агенція новин

Заплатити за свободу: хто дає гроші головній "бандерівській" партії

 
 
 
Як показують фінансові звіти, щедрі внески на рахунок ВО "Свобода" переказують лише власні депутати. Офісів у понад півтисячі осередків не існує, а розповсюджування партійної газети — прибутковий бізнес.
 

"Економічна правда" разом з активістами центру "Ейдос" продовжує аналізували діяльність та фінансові звіти політичних партій. Наступна стаття  — про "Свободу".

 

До 9 лютого, коли політичні партії України повинні подати свої фінансові звіти за четвертий квартал 2016 року, залишилося мало часу. На їх підставі стане зрозуміло, чи стали вітчизняні політики більш відкритими та чесними.

 

Ситуацію з партійним звітуванням можна описати за допомогою відомого вислову: "Йди до своєї мрії, якщо не можеш йти — повзи, якщо й це не вдається, то хоча б ляж у її напрямку". Хоча до справжньої прозорості ще далеко, більшість партій таки "поповзла" назустріч виборцям і почала відкривати завісу партійних кас.

 

На жаль, про ВО "Свобода" не скажеш і такого. Єдина націоналістична партія, яка має своїх депутатів у багатьох місцевих радах, і надалі не показує жодних позитивних змін протягом всіх трьох кварталів фінансового звітування.

 

Націоналізм накрив країну

"Свобода" є однією з небагатьох українських партій, які мають право так називатися. Політична сила має довгу історію, чітку ідеологію та розгалужену мережу, яка охоплює 24 області. Свободівці навіть збільшили кількість осередків — з 506 на початку 2016 року до 514 у вересні 2016 року.

 

Проте абсолютна більшість осередків не показує ні офісів, ні банківських рахунків. Зокрема, на 516 територіальних представництв партії відкрито лише 35 рахунків, три з яких — рахунки самої партії. Отже, 94% осередків "Свободи" порушують вимогу законодавства щодо обов'язкового відкриття рахунку в банку.

 

Є області, де не відкрито жодного банківського рахунку. Наприклад, у Хмельницькій області, де працює 19 представництв партії і фракція з десяти депутатів у міській раді Хмельницького.

 

Є й протилежні приклади. Черкаський обласний осередок у третьому кварталі отримав близько 10 тис грн членських внесків, якими, очевидно, оплатив оренду офісу. Проте зробив це в обхід банку, що заборонено законодавством.

 

 

 

 

Депутати-благодійники

Виходячи з фінансових звітів партії, її діяльність тримається здебільшого на внесках партійців та грошах, які "Свободі" переказує… "Свобода". У третьому кварталі рахунок партії поповнився 2 млн грн, більше мільйона з яких було проведено від імені самої партії, а майже 800 тис надіслали партійці.

 

Так, по 35 тис грн заплатили Олексій Фурман, депутат Вінницької обласної ради, колишній народний депутат, та Ігор Барановський, депутат Львівської облради.

 

40 тис грн переказав Сидір Кізін, колишній голова Житомирської ОДА, по 45 тис грн — Андріан Гутник, депутат Львівської міськради, член постійної комісії з питань землекористування, та Олег Гелевей, колишній народний депутат від "Свободи". 55 тис грн подарував партії актор Богдан Бенюк, теж колишній народний депутат.

 

Одні з найбільший внесків зробили два депутати від "Свободи" в Івано-Франківській міській раді: Роман Онуфріїв, голова фракції, та Петро Гавриш, секретар постійної депутатської комісії з питань бюджету. Вони — співвласники ТО "Місто-НВ", фігурували у списках депутатів, які провадять тіньовий бізнес. Їх внесок на підтримку своєї партії сягнув чверті мільйона гривень на двох.

 

Найщедрішим же був Володимир Валявка. Колишній футболіст МФК "Кардинал-Рівне", а нині депутат Рівненської облради віддав "Свободі" 265 тис грн.

 

Можливо, екс-спортсмен хотів узяти приклад з португальського колеги Кріштіану Роналдо, який пожертвував хворим дітям кошти, зароблені на "Євро-2016". Проте, на відміну від гравця "Реалу", біографія Валявки не допускає таких розкошів. Перед місцевими виборами він ніде не працював і не мав трудового стажу.

 

 

У масштабах країни з липня по вересень 2016 року на підтримку осередків "Свободи" було переказано 91 тис грн. Найбільше грошей вдалося назбирати городенківському осередку Івано-Франківської області — понад 47 тис грн.

Далі йде Харківська область, міський та обласний осередки партії зібрали там 22 тис грн. Полтавський обласний осередок отримав понад 8 тис грн.

Коштів від Ігоря Кривецького, якого називають головним спонсором партії, в офіційних звітах знайти не вдалося.

 

Як працюють, так і витрачають

Протягом липня-вересня 2016 року свободівці витратили близько 2,2 млн грн, 1,4 млн грн з яких пішли на святая святих — зовнішню політичну рекламу. Ще 416 тис грн витратили на друк партійної газети, яка є основним "бізнесом" партії.

 

Понад 180 тис грн пішло на зарплату п'ятьом працівникам політичної сили. Зокрема, лідер партії Олег Тягнибок отримав 81,5 тис грн, бухгалтер Ярослав Пелешак — майже 75 тис грн. Колишній міністр екології Андрій Мохник, Назар Демчишин та Любомир Мельничук в сумі зменшили партійну касу на 26 тис грн.

 

Виходячи з даних, які містяться у звітах партії за дев'ять місяців, можна зробити висновок, що свободівці відчайдушно намагаються створити видимість підзвітності, яку тяжко класифікувати як просте недбальство.

