агенція новин

В українському VK найменше політики, але найбільше російської пропаганди — дослідження

Найбільш політизованою серед поширених в Україні соцмереж є Facebook. Понад 8% усіх дописів стосується обговорення політики.

Instagram теж став майданчиком для презентації партій і політиків, але там з великим відривом домінує Володимир Зеленський. Український сегмент VK є найменш заполітизованим, але водночас найбільш проросійським. Такими є результати дослідження контенту соцмереж, яке проводила «Інтерньюз-Україна» спільно з компанією Singularex.

Аналітики дослідили кілька мільйонів постів про партії, парламентські вибори та роботу нового складу Верховної Ради в українському сегменті Facebook, Instagram та VK. Дані збирали за допомогою нейронних мереж та методів штучного інтелекту.

Майданчик для російської пропаганди

Український сегмент VK, за даними дослідження, виявився найбільш сприятливим середовищем для жорсткої мови ненависті щодо України, її політики, суспільства, культури.

Прикметно, що проросійські користувачі також активно критикують проросійських політиків в Україні, навіть до «Опозиційної платформи». У VK цю партію критикують за нібито занадто кволу політичну позицію. Членів ОПЗЖ часто називають «зрадниками»: мовляв, вони недостатньо просувають інтереси Росії в Україні.

«Це були зневажливі пости про роботу Ради, про всі партії, включно з ОПЗЖ. Проросійськість цієї партії, якою ми її вважаємо в Україні і проросійськість у VK — це різні речі. Дуже часто ОПЗЖ критикують за те, що вони недостатньо роблять для просування проросійської ідеї в Україні і взагалі слабкі», — зазначила експертка аналітичного відділу ГО «Інтерньюз-Україна» Ірина Матвіїшин.

За її словами, у VK дуже популярними є сепаратистські і прокремлівські групи. Вони поширюють меседжі про те, що «Україну контролюють американці», «українці — грантоїди і всім в Україні керує Сорос».

Пік активності проросійських користувачів припав на період перед виборами до парламенту. «Напевно, вони надіялися на те, що можуть якось повпливати на проукраїнських користувачів, які мали голосувати на цих виборах. Але вже після 21 липня ми побачили спад активності», — розповіла експертка.

Про те, якими методами працює проросійська пропаганда у цій соцмережах, розповів головний редактор та співзасновник інтернет-видання Texty.org.ua Роман Кульчинський: «Проросійська пропаганда не означає, що вони будуть писати, що “мы за русский мир”. Таке є, але це крайнощі. Вони розбивають суспільство на сегменти і сіють зраду в кожному сегменті. Наприклад, істерика про вирубку лісів — це теж із цієї самої опери. Це дуже емоційна тема, яка всіх обурює, а значить влада погана і треба цим скористатися. Російська пропаганда не працює за два тижні чи навіть за два місяці до виборів. Вони створюють такі фреймворки, інтелектуальні рамки, в яких рухається передвиборна кампанія».

За його словами за п’ять років до виборів людям, які поширюють пропаганду в соцмережах, багато разів вдавалося поширювати меседжі які активно підхоплювали українські політики. «Зараз російська пропаганда критикує Зеленського, і вже прихильники Порошенка ведуться на цю пропаганду і її теж поширюють», — підкреслив він.

У цьому контексті головний редактор онлайн-платформи UkraineWorld Володимир Єрмоленко нагадав про дискусію з приводу того, чи виправданою є заборона VK в Україні: «Ми зрозуміли, що VK є раєм для російської пропаганди, але не стільки для дезінформації, скільки для поширення мови ненависті. І велика дискусія зараз — чи має VK бути під санкціями. Ця мережа цього не регулює, на відміну від Facebook, який намагається це робити. Як на мене, питання мови ненависті — це навіть головніше питання, ніж питання дезінформації».

За даними дослідників, у Facebook та Instagram теж є російська пропаганда. Але в українському сегменті цих соцмереж домінує українська риторика.

Кожен 12-й пост у Facebook про політику

Facebook виявилася найбільш політизованою серед трьох соцмереж (за кількістю постів про українську політику). У період з 1 травня до 15 вересня 2019 року, поки тривало дослідження, про партії або парламент писали 8,2% українських Facebook-користувачів.

За словами Ірини Матвіїшин, у Facebook напередодні виборів спостерігалося чітке протистояння прихильників Порошенка та Зеленського: «Політичне протистояння між фанатами Зеленського й Порошенка пережило вибори й перетворило Facebook у чорно-біле полотно самопохвали та взаємних звинувачень серед українців. Емоційно загострені Facebook-дописи переважають збалансовані або критичні погляди на обидві сторони».

Після виборів дописи у Facebook про роботу Верховної Ради стали більш нейтральними, помітили дослідники.

Instagram Зеленського

За кількістю прихильників та дописів в Instagram абсолютну перевагу мав Володимир Зеленський та його партія, свідчить дослідження.

