В Івано-Франківську вже відреставрували 24 старих дверей (фото)

Тепер біля історичних будинків, де встановили відновлені двері, навіть проводять тематичні екскурсії.

А першою запропонувала реставрувати старі двері в рамках ініціативи #ФранківськЯкийТребаБерегти Марія Козакевич, громадська діячка. Але як правильно відновлювати двері, у місті ніхто не знав.

Спробувати вирішив Ростислав Хабурський, юрист за фахом, який зараз розвиває родинний столярний бізнес. Працювати зі старим деревом пан Ростислав навчався у німецьких фахівців.

"Я завітала у майстерню, де з небуття повертають частини міської історії. ...Двері відновлюють на околиці міста, у промисловому районі біля залізничного вокзалу. На подвір’ї протяжний гул. Під великим навісом біля спеціального підвищення, на якому лежать старовинні двері, метушиться пан Ростислав. Він спеціальним феном нагріває фарбу на старовинних дверях та зачищає її. За кілька тижнів ви їх не впізнаєте”, - каже реставратор. - Це двері з будинку, що на вулиці короля Данила, 1, їх привезли кілька днів тому. Отож робота є”.

Відновлення дверей, за словами пана Хабурського, розпочинається з вивчення історії у бібліотеках і архівах.

Чоловік мовить, що коли вже вирішено, двері якого будинку треба реставрувати, починається історичне дослідження. Ростислав Хабурський та Марія Козакевич часто звертаються до науковців, збирають дані в архівах, бібліотеках, аби вивчити як первісно виглядала та чи інша кам’яниця, якими були двері.

У пригоді стають старі світлини, поштівки, гравюри, газети, спогади жителів міста. Часто доводиться робити ксерокопії друкованих джерел, або змалювати “портрет” дверей. Коли ця інформація є, двері знімають, привозять у майстерню. Далі слід почистити двері, розібрати їх на частини.

Середній розмір дверей 2-4 метри заввишки, 1,5-2 метри завширшки, вони складаються з 10-15 дерев'яних частини, 4-8 металевих завіс, 2 ручок. На деяких є ще й скло та ковані решітки. Заввишки двері 2-4 метри.

“Коли частини розібрані, оцінюють стан дерева, якщо воно десь пошкоджене так, що його відновити не можна, то треба зробити нові вставки, але вони обов’язково повинні бути з того самого дерева, що й старі двері”, - мовить реставратор.

Вставки повинні ідеально підходити, бо їх кілька раз вкладають, наче пазл, згодом зачищують те місце у дверях, біля якого вони будуть. Нові вставки намащують спеціальним клеєм та припасовують. Опісля спеціальним розчином замащують щілини в старих дверях, чекають поки він засохне, далі шліфують, складають розібрані частини та все разом покривають знежирювачем, а згодом - воском або палубним маслом, якщо двері дубові.

І прозорим лаком, або фарбами іноземного виробництва, якщо смерекові. 2-4 дні покриття сохне. Насамкінець відновлюють скло та металеві завіси та ручки, над реставрацією останніх працюють ковалі. Загалом відновлення одних дверей триває 1-2 місяці, коли щодня працювати по 3-5 годин.

Сабіна Ружицька, Експрес


Читайте також:

У Франківську старовинні двері Будинку правосуддя повернулись після реставрації (фото)

Марія Козакевич про внутрішній світ Франківська, індивідуальність на фасадах, пропоновану посаду та повагу до міста

У Франківську ще одні старовинні двері отримали нове життя (фото)

Ювілейна реставрація: у Франківську двері-близнюки повернулись на свої історичні місця (фото)

Фотогалерея


20.06.2019 1562
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

952
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2383
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2048
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2078
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6311 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2370 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

237

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1061

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1043

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1310
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

174
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

526
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1984
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26420
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

478
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10389 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7928
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

473
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

333
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

479
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

551
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1500