В Івано-Франківську міркували як зберегти історико-архітектурну спадщину міста (фото)

 

 

В Івано-Франківську на розмову зібрались представники влади, активісти ГО "Поступовий гурт франківців" та історико-краєзнавчого об’єднання "Моє місто", науковці та журналісти.

 

Дискусія на тему «Історико-архітектурна спадщина Івано-Франківська: сучасний стан та стратегічне збереження» тривала близько трьох годин, пише Фіртка з посиланням на Бліц інфо.

 

Організатор заходу, голова громадської організації "Поступовий гурт франківців" Сергій Адамович зауважив, що питання збереження архітектурної спадщини для нашого міста є надзвичайно актуальним.

 

«Івано-Франківськ має значну історико-архітектурну спадщину.  Тож навіть у таких складних умовах ми маємо думати як її зберегти. Бо це одна з окрас міста, а водночас – спосіб заробляння грошей завдяки туристам. Для  їх збереження є багато шляхів – залучення грантових коштів, громадські ініціативи та інші»,  - зазначив Адамович.

 

Та, як повідомив начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Ігор Панчишин, ні для кого не є секретом, що Івано-Франківськ має проблему зі збереженням пам’яток. Тож визначив кілька важливих тез, які дають змогу зрозуміти шляхи її вирішення. Серед них – паспортизація пам’яток архітектури та укладення охоронних договорів.

 

«Для того, щоб знайти певний консенсус між громадою та владою у розумінні правильної експлуатації і функціонування пам’яток, потрібен загальний громадський рух взаєморозуміння місії пам’ятників історії. Бо в кожній країні питання збереження пам’ятників є ключове. Адже це питання ідентичності держави. У нас воно тільки на старті. Та маємо ситуацію, коли дуже багато інших питань є першочерговими, що фактично відсуває питання збереження пам’яток на другий план. Тому беремось вирішувати проблему тільки коли вона вже є. Тобто, якщо вже щось руйнується. Варто зазначити, що Івано-Франківськ має проблему з самоіндентичністю. Довший час за радянських часів місто культивувалось як ворота в Карпати, майже столиця Гуцульщини, карпатський край. Хоча насправді Станіслав є типовим європейським містом, відповідно до нього мають застосовувати всі механізми, стратегії, які використовуються у інших європейських містах. І тільки зараз і приходить це розуміння», - зазначив Панчишин.

 

Натомість головний архітектор Івано-Франківськ Володимир Гайдар представив присутнім «Історико-архітектурний опорний план міста з визначенням меж історичного ареалу та зони охорони пам’яток  центральної частини Івано-Франківська». Щоправда, зазначивши, що документ разом із генпланом перебуває на стадії коригування і ще не затверджений.

 

«Ми можемо багато говорити як ми любимо місто і як зберігати історико-архітектурну спадщину, але поки  ми не будемо мати дієвих механізмів як це можна зробити – у нас нічого не вийде. Цим механізмом може бути ось цей планувальний документ. До нього входять всі пам’ятки місцевого та національного значення. І навіть ще близько 50 нововиявлених  споруд, які пропонуємо включити до списку пам’яток. Загалом, завдяки цьому документу ми зможемо обмежувати та контролювати будівництво у історичній частині міста, що є однією з головних проблемІвано-Франківська», - повідомив Володимир Гайдар.

 

Також зі своїм баченням ситуації та планами збереження архітектурної спадщини міста виступили начальник управління культури Володимир Федорак, представники об'єднання "Моє місто" археолог Василь Романець та видавець Василь Іваночко.

 

Тож після кількагодинних обговорень учасники круглого столу прийняли резолюцію у якій сформували довгострокові плани для міста у плані збереження історико-архітектруної спадщини.  Зокрема, проведення паспортизації, укладання охоронних договорів, створення історико-архітектурного заповідника у межах центру міста та ініціювання архітектурно-містобудівної варти. 

 

 

 

 

 


06.03.2015 538 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

818
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

624
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1695
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3041
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2470
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2449

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

56

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

619

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

608

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1471
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

217
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

578
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

431
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

222
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

303
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26940
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

760
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19592
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

318
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

326
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

653
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1086 1