«Ми побачили, що в Instagram Володимир Зеленський та “Слуга народу” отримали найбільше реакцій та уваги. Якщо порівнювати активність інших партій в Instagram, то вони значно програвали “Слузі народу”. І це було видно як по кількості лайків до їхніх відео та постів, так і по кількості самих постів і фан-сторінок», — зазначила Ірина Матвіїшин.

За її словами, на початку передвиборної кампанії конкуренцію «Слузі народу» намагалася скласти партія «Голос». Вона використовувала схожі методи. Зокрема, запис відеозвернень, сторіз, демонстрація відкритості та створення фан-середовища.

«На противагу Facebook та VK, саме в Instagram ми зафіксували найбільший відсоток позитивних та нейтральних постів. Одна з причин — такий контент генерують численні “Зе-акаунти” та фан-сторінки», — зазначила Ірина Матвіїшин.

Автори дослідження підкреслили важливість використання всіх типів соцмереж у політичній діяльності, зазначивши, що ті, хто повноцінно не встиг заскочити у цей потяг, програли вибори.

«Політсила Вакарчука пізно заявила про себе, але те, що вона пройшла до парламенту, підкреслює нашу тезу: масштабне залучення соцмереж може бути чи не вирішальною частиною електоральної стратегії. Сьогодні соціальні медіа є також політичним інструментом. Ті, хто недооцінив цю зброю, залишилися позаду. Перемога Володимира Зеленського підтверджує: освоєння соціальних медій та їх особливостей — один з вирішальних факторів політичного успіху сьогодні», — йдеться в результатах дослідження.

Успіх політичній стратегії в соцмережах принесло і переведення комунікації в розважальну площину. Особливо це стосується Instagram.

Зазначимо, що дослідження відбувалося в три етапи, кожен з яких MediaSapiens висвітлював окремо. Зокрема, аналітики «Інтерньюз-Україна» проаналізували два періоди до дня голосування (1.05–17.06 та 17.06–15.07), період одразу після виборів (22.07–28.07) та один період після початку роботи нового складу Верховної Ради IX скликання (29.08–15.09).

ms.detector.media

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


08.12.2019 2842
Коментарі ()

Çàãðóçêà...

28.03.2020
Марія Лутчин

ТОП-5 порад, як не набрати зайві кілограми, коли ти #залишаєшсявдома на карантині від іменитої тренерки Галини Рекрутяк.

1054
27.03.2020
Марія Лутчин

Про те, чого підприємствам – малому та середньому бізнесу в Україні, фінансовим ринкам та банківській системі очікувати найближчим часом Фіртці розповів франківець Юрій Войчак.

1176 1
25.03.2020
Лілія Горковенко

Коронавірус COVID-19 у воді не живе та легко піддається окисленню. Дезінфекція на етапі водопідготовки знищує будь-які віруси.

1076
24.03.2020

Прийшла кара, і місто здригнулось від жаху. Спочатку з нею ще якось намагалися боротись, але всі спроби виявилися марними. Першими втекли лікарі...

9765
22.03.2020
Олена Британська

Щодня в цей нелегкий час вони працюють, наражаючи себе на небезпеку, аби ми спокійно пережили карантин та почували себе захищеними.

686
21.03.2020
Марія Лутчин

Франківчанка Галина Гуцул вже багато років працює в Італії, у передмісті Мілану.

8643

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

483

Зараз багато розмов про індексацію і перерахунки пенсій, що мали відбутись станом на 1 березня 2020 року і не здійснюються, не зважаючи на обіцянки...

889 2

Нещодавнє призначення вже ексголови Івано-Франківської ОДА на високу урядову посаду прямо не стосується якихось преференцій чи переваг для конкретного регіону або області.

2343

Інформація насправді ніколи не була зброєю, як не дивно — здебільшого вона заважає.

902
25.03.2020

Астероїд наблизиться до нашої планети на мінімальну відстань 29 квітня.

396
22.03.2020

Відомий авторитетний астролог зробив астрологічний аналіз того процесу, що відбувається у світі і припустив чотири варіанти розвитку подій.

14956
12.03.2020

Вчені з європейської обсерваторії ESO виявили в сузір'ї Риб гарячу гігантську екзопланету, де йдуть дощі з крапель розплавленого заліза.

1054
27.03.2020

Робота центру направлена на допомогу у боротьбі з пандемією в Архієпархії.

332
25.03.2020

Предстоятель вважає, що вірних треба заохочувати якнайбільше користати із трансляцій церковних богослужб, але їх мають забезпечити священнослужителі з храмів та соборів.

1412 1
15.03.2020

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

900
28.03.2020

На Івано-Франківщині від коронавірусу помер тато комерційного директора телеканалу “Еспресо”.

56228 1
27.03.2020

Громадяни України чекають, коли їх впустять додому.

2005
26.03.2020

Як з'ясувалося, ця жінка є жителькою села Молодятин, Коломийського району.

3194
26.03.2020

Засновник організації під брендом B2B Jewelry Микола Гонта записав відеозвернення, в якому повідомив, що «через коронавірус ставимо проєкт на паузу».

3477