агенція новин

"Все дуже-дуже добре", або Історія про те, як Порошенко з Трампом побачився

 

 

Український президент зустрівся з американським. Підсумки візиту налаштовують на оптимізм.

Міхеїл Саакашвілі дарма ходив із мітингом під Адміністрацію президента України – поточний тиждень Петро Порошенко проводить в Америці – з найдовшим за свою каденцію заокеанським візитом.

В США у гаранта була досить насичена програма, вінцем котрої стала зустріч з його американським колегою. Дональд Трамп вдруге за короткий час приймав українського лідера на своїй території. Перше рандеву відбулося наприкінці червня, але тодішня зустріч двох президентів була дуже короткою.

 

Питання №1. Зброя

Ще до спілкування Порошенка і Трампа зі Сполучених Штатів надійшла звістка, важливість котрої складно переоцінити. "Сенат США схвалив у понеділок історичний документ – проект "Закону про бюджет США на потреби національної безпеки-2018", яким передбачено виділення Україні 500 мільйонів доларів на оборону. Найбільшим сюрпризом у ньому мала стати графа щодо надання американських протитанкових комплексів FGM-148 Javelin, на які українська армія сподівається три роки", – зазначило видання "Главком". Однак, йдеться далі у статті, наразі достеменно невідомо, чи будуть надані Збройним Силам України знамениті американські "Джавеліни".

"Чому американці навряд чи наважаться постачати українцям високоефективну зброю, днями пояснювала "Голосу Америки" старший радник та директор програми Росії та Євразії у "Центрі стратегічних та міжнародних досліджень" (Вашингтон) Оля Олікер. За її словами, розумна політика США полягала б у наданні значного оборонного пакету (радари, прилади радіокомунікації, броньовані автомобілі), але без "Джавелінів". Цим Вашингтон підтримав би Київ і водночас надіслав сигнал Росії: "Ми можемо з повагою ставитись до проведеної вами червоної лінії, бо ми не хочемо створювати небезпеку для України (або воювати за неї), але ми підтримуємо Київ", – пише "Главком".

Втім, засмучуватися через невирішене питання із "Джавелінами" не варто. Треба бути вдячними Америці й за надання нам згаданих вище 500 мільйонів доларів, які мають не лише суто матеріальне значення. "Виділення такої суми на оборону України наближує нашу державу до вузького кола партнерів США – реципієнтів американської допомоги. Таких як Ізраїль, який щорічно отримує від США понад 1 мільярд доларів, чи Йорданія із допомогою від американців на суму більш як півмільярда (…).

Наскільки важливим для України буде рішення про надання півмільярдної допомоги, свідчить метушлива реакція Кремля. Пуск ракетного комплексу "Іскандер-М" (здатний нести ядерний заряд) на російському полігоні "Капустін Яр", що відбувся напередодні, а також позапланове засідання військово-промислової комісії в Москві за участю президента РФ Володимира Путіна (відбулось у вівторок), є своєрідною відповіддю на прорив в україно-американських відносинах", – говориться у статті.

Ми дуже цінуємо той факт, що Сполучені Штати стоять пліч-о-пліч в нашій боротьбі,
– прокоментував рішення Сенату Петро Порошенко, виступаючи в американській військовій академії "Вест-Пойнт", передають "Факти".

"Ваша країна залишається світовим лідером у наданні практичної допомоги Збройним Силам України", – додав Порошенко і повідомив, що військові витрати України вже перевищили 6% ВВП – "цифра, яка є набагато більшою, ніж зобов'язання для членів НАТО". Він також запросив представників академії "Вест-Пойнт" приєднатися до проекту сприяння військової освіти в Україні. "Ми чекаємо вас в Україні, де ви зможете дізнатися більше і отримати власний досвід гібридної війни", – сказав він.


З вихованцями легендарної американської академії "Вест-Пойнт". "Ми чекаємо вас в Україні, де ви зможете дізнатися більше і отримати власний досвід гібридної війни", – сказав Петро Порошенко, запрошуючи своїх візаві в Україну

"Українські національні новини" наводять ще таку цитату з промови Порошенка: "…Ми вважали, що пригноблення, агресія та неповага до людських свобод – вже в минулому. Однак, на жаль, Росія досі загублена у XVIII столітті і не здатна позбутися спадщини тиранії. З гібридним терором і боягузливою агресією – Москва не може прийняти суверенітет України і хоче придушити волю українського народу і нашу свободу. Сьогодні Україна стоїть на передовій лінії за свою незалежність, майбутнє світу вільних націй і є серед тих, хто бореться за новий і кращий світовий порядок".

