Все, що треба знати про коронавірус

Про пандемію коронавірусу говорять ледь не у кожному домі. Інформаційні портали, соціальні мережі, телебачення та інші ЗМІ – щодня ми отримуємо купу нової інформації, та чи правдивої?

Тож у чому саме полягає небезпека коронавірусу? Як захистити себе та близьких? На ці та інші питання надасть відповіді Луговська Ольга Василівна – лікар загальної практики - сімейної медицини, заступник головного лікаря, голова ЛКК медичного центру «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ».


Як вірус проникає в організм людини?

Ідеальний шлях проникнення коронавірусу – через слизові оболонки людини (порожнина носа, рота, очі). Як саме він може туди проникнути? Ви можете навіть не подумавши про це протерти втомлені очі руками, вдихнути повітря у приміщенні, де кілька секунд тому пчихнула хвора людина, привітатися з далеким знайомим обіймами та поцілунками, а про звичку постійно доторкатися до обличчя не треба й згадувати.

Що саме уражає вірус?

Проникнувши в організм, вірус прямує прямо до дихальних шляхів і у легені. Наша дихальна система має два дуже важливих типи клітин: келихоподібні – які продукують вологу для легень, і мерехтливий епітелій, який затримує та не допускає проникнення чужорідних тіл (мікроорганізмів, пилу та ін.). Уражаючи ці клітини, вірус паралельно провокує імунну реакцію організму, який відповідає йому обширним запаленням, що ще більше уражає легені. Рентгенологічні зміни вигляду легень лікарі описують із битим склом.

Які симптоми коронавірусу?

Враховуючи, що вірус знищує клітини, які продукують вологу, симптоматика проявляється сухим кашлем, болями в грудях, затрудненим диханням, значним підвищенням температури (від 38⁰С). Також часто у пацієнтів з коронавірусом турбують головні болі та виникає діарея.

Хто потрапляє у групу ризику коронавірусу?

Твердження, що захворювання уражає тільки осіб похилого віку – це міф! Навіть в Україні вже офіційно затверджені випадки зараження дітей, осіб молодого віку – 21, 36, 37 років та ін. А ось високі показники летальності у старших людей – це реальна проблема, яка може стосуватися у тому числі і ваших близьких.

Також у групу ризику входять медичний персонал, особи, що повернулися з-за кордону, чи контактували з такими, люди, які контактували з хворими особами, люди з хронічними захворюваннями органів дихання і курці. Так, саме курці підлягають групі ризику, і міф про те, що куріння захищає від коронавірусу – це просто абсурд!

Як захистити себе?

Гадаю, що стандартними правилами про зміцнення імунітету та миття рук наших людей не здивуєш. Тому зосередимо більшу увагу на захисті легень.

  • По-перше, не можна допустити проникнення вірусу всередину. Цікавий факт: діаметр віруса 0.12 мкм, а діаметр пори у масці – 3 мкм., респіратора – 0,2 мкм. Висновок робіть самі: чи купити всі маски у аптеці і далі ходити по справах, чи прислухатися лікарів і залишитися вдома. І припиніть торкатися обличчя! Звісно важко протистояти звичці, тому попросіть близьких, щоб частіше робили вам зауваження. Використання антисептика доцільне тільки тоді, якщо ви торкалися предметів у громадських місцях, чи перебували десь за межами дому. В домашніх умовах достатньо часто мити руки з милом 40-60 секунд.
  • Пийте теплу рідину: чай, узвар, компот – на ваш розсуд. Бажано кожних 15 хв бодай 2 ковтки рідини.
  • Споживайте достатню кількість вітамінів з доступних сезонних продуктів харчування: домашній мед, квашені продукти, цільнозернові продукти. Інформації про вміст вітамінів у продуктах в мережі достатньо. Якщо ви бажаєте приймати таблетовані форми вітамінів – обов’язково проконсультуйтесь з вашим сімейним лікарем!
  • Найпоширеніший чинник, який нищить наш імунітет – стрес. Багатодітні мами зараз можуть отримати певну порцію гніву, адже цілодобове сидіння з дітьми на карантині – це суцільний стрес. Тому у цьому випадку можу порадити замінити телевізор на книгу чи якесь хобі, а соцмережі – на спілкування з близькими. Спробуйте – зазвичай результат позитивний.

Щоб увесь цей жах якомога швидше припинився – сумлінно дотримуйтесь карантину, повноцінно харчуйтесь і якомога менше хвилюйтесь. Якщо у вас чи у близьких виникли симптоми ГРВі – обов’язково зателефонуйте лікареві! Бажаю доброго здоров’я!


Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2012
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1880
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1879
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5578 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2171 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1533

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

772

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

838

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1045

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1023
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1795
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3702
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10293
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26177
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10213 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7740
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

921
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

258
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

286
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

404
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1306
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

906