Василь Гуменюк (Противсіх) про те, хто розвалив господарку Івано-Франківщини на початку 90-х

 

 

Кореспондент "Фіртки" в розмові з Василем Гуменюком торкнувся його спогадів щодо початку 90-х років минулого століття, коли Україна щойно отримала Незалежність.

 

 

Василю Васильовичу, чи можна так сказати, що Микола Яковина, фактично перший пострадянський «рухівський» керівник області, був одним із тих, хто розвалив економіку області на початку 90-х років минулого століття? Чи цей процес йшов незалежно від персоналій?

Та ні, Микола Яковина не того рівня людина, щоби щось бути в змозі розвалити… Яковина – художник, якому я давав місце для торгівлі в Яремче на базарчику на водоспаді, він не здатний був розвалити економіку. Цей процес пішов сам по собі. На економіці, на її пульсі потрібно постійно тримати руку. А ми пустили все на самоплин, думали,що криком все зробимо.

 

А яка роль Волковецького в руйнації економіки Прикарпаття на початку 90-х років минулого століття?

Одна з найбільших помилок і Яковини, і потім Волковецького, Мелінишина в тому, що вони повністю розгромили сільське господарство. Я тоді ще підходив до них і казав – давайте змінимо форму власності, змінимо методи, але не будемо повністю розвалювати те, що працює. А вони: «Ні – ми колгоспи ліквідуємо! Ми все змінимо!». Розвалили колгоспи, а  в замін нічого не створили. Це якраз закономірний результат того, як за справу беруться нефахівці.

Щоби це не виглядало, що я хочу «підспівувати» Михайлові Вишиванюку, але на той час він в спротив загальним тенденція зумів зробити досить прогресивний крок по лінії планування і втримання ситуації у своєму господарстві. Він колгосп не розвалив, в той час, коли в області загалом все зникло. І те господарство і до тепер є успішним агропідприємством.

Руйнація по всій Україні сталася. Кожен колгоспник отримав пай. Ці паї зараз скупили невідомо хто. Говорю навіть на прикладі свого села.

І хто займається зараз технологіями, науково обгрунтованим підходом до обробітку землі? Хто займається сівозмінами, хто дбає про родючість землі? Все це діло «похоронили». Замість колгоспів треба було робити спілку, а хто не хотів об’єднуваися, то треба було йому виділити окремо землю, чи кошти.  Коли було колективне господарство, то хтось займався і дорогами, в колгоспах були механізми, ремонтувалися школи, садки, було соціальне спрямування роботи.

Але тоді під патріотичними і націоналістичними гаслами все робилося якраз по комуністичній методі  - «Розрушить до основанія, - а затєм...» Зруйнувати – зруйнували, а щось нове збудувати не вистачило досвіду, знань, ресурсів, професіоналізму. І так у всій економіці, не тільки на селі. Результати – сумні, за двадцять років Україна скотилася в прірву.

 

 

Ви знали Дмитра Шлемка. Як він переродився з секретаря обкому КПУ з питань ідеології в найбільшого «патріота України», борця за мову?

Дмитро Васильович був викладачем суспільно-політчних дисциплін, здається на кафедрі наукового комунізму в Інституті нафти і газу. Потім він став секретарем обкому з питань ідеології. «Найнебезпечнішими» (сміється) в партії були у партії саме ідеологічні працівники, які не відповідали ні за виробницутво, нічого доброго не робили, а тільки каламутили воду. Я вам відверто це кажу.

Але в руйнації економіки України можна звинувачувати і окремих осіб, але я би сказав, що на той час це було «цунамі», обставини непереборної сили, коли фахівців з влади витіснили балаболи і "болтуни", які вчасно вловили тенденції та скористалися модними на той час гаслами….

 

І що робити?

Формула успіху, яку я виношу як головне гасло своєї передвиборчої кампаній така: "Не криками і обіцянками будується держава, а мудрою головою і мозолястими руками". Це гасло можна наповнювати змістами, розшифровувати, включати науку, повертати до влади фахівців та патріотів, створювати умови для підготовки нового покоління державних менеджерів. Це все не зробиться в один момент, але починати треба, якщо велика, потужна Соборна Україна для нас є цінністю.

 

 

Повну версію інтерв’ю читайте на «Фіртці» незабаром.