Прикметно, що майже в унісон з Порошенком говорив і Дональд Трамп, вперше виступаючи цього тижня на Генеральній асамблеї ООН. "Необхідно захищати свої країни, їхні інтереси та майбутнє, необхідно відхиляти загрози від суверенітету, починаючи від України до Південно-Китайського моря; ми повинні відстоювати повагу до кордонів та повагу до культури та мирної взаємодії", – наголосив Дональд Трамп, котрого зацитувала "Європейська правда".

За словами американського президента, країнам-членам ООН не слід сидіти склавши руки перед загрозою воєн. "Режими, які порушують усі принципи, на яких тримається ООН, це біда для нашої планети. Якщо численна праведна більшість не виступатиме проти зловісної меншості, тоді переможе зло", – прорік американський президент. "Як і планували засновники ООН, потрібно діяти спільно. І спільно боротися з тими, хто загрожує нам хаосом, безладами та терором", – резюмував Дональд Трамп.


Дебютуючи в ООН, Дональд Трамп закликав відстоювати незалежність кожної суверенної держави. "Необхідно захищати свої країни, їхні інтереси та майбутнє, починаючи від України до Південно-Китайського моря", – сказав американський лідер

Читайте також: Україна – ООН: перезавантаження

Питання №2. Миротворці ООН

Друге питання, яке Порошенко мав актуалізувати у США – це ймовірна участь миротворців ООН у війні на Сході.

Із доповіддю про ситуацію на Донбасі та про те, в якому форматі Україна бачить втручання в неї "блакитних шоломів" Петро Порошенко виступав в стінах Організації Об'єднаних Націй у середу, 20 вересня. Нинішня асамблея ООН зібрала понад 130 світових лідерів, котрі слухали українського президента. Як відомо, однією з головних тем минулого тижня стала ініціатива РФ по залученню миротворців ООН для врегулювання війни на Сході. При цьому за задумом Кремля, основні ресурси місії повинні складати росіяни. Головний нюанс – миротворці не будуть допущені до неконтрольованих нашою країною ділянок російсько-українського кордону.


Виступаючи на Генасамблеї ООН, Петро Порошенко надав докази присутності військових Росії на території України. На фото президент демонструє посвідчення особи "іхтамнєтов", захоплених в полон

Зрозуміло, що нічого іншого, крім обурення, подібна позиція викликати не могла. Міністр закордонних справ Павло Клімкін наголосив: на Донбасі не місце для російського протекторату, а миротворці повинні мати доступ до всіх ділянок кордону. У свою чергу, представник президента в ВР Ірина Луценко заявила, що Порошенко буде наполягати на розширеному мандаті миротворців ООН з підтримання миру, який дозволить "блакитним шоломам" застосовувати зброю в разі потреби і не тільки задля самооборони, нагадує "Сегодня".

Слід зазначити, що на Заході й, зокрема, у США, не існує однозначного ставлення до надання миротворчому контингенту ООН мандату для участі в україно-російській війні. Спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер вважає, що російські пропозиції щодо миротворців у чинному вигляді містять ризики для України. А колишній державний секретар США Джон Керрі підкреслює, що потрібно бути "дуже уважним з ідеєю про залучення миротворців ООН, аби це не виявилося пасткою", – повідомляє Бі-Бі-Сі.

Оглядачі в Україні констатують свого роду глухий кут із пропозиціями щодо миротворців, адже реальне схвалення у Радбезі ООН може знайти російська пропозиція, невигідна Україні. Натомість українська – цілком очевидно, наразиться на чергове вето Росії, додає видання.

На примарні шанси провести крізь ООН потрібне Україні рішення вказує і політконсультант Тарас Березовець – в авторській колонці на сайті "Нового времени".

Росія напевно заветує будь-яку резолюцію, неузгоджену з її позицією по Донбасу. Тому є інший механізм. Він передбачає винесення питання щодо миротворчої місії на розгляд залу Генасамблеї ООН. Там рішення приймаються простою більшістю від складу національних делегацій. Нам просто достатньо отримати "50 плюс один" голос делегацій, що беруть участь в голосуванні,
– пише Березовець.

"Звичайно, це вимагає тривалих погоджувальних процедур. Голосування готується протягом 3-12 місяців, залежно від його складності. Україні допомагатимуть наші західні партнери, й перш за все – Сполучені Штати. Тому Порошенко розраховує в розмові з Трампом заручитися підтримкою Вашингтона. Оскільки саме Вашингтон "контролює" кілька десятків національних делегацій – в першу чергу, країни Латинської Америки, країни Європейського союзу (всі, хто входить до "Великої вісімки"), – практично всі вони під час голосування демонструють солідарність з позицією Штатів", – додає автор.

