Земля для бійців АТО: місія неможлива?

 

/data/blog/122276/d21825ef8d69381552b20302475c6231.jpg

 

Серед пільг, які законодавчо встановлені для учасників бойових дій ( у тому числі в АТО) та прирівняних до них осіб, є надання їм земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. За рішенням місцевої влади можна отримати також місце під гараж.  Отже, як отримати земельну ділянку?

 

Земля сільськогосподарського призначення (особистого селянського господарства) та під садівництво
Такі земельні ділянки зазвичай надаються за межами населених пунктів, тому їх оформленням займається Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області. За інформацією заступника начальника Управління Анатолія Собчука, станом на 30 листопада в області надійшло 5279 заяв (99% – учасники АТО), з них дозволи вже отримали 2323 заявників на 488 га, у власність земельні ділянки площею 108,2 га отримали 804 особи. Зарезервовано  1275 га землі, з них для садівництва надається 192 га, для сільськогосподарського призначення – 549 га. Під садівництво надається в межах 12 «соток», для ведення особистого селянського господарства – до 2 га.

 

Для того, щоб отримати земельну ділянку сільськогосподарського призначення чи під садівництво, необхідно спочатку  зареєструватися. Але  реєстр – це не черга, тому не  чекайте, що після реєстрації одразу вам запропонують земельну ділянку.
Наступний крок – визначення земельної ділянки. Її треба вибрати самостійно. На сайті Держгеокадастру  знаходимо карту зарезервованих земельних ділянок. На ній жовтим кольором показано вільні земельні ділянки, зеленим кольором ті, на які вже отримано дозвіл на оформлення, а синім – ті, що уже у власності.

 

Після цього вибрану земельну ділянку потрібно оформити: зробити необхідну картографічну документацію, довідку про склад грунтів у районних відділах Держгеокадастру відповідно до місцезнаходження ділянки. Якщо ділянка в межах населеного пункту, потрібне рішення місцевої влади, якщо ж ні – такого рішення не потрібно.

 

Заяву, картографічні матеріали, довідку про склад грунтів, копії паспорта, ідентифікаційного коду, посвідчення учасника бойових дій слід подати у загальний відділ Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Але потрібно пам’ятати, що в першу чергу ділянки надаються сім’ям загиблих в АТО та тим учасникам АТО, які отримали інвалідність.

 

Районні та сільські ради по-різному вирішують питання надання землі учасникам АТО. 99% звернень позитивно вирішується у Городенківському районі, на другому місці – міста Бурштин, Коломия, Снятинський та Рожнятівський райони. Найважче отримати землю у Івано-Франківську та Яремчому.

 

Отримання землі значно утруднює відсутність генплану деяких населених пунктів. Для отримання земельної ділянки під садівництво в межах Івано-Франківської міської ради можна звернутися у відділ звернень міськвиконкому.

 

Земля під індивідуальне житлове будівництвоЗемля під забудову надається згідно з рішенням місцевої влади.

 

В Івано-Франківську для отримання такої ділянки потрібно звернутися із заявою та необхідними документами до Центру надання адміністративних послуг. Проте  заяви можуть подати тільки учасники бойових дій чи прирівняні до них особи, прописані в Івано-Франківську, або ж переселенці із зони бойових дій, зареєстровані в Івано-Франківську.

 

Також у ЦНАПі учасники АТО чи прирівняні до них особи можуть стати на чергу для отримання квартири у м. Івано-Франківську.

 

Чергу на отримання земельної ділянки під будівництво формує відділ реєстрації та розподілу житла департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківська.

 

Станом на 6 грудня 2016 року у списки громадян, які бажають отримати земельну ділянку під індивідуальне будівництво, включено 1056 учасників АТО, з них:
— 16 сімей загиблих учасників АТО;
— 1 сім’я померлого ветерана АТО;
— 26 інвалідів війни;
— 838 учасників бойових дій.

 

Крім учасників бойових дій в АТО, на пільговій черзі знаходяться також реабілітовані, ліквідатори ЧАЕС 1 та 2 категорії, евакуйовані із зони ЧАЕС, учасники бойових дій у зарубіжних країнах, інваліди війни з числа учасників бойових дій, ветерани та інваліди Другої світової війни та армії, діти війни, ветерани праці та інші особи, згідно із законами України.

