«Відкрита» «Синьогора» не така вже й відкрита?

 

Революція гідності, яку нам судилося пережити, призвела до падіння високих стін та відкриття воріт, за якими нагромаджувалися статки та розкоші президентів нашої держави. Так, на хвилі лютневого ренесансу для широкого загалу відкрили дві президентські дачі – «Межигір’я», що під Києвом, та «Синьогора» у селі Гута на Івано-Франківщині. Тож чи насправді дачі президента може відвідати кожен?

 

Президенти любили по-своєму

Село Гута Богородчанського району – мальовничий населений пункт, з трьох боків оточений горами. Саме тут закінчується не так вже й давно відремонтована дорога від районного центру до села, далі – лише гірські ліси. Доїхати до відпочинкового комплексу «Синьогора», а саме від нього, найімовірніше, отримала назву і державна резиденція, можна маршрутками з Івано-Франківська або Богородчан.

До 2002 року комплекс «Синьогора» перебував на балансі ВАТ «Івано-Франківськгаз». Цікавим є те, що саме тодішній прем’єр-міністр Янукович у грудні того ж року підписав урядове розпорядження, яке сповістило про прийняття пропозиції «Івано-Франківськгазу» про безоплатну (!) передачу комплексу у державну власність. Тоді ж, за рішенням депутатів Івано-Франківської обласної ради, президентська резиденція отримала 10 тисяч гектарів карпатського лісу.

Уперше нова резиденція приймала президента у жовтні 2001 року, коли Леонід Кучма прилітав до Івано-Франківська на фестиваль «Родослав», відкриття якого дивним чином збіглося з днем народження тодішнього губернатора Михайла Вишиванюка. Завдяки сусідству із Кучмою Гута отримала школу, на відкритті якої навіть був присутній голова Адміністрації президента Володимир Литвин.

Любив відпочивати у гірській резиденції і наступний президент – Віктор Ющенко. Місцеві жителі розказують, що він зробив тут ремонт на свій лад та святкував Різдво, день народження, приймав почесних гостей. Часи Ющенка селяни означують показовістю: територію державної дачі розмежували з відпочинковим комплексом «Синьогора», де дозволили відпочивати всім охочим. А на територію резиденції почали водити екскурсії, які коштували 50 гривень з особи.

Під час президентства Януковича екскурсії закінчилися. Дорогі, дуже дорогі ремонти – характерна особливість Віктора Федоровича. Широкого розголосу набув факт ремонту альтанки, що коштувало 24 мільйони бюджетних гривень. А необхідність реконструкції тоді обґрунтовували наслідками надзвичайних ситуацій 2008-2010 років.

Коли в кінці лютого 2014 року до карпатської дачі «Синьогора» приїхали учасники надвірнянського Автомайдану, працівники Управління державної охорони України впустили активістів та місцевих жителів за паркан символ президентських розкошів. Представники районної Народної самооборони разом із УДОсівцями опечатали адміністративний будинок та виставили спільні пости.

Державний бізнес

Зараз Державна організація «Резиденція «Синьогора» є режимним об’єктом, охорону якого здійснюють службовці УДО. Незважаючи на повідомлення у засобах масової інформації про відкриття резиденції для відвідувачів, є певні нюанси. Так, на території режимного об’єкту дійсно проводять екскурсію, яка має назву «Карпатські скарбниці». Проте побувати на ній може далеко не кожен охочий. Для відвідин розкішних апартаментів президента потрібно щонайменше за два дні надати до адміністрації резиденції свої паспортні дані та заяву. Управління державної охорони перевірить дані і тільки після цього дозволить оглянути дачу, та й то лише тоді, коли назбирається група з 10 осіб. Варто відзначити, що таке задоволення не є безкоштовним – дорослі мають заплатити 50 гривень, а діти до 14 років – 20. Часи Ющенка повертаються? Чи це форма так званого «державного бізнесу»? Чому платники податків, за кошти яких розбудовано комплекс, мають платити знову?

 

Але обурення викликають не лише ці факти. Афішована «відкритість» «Синьогори» є видимою частиною айсберга. Мало хто з відвідувачів знає про попередню реєстрацію та вартість. Наприклад, компанія юнаків з Івано-Франківська не задоволена оплатою входу до «відкритої» резиденції. А ось Володимир, який привіз свою сім’ю аж із Вінниці для прогулянки стежками президентів, обурюється: «Хіба не можна було у новинах розказати про попередній паспортний контроль»? Тим, хто не знає про умови відвідування комплексу, єдиною втіхою залишаються славнозвісний вольєр з ведмедями та колиба із невтішними цінами на страви української кухні.

Проте не все так погано. Той, хто готовий зачекати декілька днів і платити за вхід, отримає винагороду – приємне здивування на початку двогодинної екскурсії і німе запитання «Для чого це все?!» після її завершення. Подивитись дійсно є на що: триповерхове приміщення пансіонату, у спальному корпусі є бар, їдальня, ресторан, зал для прийомів і конференцій. Вражає великий басейн, двоповерхова бібліотека, автономні опалення, водопостачання та електроенергія. Уваги заслуговує капличка, зведена за наказом Януковича на місці прибережної альтанки. Ну, і звісно, обов’язкова деталь – наявність вертолітного майданчика.

Отже, приклад безглуздого витрачання бюджетних коштів зараз під надійною охороною, відкритий для простого люду і закритий від людського ока густим лісом, шлагбаумом та платним входом на територію держави. Висловлюємо надію, що теперішня влада не дасть запропастити мальовниче місце серед Карпат і «Синьогора» стане воістину корисною для українського народу. Народу, який її утримує.

 

gk-press.if.ua


26.08.2014 740 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1366
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2642
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2173
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2245
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6759 60
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2525 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

413

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1235

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1347

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1495
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

361
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

226
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

637
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

124
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26594
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

602
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10529 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

131
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

154
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

464
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

617
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

680