Віталій Федорів про стихію, вирубку лісу та компенсації для прикарпатців

Наприкінці червня Прикарпаття опинилося у зоні стихійного лиха. За два дні випала двомісячна норма опадів: підтопленими опинилися понад 200 населених пунктів, зруйновано 110 км автодоріг, 1 850 метрів берегоукріплень та 90 мостів.

Стихію вже визнали надзвичайною ситуацією державного рівня. Вона, за оцінками експертів і за масштабами завданих збитків, є однією із найбільших за останні 50 років.

Для відновлення зруйнованої інфраструктури: доріг, мостів, берегоукріплювальних дамб, за попередніми підрахунками, потрібно понад два мільярди гривень. Станом на сьогодні КМУ виділив 480 млн грн.

Куди підуть кошти, що потрібно зробити в області першочергово та як відшкодовуватимуть збитки людям, котрі залишилися без даху над головою Фіртка говорила з головою Івано-Франківської ОДА Віталієм Федорівим.


КМУ виділив 480 млн грн на ліквідацію наслідків стихії в області. Куди й на що першочергово будуть розподілені кошти? Вже є підрахунок, яких саме збитків завдала повінь?


Це першочергове спрямування. Думаю, що пізніше будуть ще виділені кошти.

Ці кошти виділені з Резервного фонду і їхній розподіл регулюється 23 пунктом 415 постанови. Передбачені вони на відновлення інфраструктури.

Зараз на місцях триває робота, щоб описати й заактувати усі збитки. Далі складаємо кошториси. Після цього будемо формувати загальні списки.

Поки що рішення формується. До 15 липня ми маємо подати перелік об'єктів на затвердження. Це комплекс робіт.

Зараз масштаб катастрофи, який маємо, є одним із найбільших за останні 50 років. В нас найбільше мостове господарство, водна інфраструктура. У нас 1200 річок і потічків, які мають назву. Усі гірські потічки перетворилися у величезні ріки через повінь, які на своєму шляху знесли все. І ми ще не один рік будемо це все відновлювати.

За нашими підрахунками цифра збитків буде на рівні 2-2,5 млн грн.


Від повені постраждало, у першу чергу, населення. Як їм відшкодовуватимуть завдані збитки?


У четвер, 2 липня, Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження про виділення коштів з резервного фонду Державного бюджету, зокрема, для Івано-Франківської області у сумі 480 мільйонів гривень.

Матеріальну грошову допомогу нададуть сім’ям загиблих у розмірі 200 тисяч гривень за кожного загиблого члена родини, власникам житлових будинків, які повністю зруйновані - 300 тисяч на сім’ю, родинам, які відселені з житлових будинків, що підлягають капітальному ремонту - 50 тисяч гривень на сім’ю, а також сім’ям, житлові будинки яких пошкоджені повінню - 20 тисяч гривень на сім’ю.

Люди - на першому місці й ми хочемо захистити наше населення, бо розуміємо, що біда. Ми розуміємо, що це мінімальні суми у порівнянні з тим, якої шкоди завдала стихія.

Вже заактовано 13 тис домогосподарств, яким потрібно відшкодувати збитки. Тобто, мова про мільйони гривень.


За чий кошт зараз йде відновлення зруйнованої інфраструктури?


В більшості випадків працюють підрядні організації, які виграли тендера на обслуговування. Ось цими підрядниками й робляться ці роботи. Також працюють над ліквідацією наслідків стихії підрозділи ДСНС, Нацгвардії, очікуємо зараз і ЗСУ.

Багато допомагають приватні фірми, працюватиме турецька фірма ОNUR, яка робитиме водовідведення, а потім асфальтуватиме дороги.

Критично важливо ставити акцент на водовідведення. Я проїхав багато сіл і побачив, що мешканці фактично самовільно захопили землі – немає ровів, фосів, а отже, немає і водовідведення. А коли прийшла вода – то біда, бо рів треба копати посередині дороги.