Виступаючи на Генасамблеї в ООН, Петро Порошенко ще раз підкреслив: емісари країни-нападника не можуть входити до складу миротворчої місії. "В основі місії мають бути керівні принципи миротворчої діяльності ООН. Один з них – неупередженість миротворців. В такій місії немає місця для представників агресора. Вони не можуть бути її частиною", – зазначив він, передає "Українська правда".

Росія прагне обміняти мир в Україні на свободу України. І я хочу заявити, що Україна ніколи не прийме таку угоду. Не прийме її і міжнародна спільнота (…). Нещодавні гібридні миротворчі пропозиції є ще одним прикладом справжніх амбіцій Росії, яка прагне легалізувати своїх маріонеток та заморозити конфлікт назавжди,
– додав Порошенко.

Своїм виступом український лідер зірвав аплодисменти, зазначає "Деловая столица". А "Дзеркало тижня" додає, що Петро Порошенко підтримав ідею реформування ООН, раніше висловлену Генсеком Організації Антоніу Гуттерішом, зокрема, в частині виконання ООН миротворчих функцій.

Порошенко також вказав на необхідність забезпечення можливостей миротворців здійснювати свої функції за допомогою передових розвідувальних технологій, а також авіації. "Перехід до малозатратної "розумної миротворчості" є давно назрілим... Я дуже сподіваюся, що затверджена нами резолюція (а ми є співавторами цієї резолюції), дозволить внести вклад у досягнення успіху", – резюмував президент України, пише видання.

Читайте також: Зустріч Порошенка з Трампом: про що говорили президенти за зачиненими дверима

Питання №3. Зустріч з Трампом

Що ж стосується головної події минулого тижня – зустрічі Порошенка і Трампа, то, як повідомило видання "Главком", подія тривала з 17:30 до 18:30 за Києвом у нью-йоркському Lotte New York Palace Hotel.

Напередодні президентського тет-а-тету віце-прем'єр з євроінтеграції Іванна Клімпуш-Цинцадзе зазначила, що трьома головними темами розмови Порошенка і Трампа стануть "збільшення підтримки США, українські реформи і продовження санкцій проти Росії". "Що стосується двосторонніх відносин, то вже є збільшення, закладене в бюджет США на наступний рік, щодо оборонної підтримки України (…). Мова також йтиме про продовження санкцій проти Росії, які були прийняті на рівні як Конгресу, так і на рівні президента США. У нас є дуже хороша динаміка з моменту першої зустрічі президентів у червні", – підкреслила чиновниця, яку цитує телеканал ICTV.


Порошенко і Трамп бесідували цілу годину. Це було зовсім не схоже на першу зустріч двох лідерів, котра відбулася на початку літа поточного року й тривала зовсім недовго

Про динаміку – це, очевидно, не перебільшення, адже Дональд Трамп почав розмову зі своїм колегою з компліментів. "Ви з того часу (з часу зустрічі президентів у червні – "24") досягли значного прогресу, справді значного прогресу… Я чую про дуже хороші речі. Отже, в України йдуть справи добре, дуже добре", – сказав Трамп під час відкритої для преси частини зустрічі з президентом України Петром Порошенком. У свою чергу, Порошенко заявив, що радий чути подібні слова, передає "Радіо Свобода".

Порошенко подякував американському президентові та висловив сподівання на подальшу підтримку українських реформ. На брифінгу після зустрічі з Дональдом Трампом український глава держави також підкреслив, що "дуже задоволений" зустріччю з усією владною командою США, пише "Українська правда".

Важлива позиція, що Сполучені Штати Америки повністю підтримали пропозиції України, мої пропозиції, які були озвучені ще в 2015 році, щодо розміщення на сході України, на окупованій території, миротворців з мандатом Ради безпеки ООН, – сказав президент.

"Мова йде саме про українське бачення цього питання, яке "передбачає мандат на всю окуповану територію на Сході України, включаючи неконтрольовану ділянку україно-російського кордону, яка виключить проникнення військ і озброєння Росії, і справді буде слугувати меті миру", – зазначив Порошенко.

Український президент додав: "Надзвичайно важливо спільне бачення нової якості співпраці в сфері безпеки між Україною та США. Ми обговорили детально всі напрямки розширення цієї співпраці, починаючи від співпраці з Військовою академією в Вест-Поінт, яку ми відвідали кілька днів тому, і завершуючи співпрацею з Міністерством оборони США та іншими інститутами", – наводить слова Порошенка "Лівий берег".

Однак не військом єдиним. Двоє президентів торкнулися й економічної взаємодії. "Особливо приємно відзначити великий успіх щодо першого розміщення українських суверенних бондів на світових ринках та те, як користуються великим попитом на українські цінні папери. Інвестори доларом голосують за успіх і довіру до українських реформ. Мені було приємно, що значна кількість цих інвесторів – американські компанії", – похвалився Порошенко, розповідають "Подробности".

