агенція новин

Зберегти унікальність бойківських традицій та культури

 

 

На одному з наукових краєзнавчих сайтів є така ремарка щодо бойків: «В інформаційному полі України цей найчисельніший карпатський субетнос є найменш присутнім». Ця твердження, на превеликий жаль, є правдою. І це написано про той народ, що про нього перша згадка відноситься до сивих часів візантійського імператора Костянтина Багрянородного (913-959 рр.), про той народ, який дав Україні таких світочів як Степан Бандера, Іван Франко, Петро Сагайдачний, Іван Вагилевич, Юрій Дрогобич, Августин Волошин, Михайло Вербицький. Перелік за бажання можна продовжити, але й цих імен достатньо, щоби прославити Бойківщину на весь світ.

 

Чому ж тоді щодо бойків існує згаданий вище інформаційний «заколот мовчання»? Напевне, відповідь не є простою і легкою. Треба згадати і певні історичні факти і політичну історію України останніх десятиліть.


Назву «бойки» ввів до наукового обігу священик УГКЦ о.Йосип Левицький, який вжив цей етнонім у передмові до своєї «Граматики» у 1831 році. Згідно переконань деяких істориків, бойки є прямими нащадками «білих» хорватів і, відповідно до цього, є найближчими родичами сербохорватського народу. У зв’язку із сербами їх, до речі, і згадував у своїй новелі «Про управління Імперією» римський порфіроносний письменник Костянтин.
Самоназвою бойків вважають термін «верховинці», що адресує нас до гірського місця мешкання народу.


Саме бойки-верховинці чинили найзапекліший спротив угорським нападам на українські землі, саме бойківські герої-лицарі увічнили себе в легендах про неприступні українські (руські) Карпатські твердині, однією з яких було легендарне Бубнище, прадавня святиня бойків.


Саме верховинці першими на Заході України прийняли християнську віру і саме з родин бойків-верховинців вийшли знамениті священики давніх слов’янських земель, такі як митрополит Петро Русин.  Ця патріотично-християнська традиція не була до вподоби тим історикам краю, які працювали на владні еліти імперій, що протягом шести століть окуповували землі Галичини.


Для того, щоби принизити гордих і незалежних горян, імперські «інтелектуали» або придумують про них принизливі характеристики, або ж просто викреслюють цей народ з історії. Так сталося і з «занадто самостійними» бойками.


У радянської імперії з бойками були особливі рахунки. Адже з шанованого бойківського священицького роду вийшов сам провідник ОУН-УПА Степан Бандера. Цього одного було б достатньо, щоби комуністичні ідеологи та їхні посіпаки відвели бойкам останнє місце у своїх народознавчих студіях. Але ж бойками були ще й Лесь Курбас, який протистояв комуністичним «співцям майбутнього» на культурному фронті і автор гімну незалежної Української держави Михайло Вербицький! Ось і поважні підстави для замовчування. А також для того, щоби тримати цілий народ на узбіччі розвитку.


Бойків вважають найбільш «чистим» українським етносом на Заході нашої держави. Бойки століттями опирались етнічному змішуванню та культурним впливам імперських сусідів. Карпати правили їм за гірську фортецю, а міцні бартки-оскарби, древні звичаї і християнська віра стали твердою обороною від зайд та їхніх спокус. Бойки плекали свою правду, свої самобутні пісні, одяг, культуру, орнаменталістику, музику, образотворче мистецтво.


В український світ вони посилали своїх пророків.


Найвідоміший із них Іван Франко успадкував найкращі риси свого бойківського роду – безмежне прагнення знань, впертість у відстоюванні правди та вірність тим ідеалам природного селянина, котрі складають основу Бойківської Правди – давнього народного передання, яке досі ніде повністю не записане, але споконвіку живе у серцях бойків-верховинців. Власне, натхненне поетичне слово Івана Франка стало своєрідним підсумком тисячолітніх духовних пошуків бойківчан.


На жаль і в часи незалежності негативна тенденція замовчування ролі та місця бойків в історії України та Європи знайшла своє продовження. Дехто вперто не бажає визнати, що справжній патріотизм починається не з загальних закликів та гасел «за Україну», а з конкретної і щирої любові до тої батьківщини, яку звикли називати «малою», - до рідного дому і власного роду. Адже Україна для справжнього патріота є не розмитим поняттям, а образом корінної вітчизни.


Але прийшлі демагоги хочуть, щоби всі ми злились у щось таке, чим легко і зручно маніпулювати. Щоби ми забули своє коріння в ім’я так званої «політичної нації», придуманої якраз для полегшення контролю за народом з боку фінансово-олігархічних кланів. Адже агітуючи безликих громадян «політичної нації» не треба вникати у різноманітні проблеми «малих батьківщин», а можна з одною промовою «на всі випадки життя» бадьоро проїхати всією Україною і виступити на всіх мітингах. Це ж яка економія сил та часу!
Культурний вклад бойків у духовну скарбницю України важко переоцінити.


Але зараз бойки, як й інші етноси нашої держави, опинились перед загрозою втрати своїх духовних орієнтирів, перед загрозою перетворення на частину безликої стандартизованої «глобальної загальнолюдської маси», етнічні основи якої знищені, а народна культура замінена блискотливим набором шоу-програм, що проповідують безмежне споживання та цінності, базовані на матеріальних ознаках успіху. Нам загрожує незворотна, катастрофічна втрата духовної спадщини, знецінення досягнень отців і дідів.


Ми можемо протистояти цим руйнівним процесам. Ще у 2002 році я став ініціатором проведення щорічних бойківських етнічних фестивалів. І тільки тепер вони можуть нарешті стати традицією.