 

Загалом станом на 6 грудня 2016 року на земельному обліку при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради перебуває 4326 осіб, які бажають отримати земельну ділянку під індивідуальне будівництво.

 

Земельним фондом та наданням ділянок безпосередньо відає управління земельних відносин департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради. І хоч земель для індивідуального будівництва чи садівництва в межах Івано-Франківської міської ради дуже мало, такі ділянки учасникам бойових дій все-таки виділяють. Наприклад, на сесії міської ради 21 жовтня було затверджено у власність 2 земельні ділянки під індивідуальне будівництво та надано 7 дозволів на складання проектів землеустрою. Акцентуємо, що поки що  надаються земельні ділянки під індивідуальне будівництво сім’ям загиблих в АТО, а  ділянки під садівництво надаються сім’ям загиблих та інвалідам АТО, пораненим. До учасників бойових дій, що знаходяться на пільговій черзі на загальних підставах, черга ще не дійшла, тож їм марно чекати швидкого отримання земельної ділянки.

 

Можливо, швидше земельні ділянки можна отримати в межах області. Надання землі учасникам бойових дій для житлового будівництва в межах області вирішується на сесіях відповідних місцевих рад.

 

Земля під гараж

 

Першочергового надання місця під гараж для учасників бойових дій українським законодавством не передбачене.  Проте в Івано-Франківську  міська влада у міру можливостей сприяє у вирішенні цього питання. Наприклад, 21 жовтня на сесії міської ради 2 учасники АТО отримали дозволи на складання проектної документації на спорудження гаражів у гаражному кооперативі № 14. Ще 17 заяв на облаштування гаражів чекають затвердження на виконкомі. Із них – для 11 членів сімей загиблих, 2 інвалідів та 4 поранених в АТО.

 

Заяви на облаштування гаражів приймаються у відділі звернень міськвиконкому.

 

Грошова компенсація   за неотриману  земельну ділянку
Українським законодавством така компенсація не передбачена. Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків виступив з такою ініціативою, проте на центральному рівні її ще не схвалили. Чи  буде прийняте таке рішення на міському рівні – теж не відомо. Бюджет міста не йде в жодне порівняння, наприклад, із бюджетом Львова, де замість земельної ділянки учасники бойових дій отримають по 100 тис. грн. Уже у грудні цього року гроші отримають перші 100 львів’ян – учасників АТО.

 

Замість висновку:  землю шукаємо самі
Український законодавець, надаючи учасникам бойових дій АТО право на першочергове отримання ряду земельних ділянок, не прорахував усі наслідки такого рішення. Мабуть, ніхто не сподівався, що АТО триватиме так довго, відповідно, збільшиться кількість учасників бойових дій. Варто врахувати, що вільної землі в деяких областях України залишилося дуже мало. А ту, що ще не зайнята, голови сільрад неохоче віддають учасникам АТО, особливо не зареєстрованим у їхньому населеному пункті. Крім учасників бойових дій, право на пільгове отримання земельних ділянок мають ще й інші категорії осіб. Деякі з них вже довго стоять на черзі. Утруднює справу і відсутність генплану багатьох населених пунктів.

 

Тож учасникам бойових дій, які хоч і зареєстровані на пільговій черзі, але знаходяться у ній на загальних підставах (не інваліди, не поранені), доведеться довго чекати на земельну ділянку.

 

Грошова компенсація за невикористану земельну ділянку законом не передбачена. А враховуючи бідний Івано-Франківський бюджет, якщо і буде запропонована, то зовсім мізерна.

 

Вихід все-таки є. Самому шукати земельну ділянку в межах області, за підтримкою звертатися до голови відповідної сільради, до бійців АТО, які проживають у цій місцевості, до місцевих активістів-патріотів і таким чином реєструвати знайдену чи запропоновану ділянку.

 

Наталя ХРАБАТИН, ЗК


19.12.2016 Наталя ХРАБАТИН 3671 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1934
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1844
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1842
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5435 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2138 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1496

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

720

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

781

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

976

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

992
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1754
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3661
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10237
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26124
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10167 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7698
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

879
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

159
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

239
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

366
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1261
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

863