина про смерть 18-річної студентки від анорексії. Дівчина займалась сироїдінням, аж поки вага не знизилася до критичного рівня. Врятувати її не вдалось...

1306
09.02.2020
Ростислав Ковтун

У Франківську люди намагаються завадити повторному продажу своїх недобудованих квартир та сподіваються на закон.

14733 6

Нещодавнє призначення вже ексголови Івано-Франківської ОДА на високу урядову посаду прямо не стосується якихось преференцій чи переваг для конкретного регіону або області.

511

Інформація насправді ніколи не була зброєю, як не дивно — здебільшого вона заважає.

307

Напевно, усі знають, що у наш часте, що ми звикли називати “політикою”, має кілька рівнів. 

853

У вересні 2018 року до першого класу вступили діти, які навчатимуться впродовж 12 років за Концепцією Нової української школи.

1192 1
20.02.2020

Неопізнані літаючі об’єкти (НЛО) над Карпатами спостерігали багато людей. Неймовірні історії про аномальні явища в Карпатах, які гуцули не могли вигадати. Шокуючі розповіді очевидців про зустрічі в горах з космічними прибульцями.  

447
11.02.2020

Хто такі мольфари, чим вони займаються та чи справді володіють надприродними силами.

3338 1
26.01.2020

Посадковий апарат "Чан'е-4" і ровер "Юйту-2" надіслали нові знімки, отримані на поверхні зворотної сторони Місяця.

1585 1
08.02.2020

Сім'я Гюрджян з Лисичанська виховує 10 прийомних дітей.

868
28.01.2020

Сьогодні місцевим жителям та гостям Івано-Франківська вже звично, що Архікатедральний і Митрополичий собор Воскресіння Христового, або як у народі просто кажуть «катедра»...

1587
11.02.2020

Одного разу почалася сильна злива. Всі діти прибігли додому, але наймолодшої доньки не було.

615
20.02.2020

Відновити цноту і знову стати незайманою - такі операції стають дедалі популярнішими в ‎Україні, кажуть лікарі.

4807 1
19.02.2020

Ніщо не об'єднує людей так, як подвійна веселка. Прекрасне видовище вразило жителів Івано-Франківська у вівторок пообіді.

2887
18.02.2020

Звідки на вулицях кінь наразі невідомо. Пошуками власника тварини зайнялися правоохоронці.

2433
17.02.2020

Кастинги на розважальному проєкті "Голос країни" 10 сезон продовжуються.

2457 1