Але одною лише «фестивальною вервицею» не зарадити нашим культурним бідам. Потрібна щоденна наполеглива робота. І в цій роботі ми повинні скоординувати заради досягнення мети діяльність і творчих організацій, і освітніх установ і Церкви. Саме це завдання – координувати й направляти зусилля духовного спротиву культурному занепадові бойків – ми ставимо перед Фондом «Бойківська бартка».


Є багато людей, які свідомі й готові віддавати свої час і сили заради збереження культурного спадку наших пращурів. Це освітяни-краєзнавці, письменники, піснярі, священики і прості люди, які зберігають наші звичаї та духовні скарби. Але їхні зусилля поки що розрізнені й лише час від часу з’єднюються у системну силу. Фонд «Бойківська бартка» ставить собі метою об’єднати бойків навколо критичних питань виживання і розвитку нашого народу. Серед цих питань одне з перших місць мало б займати питання впровадження в освітні програми широкого краєзнавчого матеріалу.


Діти бойків мають не лише знайомитись з культурою предків. Вони повинні БРАТИ УЧАСТЬ у творенні і розвитку цієї культури. До шкільного програмового компоненту мали б, на нашу думку, бути введені практичні заняття з традиційних бойківських мистецтв та навіть окремий предмет «Бойкознавство. Історія та традиції Бойківщини». Можливо, на початку, у вигляді факультативних занять. Ми готові підтримати пошукові роботи краєзнавців та освітян в цьому напрямку.


Нашим спільним завданням є  збереження нашої культури, традицій. Щоб не соромно було перед пам’яттю предків та перед прийдешніми поколіннями.

 

Василь Бартків,
Президент Фонду «Бойківська бартка»,
Депутат Верховної Ради України ІV скликання

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


22.05.2012 Василь БАРТКІВ 408 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
16.11.2018

Нещодавно міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків сказав, що готовий дати премію тому, хто затримає крадіїв комунального майна, а саме – люків та дощівок.

626
16.11.2018
Андрій Черніков

Старий міст збудували ще в 1969 році. За цей час місто виросло і район "Пасічна" також. Міст сильно зносився і потребує ремонту. Перекрити його на декілька місяців, щоб капітально відремонтувати, неможливо.

159
15.11.2018
Олена Британська

Від ефективності роботи ювенальної превенції залежать безпека, здоров'я, а часом й життя дітей. Працівники цього поліцейського підрозділу покликані попереджати та протидіяти випадкам вчинення правопорушень щодо дітей,  працювати з неповнолітніми, як

669
13.11.2018

Герой 17-го туру у Першій лізі за версією ПФЛ Богдан Оринчак поділився своїми враженнями від перемоги над "Інгульцем", а також прояснив ситуацію з травмованими Худоб'яком та Боришкевичем.

502
07.11.2018

Він дуже хотів сина. Пішов на війну, коли дружина носила під серцем дитя, але не судилося… Роман Грицик на фронті пробув менше місяця. Чоловік загинув в Іловайському котлі.

808
06.11.2018
Людмила Стражник

Прикарпаття — територія з розвинутою економікою, значним інвестиційним та агропромисловим потенціалом. Про це ведемо мову з головою Івано-Франківської облдержадміністрації Олегом Гончаруком.

527 2

1 листопада 1918 року в порту міста Пула – головній базі австро-угорських військово-морських сил – два італійських інженера-терориста потопили військовий корабель «Viribus Unitis» і ще одне менше судно під назвою «Wien».

201

Порівняння та аналіз законопроекту № 9140 в деталях.  Так щоб зрозумів кожний. 

1150

Чотири роки тому за нього проголосувала перелякана дезорієнтована більшість, якій він здавався настільки добродушним і поміркованим, що навіть путін посоромиться воювати з ним. Нині більшість прагне помсти і розправ. Порошенко все ще впливає на армію,

1262

На ватному ворожому  каналі Ваннюс, що віднедавна де-юре перестав належати Мураєву і перейшов до Медведчука з Портновим, цим горе-юристам, відбулися цікаві кадрові ротації.

995
16.11.2018

Схоже, що інопланетяни вже перестали ховатись від землян і не соромлячись, просто в небі спокійно собі прошвирюються перед літаками.

46
09.11.2018

Мешканці Канади спостерігали в небі непізнаний літаючий об'єкт, який вдалося зафіксувати на відео.

302 1
06.11.2018

Попри скепсис їх колег, вчені з Гарварду називають свою гіпотезу «чисто науковою» та не стверджують, що саме так і є насправді.

279
16.10.2018

Україна як ніколи близька до створення Єдиної помісної церкви.

465
07.10.2018

На даний час існує безліч запитань без відповідей. Люди не можуть правильно та доречно дати відповідь на запитання: що таке душа і тіло?

749
05.11.2018

Одного разу Садівник прийшов у свій сад і виявив, що всі його квіти, дерева і чагарники вмирають.

326
14.11.2018

Друга лекція "Школи етикету" була присвячена дрес-коду та усім його нюансам, особливостям та виняткам.

1028 3
14.11.2018

У найближчі дні в Україні буде хмарно з проясненнями. На заході та південному сході дощ та мокрий сніг.

1967
14.11.2018

Поліцейські в Івано-Франківську перевіряють, як водії пропускають карети швидкої допомоги з увімкненими маячками та сиренами.

649
12.11.2018

Шостий тиждень 19 сезону «Битви екстрасенсів» став поворотним для всіх ясновидців.

1349