З вересня коломийські школи – на самозабезпеченні

 

/data/blog/81316/0406d5451e443bec4c4547f561f58e26.jpg

 

У Коломиї вже розпочалася освітня реформа, хоча в Києві усе ще обговорюють новий Закон «Про освіту».

 

Рішенням міської ради депутати ухвалили зміни у фінансуванні коломийських шкіл, також іншим рішенням знято статус «спеціалізованої» із школи №5.

 

Як усе позначиться на навчальному процесі, чого чекати батькам від такого нововведення і чи це вигідно для міста, – на ці та інші запитання шукали відповіді наші журналісти.

 

В управлінні освіти розповіли, що уже затверджені зміни до статутів усіх шкіл, де вказано, що кожна школа матиме свій окремий баланс. Із цього часу починається відлік підготування шкіл до того, що з вересня фінансово-економічні справи у кожній школі буде вести директор. Таким чином у кожній школі буде власний бухгалтер, який складатиме тарифікацію педагогічних працівників і відповідно видатків на утримання. На цей процес, схоже, керівництво управління освіти впливу не матиме, пише Дзеркало Коломиї.

 

– Наш вплив на фінансові справи буде в тій мірі, – уточнила начальник управління освіти Марія Грицан, – що мали б із кожної школи збирати всі баланси й звіти і подавати їх до фінансового управління й казначейства.

 

Як це нововведення вплине на зарплати педагогів? Може, збільшать? Гроші, як і колись, держава виділятиме з розрахунку на одного учня. Що означає видатки держави з розрахунку на одного учня? Вони розраховані лише на захищені статті (зарплата, харчування й енергоносії). Усе, що стосується капітальних ремонтів, покращення матеріально-технічного забезпечення, фінансуватиметься з місцевого бюджету, з фонду розвитку. Якщо у школі залишається якась частина коштів від державного фінансування на учнів, вони можуть витрачати їх на зміцнення матеріально-технічної бази або й на преміювання. У Коломиї до таких можливих щасливчиків належать природничо-математичний ліцей, перша, четверта і восьма школи, де наповненість класів висока, а видатки на зарплату не такі великі. Раніше, при централізованій бухгалтерії, цими грошима вони ділилися з іншими школами, де грошей не вистачало. Тепер такого вирівнювання не буде.

 

Якщо зараз директори інших шкіл зможуть оптимізувати видатки, то і відповідно витрат буде набагато менше. Наприклад, якщо учитель працює на чверть ставки, і за нього у фонд змушені доплачувати єдиний соціальний внесок, виплати на оздоровлення, то коли замість чотирьох працюватиме один учитель із повним тижневим навантаженням, то і відповідно витрат буде набагато менше. Таким чином директор може розпорядитися цим залишком для інших потреб. Якщо у школі не вистачатиме грошей відповідно до формульного розрахунку, то тоді вже премії не буде, або керівник муситиме для цього скорочувати видатки на утримання закладу.

 

Схоже, що так трапилося і з школою №5, яка позбулася статусу спеціалізованої. В управлінні освіти стверджують, що тиску на колектив школи не було, вони самі вирішили, що так можна зекономити. На оцей статус витрачалося 600 тисяч гривень на рік. У місті є багато шкіл із поглибленим вивченням іноземних мов, тож питання лише в якості. У п’ятій школі все, що змінилося після втрати статусу, – поділ дітей при вивченні іноземної мови на дві, а не три групи. Звичайно, залишилися незадоволені, бо зменшилося годин на іноземні мови.

 

У чому ж користь для міста від такого «самофінансування»? Скільки грошей місто добавляло до державних зобов’язань на освіту досі? На ці запитання дав відповідь міський голова Ігор Слюзар.

 

– За борги енергоносіїв у освіті минулого року, – розповів він, – ми заплатили 7 мільйонів, ще до кінця року запланували 800 тисяч, зате наступного року з цим проблем не буде. Тобто наступному скликанню ми знімаємо проблему. Крім гімназії, дофінансовувати не доведеться жодну школу. Ця реформа прописана в новому законі про середню освіту, який зараз обговорюють, ми просто запроваджуємо це на півроку швидше. Якщо затягти з реформою на цілий рік, то дефіцит бюджету буде набагато більший.

 

– У гімназії, – пояснила пані Грицан, – де всі учителі з вищою кваліфікаційною категорією і відповідно з вищою зарплатою, мають доплату за те, що працюють у новітньому закладі, крім того, діти діляться на три групи при вивченні предметів, – це також видатки, тому їм не вистачає 600 тисяч. Раніше ми залишки з інших шкіл перерозподіляли в гімназію, зараз пообіцяли в міській раді, що тим школам, які не будуть мати можливості самі себе забезпечити, гроші виділятимуть з місцевого бюджету додатково.

 

В області на таку систему фінансування із січня перейшла Яремча. У Коломиї ще планували відпустити у вільне плавання дошкільні й позашкільні заклади, однак не вдалося, бо коштів у бюджеті забракло. Однак уже до кінця року й таке можливе.

 

Як же запобігти перетворенню шкіл на удільні князівства, бо хто буде стримувати керівника в автономному закладі?

 

– Дії директорів контролюватиме фінансова інспекція, – запевнила Марія Грицан. – Я вже маю досвід таких перевірок, повірте, під мікроскопом перевіряють кожну бюджетну копійку, крім того, контролює й фінансове управління, щоб кошти використовували за призначенням, також казначейство не приймає платіж, якщо він не відповідає рішенням, які потрібно.

 

А от як контролювати законність у розподілі тижневого навантаження, звільнення працівників? Для цього, за словами керівника освіти міста, при управлінні освіти є громадська рада, яка діє впродовж трьох років. Ця рада має право запиту фінансових документів. А з вересня скеровуватимуть батьківські комітети і піклувальні ради при школах, які так чи інакше мають брати участь у плануванні коштів. Час від часу директор звітуватиме, а якщо затвердять новий закон, там передбачено, що громадськість мала б обирати директора школи.

 

Обирати учителів громадськість, так видається, все ж не зможе. Але будуть інші моменти впливу на фаховість учителя, коли той учитель, який бачитиме, що не досягає відповідного рівня, або вирішить піти сам, або під тиском громади. Бо найголовніше, як стверджують усі чиновники, – це якість освіти, щоб наші випускники могли конкурувати на ринку праці, навіть на європейському.

 

Звичайно, усе нове викликає страх. Так і тут, у кількох батьків, з якими поспілкувалися, виникають найголовніші побоювання: як діятимуть усі нововведення, якщо основного закону, за яким школи працюватимуть, ще немає, також невизначеність із територіальною реформою. Але найголовніше – чи не хочуть таким чином утримання шкіл цілком перекласти на батьківські плечі, бо якщо директор не зможе скоротити видатки, держава не профінансує, як це завжди буває, у міському бюджеті не буде грошей, а дітей шкода… Що ж, поживемо – побачимо.


10.07.2015 365 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

729
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11250 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1913
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1812
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2810
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4666

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

440

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1105

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1517

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1376
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1760
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1578
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8826
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

660
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

736
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1931
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

890
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

405
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

254 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

749 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

792