Це вже відповідальність органу місцевого самоврядування…


Так, але маємо розуміти й те, що місцеві бюджети недоотримують зараз кошти. На даний час обласний бюджет недобере щонайменше 150 млн грн. У червні вже маємо перевиконання. Якщо не буде стихій і все буде тихо, то думаю, що аж на жовтень зможемо вийти на нуль до затверджених показників по доходах.


Після повені 2008 року було багато нарікань на те, що кошти розподілялися непрозоро і були зловживання…


Зараз діє Закон України про публічні закупівлі. Він дасть можливість провести закупівлі за спрощеною процедурою. Ми маємо інструмент для того, щоб уберегти від зловживань. Я обіцяю забезпечити максимально прозорий розподіл коштів. За цим дивитиметься правоохоронна система, контролююча і я разом з громадськими організаціями.

Я вже наголошував, що має бути й внесок  фірм, які виконуватимуть роботи, у розвиток Прикарпаття. Ми отримуємо допомогу з-за кордону, то ми не можемо думати зараз про те, щоб заробити на своїх же людях. Це неправильно.

Прибуток фірм має бути мінімальним. Зараз час, як ніколи, проявити соціальну відповідальність бізнесу.


Як вважаєте, у чому причина повеней?


Я б назвав цю проблему комплексною. Не буду заперечувати, що є проблема вирубки лісу.

В області із жовтня діє електронний облік деревини й чипування. Якщо щось з цього порушено – то є кримінальна відповідальність. Зараз порушені кримінальні справи. Будемо бачити, як далі розвиватиметься ситуація. Але на даний час лісорубка у нас на 25% менша, у порівнянні з попереднім роком. У нас не є критична цифра.

Якщо порівняти лісорубку європейської частини Карпат, то там у 10 разів рубають більше.

Тому я схиляюся до того, що причина повеней у природних катаклізмах, відсутності уваги до водовідведення, недотримання технологій при будівництві доріг.

Крім того, з 2016 року в області призупинили (обласна рада тоді правильно прийняла рішення, бо було подання прокуратури) програму руслоочищення річок.

Тобто мова про системні порушення.


Програма не діє, русла ніхто не чистить… Що робити?


Програма передбачала, що комісія визначала місця, де потрібно забрати острівки з гравію та каміння, які нанесла вода, а натомість фірмам-підрядникам за розчищення віддавали гравій. Це були такі бартерні відносини, які зараз заборонені законодавством.

З 2016 року такі роботи не проводяться. Це велика проблема.

Є місця, де зараз вода нанесла каміння. Їх треба забирати, а права на це немає ніхто, фактично.

Тому ми готуємо нову обласну програму. Підіймали це питання і перед прем’єр-міністром.

Тут складний механізм. Фактично, щоб провести такі чистки, то потрібно отримувати дозвіл на кар’єр.

Варто було б скласти кошторис на певний вид очистки у відведених межах, де це потрібно зробити, провести експертизу. Тоді фірма приходить і розчищає ці острівці, але не забирає гравій і не вивозить. Все актується як виконання робіт. На це потрібно сотні мільйонів гривень бюджетних коштів.

Ставлю собі у завдання розробити ефективний механізм, щоб вирішити ще і цю проблему.


Багато населених пунктів залишилися без газу та електропостачання через стихію…


Електропостачання вже фактично відновлено всюди. Щодо газопостачання, то ми залучаємо все для того, щоб відновити його у максимально короткі терміни. Але є такі проблеми, що боїмося, щоб ми встигли до опалювального сезону.

Маємо знайти механізм, щоб вишукати кошти на якнайшвидше відновлення газопостачання. Ставлю собі це у пріоритет.

Ситуація складна. Підійматимемо проблему на черговому селекторі з керівництвом держави. В «Івано-Франківськгазі» мають дати висновки, які першочергові роботи й скільки матеріалів потрібно.

Є розуміння проблематики, але потрібні великі кошти. Залучатимемо і меценатів, і фонди народних депутатів.


03.07.2020 Марія Лутчин 15657
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

797
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11326 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1957
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1846
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2846
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4733

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

487

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1136

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1649

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1401
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1790
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1607
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8853
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

695
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

771
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1960
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

929
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

438
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

337 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

780 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

819