В Івано-Франківську відновлюють унікальну Поморянську чудотворну ікону (фото)

У реставраційному відділі Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею перебуває на реставрації чудотворна ікона Матері Божої Поморянської - унікальна пам’ятка XVII-XVIII століть.

Її протягом одного дня - в четвер 28 лютого з 15.00 можна буде побачити у залі сакрального мистецтва музею, інформує Фіртка з посиланням на RISU.

Ікона Поморянської Богородиці

Працює з іконою відомий прикарпатський реставратор Валерій Твердохліб.

«Цікаво, що під час роботи необхідно було демонтувати ризи. Під ними я побачив унікальне зображення живописної ікони, бо вона, звичайно, мала свою історію до коронації. Саме таку її побачать відвідувачі краєзнавчого музею», — каже майстер.  

Чудотворна ікона Матері Божої Поморянської потрапила до івано-франківського реставратора з селища Поморяни, що на Львівщині.

З історичних джерел відомо, що перша згадка про нього датується 1437 роком і це був дуже важливий оборонний пункт, визначний для Галичини. Відомий він своїм замковим комплексом XVI-XVII століть, який серед інших належав сину короля Яна ІІІ Собеського Якубу Собеському. Також там є унікальний костел 1738 року.

Чудотворна ікона знаходиться у храмі Пресвятої Богородиці – дерев’яній церкві 1690 року.

«Ікона, швидше за все, стала трофеєм козаків, бо написана у латинському стилі, - розповідає Валерій Твердохліб. — Я знаходив дослідження мистецтвознавця Віри Свєнціцької про те, що над іконостасом церкви у Поморянах працювали майстри кола Івана Рудковича. Хоча ті ікони, які збереглися досі у храмі, у більшості перемальовані. А чудотворна – оригінальна. Єдине, що відомо – у 1862 році її розмістили у церкві над престолом. Отже, можна припустити, що саме тоді її коронували і одягли в ризи. З історії також відомо, що у 1829 році церкву у Поморянах відвідав митрополит Михайло Левицький, а у 1906 році – митрополит Андрей Шептицький».

Зі слів реставратора, чудотворна ікона Поморянської Богородиці мала проблему з дерев’яним щитом, бо його сточив жук, тому громада села вирішила віддати її на консерваційні роботи. Але виявилося, що і на полотні під щитом є сліди втрат, тому ризи зняли.

«Це дослідження, думаю, дасть новий поштовх для подібної роботи. Я планую звернутися також до львівських мистецтвознавців, надам їм усі необхідні матеріали про ікону. Думаю, відкриття нас очікують цікаві», - каже реставратор.                

Під час презентації чудотворної ікони Поморянської Матері Божої відвідувачі краєзнавчого музею також побачать новий альбом, присвячений музейному проекту «Врятуймо скарби разом. Історія одного проекту».  

Книжка "Врятуймо скарби разом"

«Альбом - це своєрідний підсумок реставраційного проекту Івано-франківського обласного краєзнавчого музею. Коли я його започатковував у 2009 році, то не мав уяви про те, як усе буде відбуватися. Але минуло десять років і маємо уже цілу історію проекту, ювілей якого будемо відзначати наприкінці року, - пояснює Валерій Твердохліб. — Тексти до альбому написані колишнім співробітником національного музею ім. А.Шептицького, викладачем Львівської академії мистецтв Богданом Мисюгою. Рецензентами альбому є відомі експерти, мистецтвознавці – Марія Гелетович, Олег Сидор, мій вчитель – найкращий реставратор України – Володимир Мокрій, Оксана Маричевська».

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Дизайн книжки розробив завідувач кафедри книгодрукування Львівської академії мистецтв Петро Нагірний.

«Книжка складна, глибоко структурована. У ній є багато історії, каталог унікальних творів з нашої музейної колекції, які реставрували, в тому числі – вперше опублікованих, - додає Валерій. - Є розділи про те, як усе відбувалося - про презентації, виставки, власне – історію, проекти такі, як, до прикладу, «Образи Світлих» Юрія Бакая, «Вгору серця. Для Бога я створюю найкраще» Яреми Стецика, «Повернення сакральних реліквій», який ми започаткували 2014 року і завдяки якому досліджували і реставрували для міста і громади унікальні раритети, які знаходили  – і релікварій святого Пантелеймона, антимінси, ікони, ризи Зарваницької чудотворної ікони Ісуса Христа. Є в альбомі окремий розділ, присвячений фандрейзингу, меценатству. Я на початках думав – якою буде посвята цієї книги, для чого вона ,і зрозумів – це подяка тим людям, які усі ці роки були у проекті «Врятуймо скарби разом», підтримували його. Також це добра нагода показати, як можна втілювати подібні проекти».

У планах реставратора також презентувати чудотворну ікону Матері Божої Поморянської в Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї вдруге – після завершення усіх робіт з її відновлення. 

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Книжка "Врятуймо скарби разом"


27.02.2019 1811
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2017
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1882
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1881
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5589 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2174 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1534

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

774

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

845

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1050

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1024
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1797
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3703
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10294
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26184
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10214 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7742
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

922
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

267
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

291
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

407
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1307
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

909