 

І ще добра новина для читачів «Фіртки». Василь Гуменюк погодився створити на «Фіртці» свій блог. І, враховуючи те, що його досвід і знання про епоху краху СРСР та становлення незалежної України є унікальним, безперечно блоги його будуть цікавими. Про його контакти в статусі керівника «всесоюзного курорту» міста Яремчі з топовими радянськими та українськими політиками, про те, як відпочивали вони в Яремчі, про досвід спілкування в статусі офіційного представника України в СНД, про те, що залишилося поза кадром в зустрічах на найвищому рівні часів Єльцина-Кравчука… на «Фіртці» незабаром…

 

 

ДО ТЕМИ:

Василь Гуменюк (Противсіх) ініціює створення "Антимусорської ліги"

Василь Гуменюк (Противсіх): Я сказав Ющенкові, яка була його головна помилка

 

 


09.09.2012 2657 10
Коментарі (10)

Геник 2012.09.09, 13:34
Він починає мені подобатися)))))))))))))))))))))))))))
ПаРаска 2012.09.09, 15:25
Чим? Ти його хоч бачив? Афєр часів 90-х. мутний і слизький.
Я 2012.09.09, 15:48
Вихованець компартії і совка, проходимець, змінив батьківське прізвище для виборів щоб заробити грошенят, як технічний кандидат. Я особисто бачив як він на прийомі з нагоди виставки ТПП так наливав швидко, що люди не встигали закусувати (школа ще та, - компартійно-туристично-яремчанська). І ОЦЕ буде нас вчити як жити?!
@333 2012.09.09, 16:25
Школа - це що погано? Нормальний дядько, живий, з гумором, з досвідом, з вмінням організовувати процеси. Що Сич, чи Марцинків чи інші мають якісь переваги перед "школою і досвідом"? Що вони вміють крім горлопанити і рвати на собі виштванки? Давайте порівнювати.
@333 2012.09.09, 16:27
Ну а по суті сказаного, то і заперечити немає що. Хто пам'ятає часи Волковецького, який тільки те робив, що збирав папочки на "ворогів України", погодиться
Діма до Я в в цілому до Своб 2012.09.09, 18:26
Дуже погано, що Свободівці так і ненаучилися слухати старших розумних господарів. Самі без освіти, досвіду і бажання зробити добро, але на голому популізмі і брехні вони отримали перемогу в місті і такі вже стали мудрими що "АЖ СТРАШНО". Але проаналізувавши їхню діяльність в місті хочу сказати, що все що зроблено є великим ударом по кишенях мешканців. І ремонти доріг і 50% співучасть у ремонтах і звільнення спеціалістів і новий асфальтний завод і нова комерційна структура по ремонту доріг. Все це виглядає на те, що Свобода хоче збагатитися на безвиході мешканців яку Свободівці створили. Але я думаю що це не надовго, мешканець у нас мудрий і розбереться хто є хто, просто шкода часу.
з Яремче 2012.09.09, 18:32
Гуменюк до всіх чи до багатьох "підходив і казав", а його ніхто не слухав. Цікаво чому? Хай краще розкаже як двома руками тримався за памятник Лєніну і не давав зносити, бо він думає, що всі все забули
Марія до вуйка з Яремче 2012.09.09, 18:43
То скажіть правда як стало легко жити без памятника Леніну. Я ніколи не був комуністом але вважаю що памятник в Італії навіть Мусоліні не чіпають, бо це історія. А ми знищили памятники, колгоспи, радгоспи і опинилися в глибокій с-ці. Може Ви вуйку з Яремче не памятаєте того часу- то звиняйте, тоді більшість була проти Рухівського свавілля, але ніхто її не слухав. То їжте тепер Китайську гречку при тому, що в нас чорнозем.
Діма. 2012.09.09, 18:44
До "з Яремче". Про Леніна вашого є в інтерв'ю справа в статті. цікаво,чого ви самі його не зняли, а назначили крайнього.
Тол 2012.09.09, 18:47
От такі моральні уроди "з Яремче" і рулять в нас, проникли у владу, рвуть вишивнки, і Ленін їм щось винен. Дебілоїди.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

780
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2327
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2036
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2053
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6219 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2340 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

216

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1036

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1020

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1288
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

137
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

507
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1968
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26394
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

457
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10373 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7911
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

462
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

313
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

462
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

540
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1478