Загублений рай

 

/data/blog/52233/67746ddc3bde680918efa3e7f089651c.jpeg

 

Людство давно вже знає, що не є «царем природи», хоча, можливо, десь у підсвідомості це твердження відображено, як аксіома.

Чим же прихильники теорії переваги людини над природою аргументують свою позицію? Великий комплекс явищ, які об'єднані під поняття «природи», в більшій своїй частині, фактично не підвладні волі людини. Реально мислячі люди давно вже з іронією і сарказмом ставляться до твердження, що «людина цар природи». Згадаймо, який жах і безсилля відчувають люди перед неконтрольованими природними лихами - цунамі, землетрусами, загорянням лісів, розливом річок, мутацією і вимиранням цілих видів тваринного світу і т.д. і т.д. В даний час ситуація з природними катаклізмами настільки погіршилася, що людство змушене осмислювати свої взаємини з природою і шукати вихід із, практично безнадійної, ситуації.

Людство пройшло досить довгу дорогу у своїх взаєминах з природою. У радянський час головним гаслом було не чекати милостей від природи, а брати їх, не думаючи про наслідки. У просвітницькій Європі розум був найбільшою цінністю, а все інше, в тому числі і природа, були вторинними - не важливим. Навіть у Середньовіччі природа належала до матеріального світу, а, отже, протиставлялася найголовнішому - духовному життю.

Біблія також стверджувала верховенство людини над землею. Перше, що почув перший чоловік від Господа: «Плодіться і розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і володійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птахами небесними, і над кожним плазуючим живим на землі» (Бут. 1: 28). Але ця перша людина почула це, проживаючи щасливо і безтурботно в раю, де природа була прекрасним садом. Гріхопадіння людини і вигнання її з раю, призвело до зміни природних умов, в яких йому довелося далі жити. Але пам'ять про рай живе в кожному поколінні людей і викликає величезне бажання або знайти ці райські кущі, або відтворити втрачений світ. У переказах багатьох народів існують оповіді про «золоту добу» - той час, коли не було ніяких хвороб і голоду, люди були безсмертні, час розквіту життя: без підлостей і підступності. Потім серед людей сталася сварка або вони піддалися спокусі, але щасливий світ звалився.

У часи Середньовіччя люди багато міркували про рай і його природу. Але діяльна і пристрасна людина не могла зупинятися тільки на міркуваннях про чарівний світ. Багато хто був упевнений, що рай існує на землі, тільки захований від людських очей. Багато поколінь мореплавців і мандрівників намагалися знайти втрачений рай і повернути його людству. Не маючи чітких орієнтирів, вони шукали згідно зі своїми власними уявленнями, бажаннями і нахилами. Основними критеріями пошуку було позбавлення від голоду, холоду, страждань, хвороб і виснаження, бажання отримати багатство, владу, комфорт і, звичайно, безсмертя.

Треба визнати, що сучасна людина змогла значно полегшити Боже покарання за своє гріхопадіння: жінки не змушені терпіти муки при пологах, отримали рівні права з чоловіками, все менше людей змушені добувати їжу «в поті чола», розвиток сільського господарства і промисловості позбавили людство від «харчування однієї травою». Це, звичайно, великі досягнення, але до цих пір ми залишаємося «прахом і в прах повертаємося» не залежно від високого рівня всіх наших досягнень. Людина активно намагається відтворити втрачений рай, руйнуючи його земне відображення. Чи не означає це хибність обраного напрямку?

Звернімося знову до Книги Буття. Господь створив людину і тварин в один день творіння. Людині Господь дав можливість удосконалюватися, спілкуватися з Богом, і вести за собою все живе. Ця місія була дана людині для того, щоб він не стільки «панував» над природою, скільки допомагав природі, яка, слідуючи за людиною, може досягти досконалості і стати знову для нього раєм.

За словами Біблії, гріх людини накликав кару і на всю природу, підпорядковану йому. Подальша доля людини безпосередньо пов'язана з розвитком природи. Можна з упевненістю сказати, що людство повністю відповідально і винувато перед живою природою за все, що з нею відбувалося і відбувається.

Слова Біблії підтверджують наявність нерозривного зв'язку між людиною і природою. Одним з прикладів цього є біблійна історія про Ноя. Праведний чоловік врятував не лише свою родину, а й більшу частину живої природи, яка могла загинути разом з розбещеним і грішним людством. Завдяки Божій волі і праведному Ною, людина знову отримала шанс виконати перед живою природою свій обов'язок, допомагаючи її розвитку. Людство так до кінця і не усвідомило, що рай для нього втрачений і йому неодноразово давалася можливість зрозуміти, навчитися і знайти дорогу, «що веде до життя».

Зробити правильні висновки з усієї попередньої історії взаємин між людиною і природою, враховуючи величезну взаємозалежність, змогли тільки одиниці. Їх у народі називають святими. Адже саме вони могли співіснувати поруч з хижими і небезпечними звірами, без праці виживати в непридатних умовах, вважати раєм гори, пустелі і хащі. Кожен святий чоловік бачив в навколишньому світі відображення раю, і рай був в їх душі. За словами Максима Сповідника, задумом Бога було насадити в душу кожної людини рай, що призведе до того, що людина буде здатна «перетворити на рай всю землю».

 

Тайни


15.05.2014 1603 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

680
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1949 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1138 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

560
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6906 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11402 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

340

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1089

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1118

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1113
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

77
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

288
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1087
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

759
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2953
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4447
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18445
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

81
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

327
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

357
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

667