Відпочинок на природі = хвороба Лайма?

Піскорська Галина Василівна – лікар інфекціоніст медичного центру Оксфорд Медікал

У вихідні люди часто вирішують втекти від виру цивілізації та влаштувати собі бажаний відпочинок у вигляді пікніку з друзями, походу в ліс по гриби, підкорення нової гірської вершини. На жаль, ми не завжди відповідально відносимося до власної безпеки під час відпочинку. Часто відпочинок приносить небажані явища у вигляді отруєнь, травм, переохолодження.

Проте, важливо згадати ще одну актуальну проблему, котра може спіткати вас під час відпочинку – укус кліща. Небезпека полягає у ризику зараженням кліщовим бореліозом (хвороба Лайма) або кліщовим енцефалітом (захворювання головного мозку).

Як зрозуміти, що вас вкусив кліщ?

Першою і головною ознакою укусу кліща є наявність комахи на тілі. Здебільшого кліщ кусає саме ті зони, де ніжна і тонка шкіра, щоб не мати проблем із  доступом до крові. Зовні це виглядає як кругла комашка розміром як голівка сірника, чорного або темно-коричневого кольору. Протягом перших годин комаха збільшується у розмірах за рахунок поглинутої крові постраждалої людини. Вся підступність кліщів криється у тому, що вони кусають людину у потаємних місцях: за вухом, у складках, у волосистих зонах.

Окрім того, навколо укусу шкіра буде гіперемована та незначно набрякла. Пацієнта турбуватимуть суб’єктивні симптоми:

  • свербіж;
  • біль;
  • загальне нездужання;
  • у перші дні – підвищення температури;
  • сонливість;
  • збільшення лімфатичних вузлів поблизу укусу.

Варто зауважити, що симптоматика може тільки погіршуватися. У пацієнта можуть розвинутися важкі захворювання.

Які захворювання можуть виникати внаслідок укусу кліща?

В деяких людей може розвинутися специфічна реакція на слину кліща, подібна на алергічну. Але це найменша неприємність, яка може спіткати людину, котру вкусив кліщ. Адже кліщі є переносниками серйозних захворювань, таких як хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт.

Кліщовий енцефаліт – це тяжка патологія центральної нервової системи. Хвороба Лайма – це найпоширеніша патологія з трансмісивним механізмом передачі на Західній Україні. Захворювання характерне поступовим ураженням нервової системи, м’язів та суглобів, покривних тканин. Згідно із статистичними даними, щороку підтверджують понад 1500 нових випадків захворювання.  Специфічною ознакою хвороби Лайма є так звана «мігруюча» еритема в місці укусу. Назва обумовлена тим, що спочатку зона гіперемії є круглою, оточує місце укусу. З часом межі еритеми розширюються, при тому центр світлішає. Еритема стає кільцевидною.

Як захистити себе та близьких?

Для всіх любителів відпочинку на природі можу розкрити важливий секрет – кліща майже неможливо підчепити у зоні вище метру над землею. Тому раджу не сідати і не лягати на землю чи біля кущів. Старайтеся одягатися так, щоб було якомога менше відкритих ділянок шкіри. Менше контактуйте з травою, кущами. Опісля відпочинку одразу зніміть із себе увесь одяг та ретельно огляньте своє тіло. Якщо ви помітили кліща, в жодному разі не намагайтесь самостійно його видалити, адже здебільшого це рішення не приносить успіху. Одразу ж зверніться до лікаря, який, по перше, професійно видалить кліща, не залишаючи жодних його частинок, і, по друге, надасть необхідні рекомендації щодо ранньої діагностики ускладнень укусу та їх лікування.

Бажаю здорового та відповідального відпочинку! За потреби, чекаю вас на консультації в медичному центрі Оксфорд Медікал https://ivanofrankivsk.oxford-med.com.ua/ ! Ми потурбуємось про ваше здоров’я та безпеку!

Партнерський матеріал

 

 


14.05.2021 23210
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

797
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11326 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1957
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1846
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2846
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4733

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

487

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1136

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1649

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1401
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1790
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1607
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8853
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

695
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

770
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1960
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

929
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

438
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

337 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

780 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

819