Вчена рада – не концерт, а внутрішня розбірка?

 

 

Коли в листопаді 2004 року колона з тисячі студентів у помаранчевих шарфах і пов'язках наближалася до адмінкорпусу Прикарпатського університету, погрожуючи винести з кабінету «вічного ректора» й «динозавра кучмівської епохи» Віталія Кононенка, здавалося, що в альма-матер входить сама надія - на зміни, на відкритість, на студентське самоврядування, на якісну освіту без самодурства і хабарів. Революційна хвиля винесла на високу ректорську посаду Богдана Остафійчука, професора-фізика з довгим помаранчевим шарфом, але, як згодом виявилося, з короткою пам'яттю. Та хвиля, на жаль, багато всякого винесла...

 

Пересвідчитися, що зміна керівництва університету сім років тому означала зовсім не прихід нової епохи, а звичну вітчизняну ротацію шила на мило, можна було минулого четверга. Того дня вчена рада ПНУ зібралася для «роботи над помилками»: в університеті щойно закінчилася десятиденна комплексна перевірка. За дорученням Міносвіти, десант з півтора десятка науковців з інших вишів і функціонерів міністерства вивчали й аналізували роботу інститутів, факультетів і кафедр ПНУ. Результатом перевірки став акт з переліком виявлених порушень, з яким ректорат начебто й збирався ознайомити вчену раду. «Ну є акт, тепер цей акт треба розглянути», - пояснив, як міг, Богдан Остафійчук причину зібрання. А тут така халепа - на раду прийшли журналісти. Здавалося б, ректору тільки б порадіти: обіцяні ним на початку каденції принципи відкритості й прозорості роботи просто тут і тепер втілюються в життя...

 

«Це засідання не є концерт..., а є розбірка наша, наших питань внутрішніх, і тому я вважаю, що не треба це робити, щоб не крутили по телебаченнях всюди, розумієте, показували в своєму світлі», - звернувся ректор до поважної ради, помітивши камеру власкора каналу "ЗІК" Руслана Коцаби. І рада його зрозуміла. В єдиному пориві сивочолі професори й догідливі доценти зривалися на рівні з палкими закликами - прогнати, "видалити", не виносити сміття з хати, не чіпати нашої великої університетської родини... Спроби журналіста нагадати високоосвіченому панству, що їхні родини - у них вдома, а університет - це державний заклад, що утримується держбюджетом та ще грошима тисяч студентів-платників, успіху не мала. Ректор оголосив перерву - допоки журналіст не вийде. Зрештою, фарс затягувався, і Руслан Коцаба таки пішов. Журналістку «Галицького кореспондента» Марію Гаврилюк збуджені боротьбою з впертим телевізійником вчені засікли не одразу. Так-от.

 

У вступній промові Остафійчука - якщо так можна назвати на диво незв'язний, як на члена-кореспондента НАНУ, потік мовлення - можна було виокремити дві основні тези.

 

Перша: перевірка - невипадкова, це диверсія ворожих сил проти нього та їхньої великої родини з метою «очорнити університет». «Я не вмішувався і навіть ніколи не заходив там, до цієї комісії. Кажу, працюйте, а вони всі отримали команду «фас!» і боялися чаю випити, а про каву навіть нема мови!» - нагнітав ректор, не помічаючи комічності своїх претензій.

 

Теза друга: «але все пройшло», «не найшли і не могли найти», бо «в такого сильного колективу не можна нічо найти», а в самого ректора, як не зовсім скромно нагадав Остафійчук, днями он сам Михайло Васильович (Вишиванюк, голова ОДА - «ГК») на нараді вчитися працювати наказав - «привселюдно»!...

 

Втім, акт перевірки засвідчив радше протилежне. Це ще й при тому, що проректор Володимир Чобанюк, ймовірно, зачитав не увесь текст. Список порушень - різної ваги - довгий: від неакредитованих спеціальностей, плутанини й неточностей в навчальних планах до «відхилень у логічній схемі викладання дисциплін». Від порушень при оцінюванні знань студентів до зловживань у кадровій політиці.