 

Якщо ВО "Свобода" не покаже помітних зрушень в останньому кварталі 2016 року і не почне виконувати українське законодавство, вона зможе сміливо претендувати на звання "розчарування року" серед партій, яким довіряли українці. Адже дехто у своїй, Богом даній країні серед рівних намагається бути трохи рівнішим.

 

Матеріал підготували аналітики центру "Ейдос" в рамках проекту "Моніторинг фінансування політичних сил — основа доброчесності української політики" за підтримки міжнародного фонду "Відродження". Фонд не відповідає за зміст матеріалу. Інформація в матеріалі здобута за допомогою сервісу Youcontrol.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (1)

Çàãðóçêà...
Roman Starchevskyy 2017.02.10, 20:22
Є два варіанти розвитку ситуації; або оприлюднюються дослідження щодо фінансових звітів усіх партій, або треба досліджувати - хто заплатив за даний допис ??? Я вважаю, що допис добре ,,простимульований"
17.03.2018
Ростислав Ковтун

Перемогу в шоу «Громада на мільйон» виборола прикарпатська громада - Печеніжинська ОТГ. Фіртка поспілкувалася із головою ОТГ та головний ідейником участі в проекті Ігорем Довіраком.

599
16.03.2018

До Вашої уваги підсумки одинадцятого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика. У випуску говоримо про Росію, Надію Савченко та комуністичні традиції в Івано-Франківську.

770
16.03.2018
Олександр Шевченко

Днями на Комітеті з питань бюджету Верховної Ради України намагались «просунути» питання розподілу дотацій АПК. Так, це саме ті 4 млрд. грн. державних дотацій сільгоспвиробникам...

357
15.03.2018

Формальним приводом до спілкування з головним тренером БК Говерла Павлом Піскарьовим стали плани команди на плей-оф.

196
12.03.2018
Тарас Прохасько

Оскільки кожен простір є простором ще й тому, що має сполучення з іншим простором, має вхід, вихід, дірку, канал, через які відбуваються перетікання просторів...

405
12.03.2018
Дмитро Рясний

Боротьба за шахти Олександра Януковича набирає обертів. На активи претендують люди енергетичного міністра Ігоря Насалика та команда наближеного до президента нардепа Ігоря Кононенка.

641

Його не стало, і прогресивний світ ридма заридав. Ще з місяць будуть жалісливі жаби плавати соцмеражами і розбрискувати цитатки про "темну матерію", "темну енергію", "гравітацію", оплакувати віртуальні частинки субтильного Стіві. Порядна, засмартована ін

194

Колись я визначив для себе роль Дельоза саме в створенні концепції «подія—явище», потім звісно, окреслив важливість Цілого з комбінацій малого, форм з деталей, імен та дієслова.. але завжди було бажання все прищепити до умовного єдиного

386

З 1 квітня зросте вартість проїзду в міському автобусному транспорті загального користування.  Принаймні все до цього йде. Недавно в міськвиконкомі відбулися громадські слухання, в ході яких присутні обговорили проект рішення виконавчого комітету мі

559

Закінчення зими ознаменувалося неабиякою стійкістю морозів, під сипучо-білою ковдрою яких підсніжники ще не пріють. «Весна, весна, прийде.» - буркають під сердитий ніс розбурхані карпатські шатуни.  «А хто до нас в ліс сьогодні прий

435
15.03.2018

У деяких містах планети НЛО бачать особливо часто, зокрема в американському Бостоні. Історія спостережень за непізнаним тут налічує кілька століть. І ось недавно ще один випадок - в Бостоні зафільмували відео з НЛО. Американські автомобілісти рухалися по

292
05.03.2018

Дивні літаючі об'єкти з'явилися в небі Америки. Вони випадково потрапили прямо в прямий ефір американського телебачення. Інтернет вибухнув обговореннями про те, що ж це таке було. Загадкові кадри виклали на Youtube. На відео чітко видно, як безліч сяючих

643
02.03.2018

Вчені знайшли мікроби, які впродовж десятиліть перебували у стані глибокого сну. Після опадів мікроорганізми відновили свою активність. Знайдені мікроби були виявлені у найбільш посушливій частині пустелі Атакама, що у Південній Америці, передає видання

489
24.02.2018

Батьки мусять ставитися до своєї дитини як до людини, тобто дати їй відчути, що вона людина.

1265
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

1509 0
05.03.2018

Один відомий священик, передчуваючи близьку смерть і будучи в лікарні, попросив лікаря покликати до нього мера і губернатора.

895
17.03.2018

Сьогодні, 16 березня, в Івано-Франківську у маршрутки №28 відлетіло заднє колесо. У салоні великогабаритного автобуса "МАН" знаходилися пасажири, але, на щастя, ніхто не постраждав, повідомляє кореспондент Фіртки. У маршрутному таксі під час руху задню

1800
16.03.2018

Відома франківчанка, актриса Ірма Вітовська стала “Жінкою України 2018” в галузі “Культура”.

756
16.03.2018

Вчора, 14 березня до Івано-Франківська зі своїм проектом JuniorZ завітав відомий український шоумен Олександр Педан. Про це інформує кореспондент Фіртки. Після всіх офіціозів Олександр Педан відвідав один із відпочинкових закладів міста, де повеселив ві

694
15.03.2018

Не минуло й дня. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків одягнув подарунок від укропівців. У новеньких калошах, які йому вчора презентували депутати від УКРОПу, мер вирішив перевірити, як іде будівництво довгоочікуваного мосту на Пасічну. &n

1007 1