агенція новин

Відновити Образ Божий

 

28 листопада почався Різдвяний піст (в народі – Пилипівка, позаяк заговини на цей піст (останній день, коли їдять скоромну їжу) припадають на 27 листопада – день св. ап. Пилипа), який готує всіх правовірних до Великого Свята Різдва - великої радості зустрічі з Господом нашим Ісусом Христом і триває шість тижнів до 6 січня включно.

 

Відмінність Різдвяного посту від Великого полягає в тому, що коли Великий піст вінчається Страстями Господніми та поступово посилює відчуття скорботи, то Різдвяний піст веде нас до світлого дня Різдва та посилює відчуття радості.

 

Як відомо, учень Господній, святий апостол Пилип проповідував в Асійських країнах разом із апостолом Варфоломієм та сестрою своєю Маріам. І у Фрігії (провінція Малої Азії) в м. Ієраполі прийняв мученицьку смерть за віру (був розіп'ятий головою донизу). Святе Передання Церкви (див. праці Антіохійського патріарха Анастасія Синаїта) говорить, що перед своєю мученицькою смертю св. ап. Пилип молив Бога про покарання своїм мучителям. За це йому було об'явлено, що він упродовж 40 днів по своїй смерті не зможе увійти до Царства Небесного. Тоді св. ап. Пилип звернувся до інших апостолів із проханням, щоб усі брати та сестри постували за його грішну душу 40 днів.

 

Тому Свята Церква на Константинопольському Соборі в 1166 році, за святішого Патріарха Луки Хризоверга та благочестивого василевса (імператора) Мануїла Комнена, остаточно затвердила Різдвяний (Пилипівський) піст, як обов'язок усіх православних.

 

„Дарма ти радієш, душе, що утримуєшся від їжі,
тоді як від пристрастей ти не очищена.
У тобі немає бажання до виправлення,
ти будеш зневажена, як неправдива,
перед очима Бога,
ти будеш порівняна з бісами,
які взагалі ніколи не їдять...”
стихири Тріодні пісної

 

Свята Православна Церква вчить, що піст – це дні, коли кожен християнин покликаний Самим Господом переглянути своє життя, стан своєї душі і принести покаяння та виправлення для досягнення духовної досконалості – відновити в собі Образ Божий.

 

Досягаючи, шляхом тримання посту та молитовного стояння, тверезості своїх почуттів ми примиряємося з Богом та один з одним, вивільняємо нашу енергію для звершення справ Божих.

 

Бо віра, за словами апостола Якова, є мертвою, коли позбавлена справ і виявляється тільки на словах чи у виконанні обрядів. Тож період посту – це не просто час, коли ми маємо утримуватися від тієї або іншої їжі, що є лише допоміжним засобом. Сутність посту полягає в тому, що ми маємо забути про себе, навчитися жертвувати собою заради інших. Бо Православ'я – це не лише вчення, це спосіб життя, смерті й вічності. І віра виявляється не тільки побожністю, а й сукупністю всього діяння людини в цілому обсязі її життя.

 

Щиро віруюча людина, як „добрий воїн Христовий”, веде війну з сучасним світом „князя віку цього”, світом, який позбавлений самого поняття Істини і для якого Істина не є святою, має піднятися до „висоти смирення”, одним із засобів осягнення якого є піст. Смирення ж означає побачити свою неміч, покаятися, побороти гріхи у собі і призвати на допомогу Господа аби отримати мужності для перемоги у цій найбільшій боротьбі.

 

БРАТСТВО нагадує: Царство Боже – справа добровільна. І тільки особисто від Тебе залежить, жити Тобі в Істині чи поза Істиною – все одно Суд Божий чекає на всіх.

 

„Браття, дотримуючись посту тілесного,
будемо дотримуватися й посту духовного,
розв’яжемо всі неправдиві зв’язки,
розірвемо перепони до потрібних змін,
розірвемо неправедні писання.
Дамо голодним хліб, і дамо притулок
убогим і бездомним...”
стихири Тріодні пісної

 

Крім того, що піст є шляхом який веде нас від стану уподібнення до „скотів безсловесних” до стану „образу та подоби Божої”, ми також повинні знати про його користі в духовному, соціальному, а також медичному плані в нашому повсякденному житті.

 

В першу чергу тому, що людина, яка постує, виконуючи те, що заповідає Господь Бог, відмовляючись від забороненого, тим самим рятує себе від осуду на Страшному Суді, вона пізнає „страх Господній, як початок премудрості”.

 

По друге, піст виробляє в людині силу волі, вчить контролювати себе та привчає до подолання перешкод та труднощів, відмови від порочних звичок та пристрастей.

 

По третє, людина усвідомлює милість Господа, бо усвідомивши, що таке голод та спрага, вона стає милосерднішою до бідних та вбогих.