 

Так, комісія виявила майже 200 випадків прийому на роботу без передбаченого законом конкурсу, на посади потрапляли люди без наукових звань - достатньо благословення ректора? - десятки працівників не підвищували кваліфікацію за останніх 5 років. Впала кількість науково-дослідних робіт... «Викладене свідчить про суттєві прорахунки у роботі з підбору і розстановки кадрового розкладу», - узагальнюється в акті. Якщо це не суспільно значуща інформація, то що? Невже це не варто знати батькам, які сплачують шалені гроші за навчання своїх дітей? Абітурієнтам, які ще визначаються, куди вступати? Усій громаді, зрештою, яка могла б тверезіше оцінити рівень управління закладом, що претендує на звання храму науки і культури, й повернути його керівництво до тями?

 

...І раптом на другій годині засідання монолог Чобанюка перервали істеричні вигуки - «Ще один! Ще один журналіст!» Якісь пильні жіночки з безперечними науковими доробками нарешті вирахували чужого на родинній розбірці. Нашу журналістку вивів із залу особисто директор Інституту туризму Володимир Великочий. Він, до речі, вважається, просунутим і перспективним. Куди просунутим?

 

«Світ складний, не простий», - глибокодумно зітхнув Остафійчук у своїй промові. А то! Кому ж, як не без п'яти хвилин академіку це знати. Тільки ж навіщо так вперто і наполегливо цей складний світ ще більше ускладнювати безглуздими вчинками? Така впертість у парі зі священною впевненістю у власній правоті давно має свою назву. Слово не зовсім для друку, але ввічливих синонімів не має - мудак. Не бути мудаком - одне з простих і надійних правил нормального співжиття гомо сапієнсів у соціальних групах. Це не так і складно - досить визнати свої помилки і припинити їх повторювати. Оприлюднити звіт, наприклад. Не ховатися від людей, за кошт яких живеш. Тож сподіваємося, що з наступної вченої ради нікого не виганятимуть. І тисячі, десятки тисяч прикарпатців зможуть щиро порадіти за успіхи університету, якому довірили дітей, чи перейнятися його клопотами. А там, гляди, може, й надія, майже втрачена, повернеться.

 

Андрій СОВА,

Галицький кореспондент

 

Попередні матеріали по темі:                  

Ректоріада-2 або Присмерки невдалого царювання

Фактом ЦЕНЗУРИ в Прикарпатському унверситеті зацікавився телеканал ТВі

ЦЕНЗУРА по-університетськи у Франківську (додано відео)

Ректоріада

 

 

 

 

 

 


18.12.2011 Андрій СОВА 1642 9
Коментарі (9)

