Відновити історичну справедливість: євреї Коломиї пояснили, чому закривали вхід до скверу

 

євреї Коломиї

 

– У Коломиї поховано сім цадиків, тобто святих, шість з яких – на цвинтарі по вулиці Оренштайна. В Умані похований лише один такий святий. Розумієте, що для нас означає це місце? – наголошує голова Коломийської єврейської громади Яків Заліщикер і вказує на міський сквер з боку вулиці Петлюри.

Минулого тижня, як пояснює пан Яків, всі входи до скверу були на замку, бо днями планують розпочати реалізацію проекту благоустрою меморіального комплексу.

У четвер, 17 вересня, у соцмережах коломияни почали бити на сполох: міський сквер, який простягається від вулиці Петлюри до міського озера – зачинений. Звичне місце відпочинку коломиян, а для мешканців вул. Леонтовича цей парк ще й значно коротить шлях з дому до роботи і навпаки.

Люди, які того дня навідалися до парку, побачили оголошення на аркуші формату А4 такого змісту: «У зв’язку з роботами по благоустрою та з метою забезпечення безпеки відвідувачів доступ до кладовища буде закритий з 17.09.2015 р. по 01.10.2017 р.».

євреї1

А вже наступного дня, в ніч з п’ятниці на суботу, невідомі підпалили капличку, де похований Хілель Барух Ліхтенштейн, який 32 роки у ХІХ столітті був головним рабином Коломиї. Ковані ворота з боку озера спочатку зрізали автогеном, розповідає пан Яків, а потім ще й попрацювали «болгаркою» і вкрали.

євреї2

– Я ще міг зрозуміти, коли зрізали замки, але коли підпалили капличку, нашу святиню… Це вище дозволеного. Я живу тут понад 60 років, але з таким не стикався…

євреї6

Про те, що входи перекриють, містян сповістили цими ж оголошеннями, які вивісили на брамі два тижні тому. Єврейська громада поставила до відома місцеву владу, надіславши листа, в якому зазначалося: входи перекриють у зв’язку з ремонтними роботами. Громадських обговорень по цьому питанню не проводили.

– Не називайте це місце парком, – звертається Яків Заліщикер. – Це меморіальне єврейське кладовище. Тут був парк лише за радянських часів, а до того це місце було єврейським кладовищем.

У 1995 році Коломийська міськрада за головування Ігоря Довганюка визнала частину міського скверу площею 1,4 га по вул. Чехова територією меморіального кладовища та видала єврейській громаді дозвіл на розробку проекту впорядкування згаданої території.

євреї10

Проект вже готовий, і, за словами Якова Заліщикера, днями приступлять до робіт з благоустрою.

«Почнемо з реконструкції освітлення. Тепер освітлення вже буде по центру… Далі всі асфальтовані доріжки замінимо на бруківку. Довкола буде багато нових дерев, як у проекті», – розповідає Яків Заліщикер і демонструє проект благоустрою.

євреї7

євреї8

На кладовищі розмістять стіни пам’яті, які складатимуться з надгробних плит, звезених сюди з цілої Коломиї.

євреї9

Плит є 1300. До цього найчастіше ними були вимощені подвір’я біля будинків коломиян, є тут і надгробні плити, знайдені торік біля ратуші. Ще чимало надгробків виявили на вулиці Франка, де колись містилося ґестапо. Пам’ятники Леніну та Кірову в місті також стояли на надгробних єврейських плитах. Тепер, заради історичної справедливості, єврейська громада планує встановити приблизно сорок таких стін пам’яті.

євреї4

Всі ці роботи фінансують євреї з цілого світу. Левову частину коштів виділяє головний рабин Коломиї, який живе у Сполучених Штатах Америки.

«Тут виникає такий колапс: спонсори дають гроші на проект, якщо входи на час ремонту будуть зачинені. Якщо все відчинено – жодної копійки не отримаємо, коментує Яків Заліщикер. – Планувалося, що після ремонтних робіт, а це приблизно за два роки, кладовище відчинимо для відвідувачів. Входи будуть на замку лише у нічний час – з 22 години до  6 години ранку».

«Це кладовище – майно міста. Ми робимо благоустрій, хочемо увіковічити пам’ять, але це все залишається у власності громади міста»

«Це кладовище – майно міста. Ми робимо благоустрій, хочемо увіковічити пам’ять, але це все залишається у власності громади міста», наголошує пан Яків.

Відтепер, після подій з підпалом каплички та викраденням воріт, зазначає голова єврейської громади, ворота будуть відчинені навіть під час ремонтних робіт. Зачиненим буде лише вхід з боку політехнічного коледжу, адже там, за словами пана Якова, студенти щодня скидають купи сміття.

євреї11

«Коли тут копатиме екскаватор і хтось травмується, відповідатиме міська рада», наголошує він.

У ратуші, в свою чергу, коментують, що дозволу на закриття входів до міського скверу не давали, а проект благоустрою кладовища – не погоджували.

«Цей проект ніким не затверджений, і перекривати парк вони не мали права, каже начальник відділу комунального майна Коломийської міськради Віктор Волошенюк. – Вони написали нам листа про те, що перекривають входи. Але написати листа і отримати дозвіл – це різні речі».

Тим часом Коломийська єврейська громада оголосила винагороду – 10 тисяч гривень тому, хто  знайде злочинців, які підпалили їхню святиню.

 

Дзеркало Коломиї


23.09.2015 688 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

886
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

696
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1807
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3135
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2507
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2491

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

150

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

676

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

645

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1521
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

275
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

616
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

572
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

275
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

338
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26981
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

798
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19631
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

373
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

359
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

685
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1190 1