 

Церква подає 14 справ милосердя:

 

Для душі Для тіла

1 Грішника навернути Голодного нагодувати

2 Невігласа навчити Спраглого напоїти

3 В сумніві порадити Нагого зодягнути

4 Сумного потішити Подорожнього в дім пустити

5 Образу терпляче зносити Недужого відвідати

6 Образу серця прощати В'язня відвідати

7 За живих та померлих молитися Померлого поховати

 

Піст також перешкоджає прояву гордині між людьми з різних соціальних прошарків. Бо всі, хто постує, є рівними перед Богом і відрізняються тільки ступенем страху Божого. Більш того, піст сприяє єдності людей – оскільки всі постують та розговляються одночасно.

 

І нарешті, стан спокою, умиротворення та благодаті, які людина отримує під час посту, багато хто зберігає й надалі.

 

 

Норми Різдвяного посту

 

Якщо нема свят, то в середу та п'ятницю дозволяється рослинна їжа без олії, у понеділок, вівторок та четвер – з олією, а в суботу та неділю до 2 січня до них додається риба.

 

Риба дозволяється і у великі свята – Введення до храму Пресвятої Богородиці (4 грудня), день св. Миколи чудотворця (19 грудня), апостолів Матфея (29 листопада) та Андрія Первозванного (13 грудня), князя Олександра Невського (6 грудня), великомучениць Катерини (7 грудня) та Варвари (4 грудня) та інших, якщо вони припадають на понеділок, вівторок чи четвер. Якщо вони припадають на середу чи п'ятницю, то дозволяється олія.

 

Тож будь вірний Богові за Його милосердя до Тебе та за надання можливості провести цей час у пості, здійснюючи богоугодні справи та можливість визначити для себе істинні життєві цінності – „відновити в собі Образ та Подобу Божу”.

 

Бо як і раніше – „Твоя честь зветься вірність”.

 

Амінь

 

Cергій Чаплигін,

Братство

 

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
16.05.2019
Наталія Храбатин

Чи правлять масони світом? В якій мірі вони контролюють українську економіку та політику? Масони не дуже поспішають розповідати про свою діяльність та ділитися планами.

3445
13.05.2019
Марія Лутчин

Туреччина, Єгипет, Болгарія, Чорногорія, Таїланд чи навіть Шрі-Ланка. Такі вже звичні місця для відпочинку закордоном для українського туриста.

1610 1
10.05.2019
Володимир Омом

Андрій Ділай, колишній гравець  футбольної команди Івано-франківська, що брала участь у чемпіонаті  СРСР серед команд Першої ліги.

1078
10.05.2019

На Прикарпатті, як завжди, не обходиться без парадоксів. Що більше місто – то бідніший міський голова. Натомість мери невеликих містечок купаються у розкошах.

1625
07.05.2019
Лілія Маршалко

Упродовж трьох днів Івано-Франківськ став столицею  живопису, скульптури, літератури, кіно, театру, музики та народних мистецтв.

1147 1
02.05.2019

Щороку для покращення соціально-економічного розвитку Івано-Франківської області Кабмін виділяє грошову допомогу у вигляді субвенцій.

947

Ми живемо за часів швидких змін. Смисли легко – й, здається, безтурботно – переливаються у нові форми.

934

Мерська услужливість = ризик фінансових втрат. Про землю, "алхіміків", новий генплан і приховані мотиви. Фахівцям і "чайникам".

1202 2

Політика розкриває себе повноцінно в дихотомії — свій чи чужий: свій зі своїм метаболізмом; чужий — з іншородним.

698

Поки перейдемо до політики, зачепимо іншу тему. Прийшла весна.

1146
20.05.2019

 Уфолог Скотт Уорінг опублікував на своєму сайті новий матеріал. 

104
08.05.2019

Існує теорія, згідно з якою Гітлер створив загін мутантів, і вони можуть почати космічну війну.

578 1
15.04.2019

Нещодавно над зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС було виявлено таємничий літаючий об'єкт.

1818 4
13.05.2019

12 травня, з нагоди Дня матері, Архієпархія УГКЦ організувала Молитовну ходу Вервиці вулицями Івано-Франківська.

1741
03.05.2019

Згідно з писаннями та переказами, точним відображенням яких є церковний календар...

525 1
20.05.2019

Вечоріло. Битим шляхом йшло двоє подорожніх — батько й семирічний син.

108
20.05.2019

Протягом тижня на території Івано-Франківської області через сильні зливи підтоплено будинки, пошкоджено мости та дороги.

5483
19.05.2019

Державний реєстратор Богородчанської селищної ради Івано-Франківської області Орися Гринишин у своїй декларації про майновий стан за 2018 рік вказала, що володіє церковною спорудою.

2333
19.05.2019

У п'ятницю, 17 травня в Києві відбувся XXII Національний конкурс краси і таланту "Королева України-2019".

1015
18.05.2019

У селі Микуличин після проливної короткочасної грози підтопило приватні будинки та кілька доріг, десятки дворів зазнали колосальних збитків.

8047