Акк 2011.12.18, 20:55
Отака у нас і вся наука, поробили собі звання і "мудрують". Типу велика інтелігенція, а от, коли приходить час години ділити, то вся ця псевдоінтелігенція зводиться нанівці... горло перегризуть один одному за копійку.
Влад 2011.12.18, 21:01
Видно, що автор статті має віддалене уявлення про життя універа і про суть проблем
студент 2011.12.18, 21:28
треба молодого ректора.
Українець 2011.12.19, 10:58
Треба батькам думати куди дітей віддавати. Якщо випускники називають Прикарпатський бурсою, то до цього треба прислухатись. А найстрашніше що різні оСТАФІЙЧУКИ кидають тінь на цілком хороших викладачів.
Вітер 2011.12.19, 11:44
У ВНЗ України склалася нездорова ситуація. Ректори поробилися маленьким князами, незалежними не від кого (хіба-що від міністра). Оточують себе підлабузниками, всілякі ради наповнюють своїми людьми, які голосують за них на різних конференціях.Наукові ступені і звання отримують свої люди. Подивіться, скільки у вишах працює родичів,які попали в аспірантуру і захистили дисертації завдяки своїм родинним звязкам.Рівень технічного і наукового оснащення прямує до нуля. Тому цінність більшості технічних наукових робіт (за рідким винятком)рівний нулю.Інтернет заповнений пропозиціями щодо виконання кандилатських і докторських дисертацій. Якщо добре копнути, то виявиться багато науковців типу Слюсарчука(див. "Експрес"). Процвітає хабарництво, значна частина студентів отримує дипломи за ніщо. І т.д і т.п.
Журналіст 2011.12.19, 14:47
До адвокатів Остафійчука. Університет - це державний заклад, який фінансується народом України через державний бюджет, і входить в підпорядкування Міністерства освіти України. І будь-який орган, що фінансується бюджетом вже за визначенням має бути відкритим (як це і обіцяв остафійчук на початку своєї ректорської кар'єри). І не треба порівнювати його з нарадою в міліції чи СБУ, куди адвокати остафійчука направляють журналстів. Бо ці наради якраз законом закриті - там йде мова про таємницю слідства і про державні таємниці. А Вчена рада - що там закривати від оточуючого світу, крім власної недолугості і зловживань? Це бюджетна установа, які Я, як платник податкв, фінансую. І Я маю право знати, що там відбувається за МОЇ роші. Ферштейн, адвокати остафійчука? А ще для тих, хто вбачає конспіролоічний (замовний) підтекст в тому, що журналісти пішли на Вчену раду, а не на якийсь інший захід пояснюю як це відбувається в ЗМІ. Руслан Коцаба повідомляє свою львівську редакцію, що "в такий то день в Івано-Франківську буде (умовно) 15 подій потеційно цікавих для ЗМІ: майстер-клас з орігамі, презентація молодіжного журналу, колегія ОДА, Вчена раду ПНУ і 5-10 інших подій". І Коцаба коротко резюмує ці події. Щодо вченої ради це буде щось таке: в лютому наступного року в ПНУ обиратиметься новий ректор, щойно пройшла міністерська комісія, яка накопала масу зловживань... І редактор тоді вибирає найважливіше і націкаваіше - і ставить журналісту редакційне завдання: відвідати Вчену раду, Колегію ОДІ і ще щось, решту - 10 подій ігнорувати як недостатньо соціально важливі. І Коцаба приходить в БЮДЖЕТНУ УСТАНОВУ на ВІДКРИТУ Вчену раду. А далі "прозорий" сім років тому, але за сім років помутнілий ректор-алконавт каже "нє!" І в цій всій історії дивно якраз те, які ми українці дурні (а відповідно - бідні), бо такої кількості адвокатів університетського маразму, а значить маразму загалом..................((((((((((( Яка там Європа?????????????
да уж 2011.12.19, 20:03
хтось скаже, що я знову плачу, але на жаль так всюди.... і янукович зі своїми регіонами їм нічого не можуть зробити .... а ви кажете Є В Р О П А.....сумно, дуже сумно.....
Гаплик 2011.12.21, 12:36
Остафічук дохазяйнувався вже до ручки. Вчора за борги в універі відключили світло. Це при стомільйонному бюджеті університету!!!!!!!!!! Капєц, дійсноя як десь писали - присмерки невдалого царювання ректоря Остафійчука.
свята простота 2011.12.21, 20:59
я в цьому універі вже 12-й рік (включно зі студентськими 5 роками)і знаю те, що відомо будь-якому студентові й рядовому викладачеві - все якесь недолуге. недороблене, недоосвічене, з чисто западенською манорією викаблучуватися перед іншими, а в загрозливій для себе ситуації поливати всіх навколо ...чим там...ну... ви зрозуміли...з єдиною метою: переконати себе, що всі навколо - у 300 разів гірші, і саме з цієї причини ти сам заслуговуєш звання "високоповажного" тощо. Прикро, що й дітей так виховуємо, і моїх сил і сил інших здорових викладачів виявляється замало, щоб не дати студентським розумам заразитися цією гидотою... от на днях мої колишні студенти мені ж намагалися розказати, скільки давали моїм же "високоповажним" "колегам". так що навряд чи вся ця заворушка принципово щось змінить - треба міняти всю систему, в глобальних масштабах. Або ж дбати про те, щоб самому залишатися людиною за будь-яких обставин, а в моєму випадку - ще й гідним прикладом для студентів.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

650
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2251
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1994
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2018
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6040 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2298 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

175

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

988

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

989

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1238
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

472
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1927
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3826
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26345
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

421
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10336 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7877
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

427
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

267
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

427
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

510
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1439