Одним словом, президентський самміт у Нью-Йорку можна вважати вдалим, продуктивним та багатообіцяючим. Принаймні, сам Петро Порошенко назвав рівень співпраці між Україною та США "безпрецедентним". А він, як безпосередній учасник розмови з Трампом, очевидно, знає, про що говорить.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


22.09.2017 112 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
21.02.2018
Ростислав Ковтун

Цілеспрямована, щира та завжди усміхнена франківчанка Тетяна Петрова стала першою за довгі роки українською могулісткою на Олімпійських іграх.

922 0
20.02.2018
Сніжана САМАНЧУК

Кожен повинен з чогось починати. Перша самостійно зароблена копійка запам’ятовується назавжди. Обставини, вид роботи, кількість зароблених коштів, та головне – на що їх було витрачено. Такими спогадами багата кожна людина. Те, якими були їхні

451 1
19.02.2018

Згідно Закону “Про статус депутата місцевої ради” – депутат міськради має не рідше, як раз на місяць проводити прийом громадян.  ГО “Центр Політичних Студій” вже вчетверте здійснюють перевірку депутатів Івано-Франківсь

306 0
19.02.2018

Станиславівська фортеця існувала півтора століття – з 1662 до 1812 року. На її спорудження, модернізацію, утримання пішли страшні гроші.

633 0
18.02.2018

До Вашої уваги підсумки восьмого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика.

379 0
15.02.2018

Пропонуємо Вам ознайомитись за кого з прикарпатців вже навесні вболіватимемо у найвищому футбольному дивізіоні країни.

689 0

Корабель блазнів (не дурнів і не безумців, їх там не було) письменниці  Кетрін  Портер,  перетинаючи тривалий час  Атлантику  нікому не загрожував.  Його пасажири , як актори,  щасливі, спілкуючись між собою, у якійсь мі

148

У цьому тексті немає й слова про Україну чи українців, але думаю, що багатьом з нас такий спосіб мислення здається “своїм”, багато хто з нас міг би підписатися під кожним твердженням виступу.

269 0

Вчіться в успішних: Труханов - має російський і грецький паспорти, має гроші, друзів у Лондоні та москві, а попри те повертається в Україну, не зважаючи на кримінальну справу. Саакашвілі - має голанську ксіву, сім'ю в Європі, кінці у США, а попри те праг

715 0

«Всі люди брешуть», - казав герой популярного американського серіалу. Це здається банальністю, якщо не замислитися.

412 0
21.02.2018

Американські очевидці за допомогою сервісу Google Maps випадково виявили НЛО, який пересувався на території національного заповідника в штаті Флорида. Приголомшливі кадри плямистого об'єкта вже облетіли мережу. Запущений у 2005 році інтернет-сервіс Goog

133 0
12.02.2018

Знаменитий учений Скотт Уорінг, який спеціалізується на вивченні НЛО зобразив на камеру непізнаний літаючий об'єкт, фактично невидимий для очей людини. Про це повідомляють зарубіжні ЗМІ. Відео, на якому ми бачемо сліди присутності неопізнаного літальног

478 0
12.02.2018

Британські уфологи оприлюднили приховану інформацію про найбільш загадкові спостереження НЛО, що відбувалися в північній частині Англії в 1980-х роках. Перший випадок з участю НЛО стався в місті Дарвен, графство Ланкашир, в листопаді 1985 року. Тоді прот

446 0
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

469 0
12.02.2018

Це мала бути звичайна операція на серце. Але вона раптом перетворилася в сторінку з історії релігії і медицини: фотограф зробив знімок, коли в секунду смерті тіло пацієнта покидала його душа.

824 0
21.02.2018

Один молодий художник приніс Гюставу Доре портрет Христа, написаний ним, щоб той оцінив його. Але Доре зволікав з відповіддю.

138 0
23.02.2018

Колишні футболісти збірної України Артем Мілевський та Дмитро Чигринський візьмуть участь у благодійній акції. 

791
22.02.2018

Зіркове подружжя та ведучі телеканалу "1+1" Катерина Осадча та франківець  Юрій Горбунов відсвяткували день народження сина. 19 лютого їхньому Іванку виповнився один рік. "Найкрасивіша мама року" за версією журналу Viva! виклала у свій Instagram фот

1379 0
21.02.2018

20-річний майбутній стоматолог Арсен Вітрецький успішно пройшов сліпі прослуховування на шоу «Голос країни».

308 0
20.02.2018

На Берлінському кінофестивалі "Берлінале" дебютує український фільм "Коли падають дерева" Марисі Нікітюк. У фільмі знявся актор Франківського драмтеатру Іван Бліндар. Про це інформують на сторінці франківського драмтеатру в мережі Фейсбук. "Тримаємо к

291 0