В яких прикарпатських медзакладах первинна допомога буде безкоштовною

У медреформі, яка дуже непросто триває по всій Україні, настав черговий етап. І якщо спершу пацієнти підписували угоди з лікарями (не всі це зробили, і це не страшно), то тепер медзаклади підписують договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). А пацієнтам з того що?

За «первинку» платити не треба

Нагадаємо, медреформа стартувала цього року і триватиме до кінця 2020-го. Почали з первинної медичної допомоги – сімейних лікарів. Українці мали укласти угоду з таким лікарем, обравши того, кому довіряють, незалежно від місця проживання. Саме до нього тепер треба йти з будь-якими скаргами на здоров’я, пише Репортер.

Сімейний лікар веде постійний огляд у групі ризику (хворих на гіпертонію, діабет), лікує найпоширеніші хвороби, навіть веде вагітність, якщо вона проходить без ускладнень. Він же за потреби направлятиме до спеціалізованих лікарів – ­гастроентерологів, гінекологів, офтальмологів тощо – а ті вже надаватимуть вторинну медичну допомогу. Далі йде третинний рівень, до якого належать онкологи й хірурги.

«Хороший лікар, який ще до реформи брав сумку на плече і йшов до хворих, матиме тепер велику зарплату, бо до нього запишеться багато пацієнтів. А той, що працював не надто старанно, але досі отримував так само, тепер матиме менше», – каже Василь Височанський, регіональний координатор з підтримки медреформи.

Роботу медзакладів фінансуватиме держава – через НСЗУ, а для цього їм треба підписати договори зі службою. Сума від НСЗУ залежить від того, скільки пацієнтів отримують послуги у поліклініці чи лікарні. Так само й зарплата у лікаря зростатиме залежно від кількості людей, які підписали з ним декларацію.

Крім того, державні заклади ставатимуть автономними, тобто перетворяться на некомерційні комунальні підприємства. Наприклад, головний лікар зможе сам розпоряджатися кош­тами лікарні, розширювати чи скорочувати штат, залучати благодійників і грантову допомогу.

Медзаклади, які підписали договір з НСЗУ, надаватимуть пацієнтам усі послуги «первинки» безкоштовно. До них належать прийом і лікування в сімейного лікаря та аналізи. Частину послуг «вторинки» також із часом планують зробити безкоштовними.

До речі, підписати договори з НСЗУ можуть не лише державні медзаклади, а й приватні лікарні та навіть лікарі, що працюють як підприємці. Тим приватникам, які долучилися до реформи й підписали договір, за пацієнтів теж платитиме держава, тобто послуги у них будуть безкоштовними.

Долучаються приватники

На сьогодні в Івано-Франківській області договір з НСЗУ підписали 19 медичних закладів. Під час першої хвилі – чотири, під час другої – 15. З державних закладів це Калуський, Тлумацький, Брошнів-Осадський, два Коломийські, Городенківський, Івано-Франківський, Делятинський, Рогатинський, Снятинський та Ямницький центри надання первинної допомоги, Білоберізька амбулаторія, Кутська та Косівська міські лікарні. Також договір підписали два приватні товариства – «Асклепій» і «Медекс Плюс» – і три приватні лікарі, ФОПи: Білик Роман Павлович, Супик Галина Михайлівна і Глебчук Сергій Андрійович.

Загалом в Україні долучилися до реформи 596 медзакладів. Наприкінці листопада – на початку грудня розпоч­неться третє вікно можливості підписати угоду з НСЗУ. Аби подати документи, заклад повинен мати чинну ліцензію на медичну практику за спеціальностями педіатрія / терапія / загальна практика-сімейна медицина.

«Заклади готуються до третьої хвилі подачі документів до НСЗУ, виробляють ліцензії. Зараз ще не відомо, скільки точно лікарень і медцентрів подадуть заяву, але їх буде багато, – каже Юлія Монюк, головний спеціаліст з організації первинної медико-санітарної допомоги Івано-Франківської ОДА. – Ті, що підписали договір, уже отримуватимуть кошти від служби на зарплату медпрацівникам, закупівлю лабораторних послуг і кошти на невідкладну допомогу. Тому первинка в них уже буде безкоштовною».

Декларації приносять гроші

Комунальне некомерційне підприємство «Тлумацький міський центр первинної медико-санітарної допомоги» був у четвірці перших, хто підписав договір з НСЗУ.

«Ми уклали договір ще у червні 2017 року, а вже в липні заклад став комунальним, – розповідає керівниця центру Оксана Мельник. – З понад 18 тисяч населення Тлумацької ОТГ декларацію з нами підписали більш як 12 тисяч місцевих, а ще близько 2000 – з інших територіальних громад».

За словами Оксани Мельник, з того часу зарплати у лікарів стали значно вищими. Наприклад, в однієї молодої сімейної лікарки, яку обрало багато людей, зарплата зросла з майже 5 тис. грн до понад 15 тис. На сьогодні заклад має 67 % підписаних декларацій.

«Якщо раніше, щоб зацікавити лікаря працювати в селі, ми суміщали посади, щоб він міг отримувати нормальну зарплату, то сьогодні він має значно більший оклад, – каже Оксана Мельник. – Фінансування до лікарні приходять вчасно, заборгованості з боку держави нема. З часу нашого існування як комунального центру ми закупили два нові автомобілі, обладнання, аналізатори».

Пані Оксана розповідає, що багатьом мешканцям Тлумача було далеко добиратися у районну лікарню. Тому вони створили в іншому кінці міста кабінет чергового лікаря, де можна прийти й отримати консультацію, зробити кардіограму, аналіз крові на цукор, щеплення від грипу.

«Головне – я бачу як медичні працівники стали зацікавленими у пацієнтові, лікарі дбають, щоб люди не сиділи в черзі, щоб були задоволені обслуговуванням, – каже Оксана Мельник. – До того ж, пацієнти мають номери телефонів своїх лікарів і звертаються за консультаціями навіть у вихідні».


24.11.2018 1092
Коментарі ()

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

1604
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4567
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1140
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1279
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1721
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2711 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

176

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

339

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1224

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1342
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1810
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26888 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1052
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

309
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7963
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3323
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1572
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1096
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

474 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

676
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

720
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4698