В Городенці планують розформувати районну лікарню?

 

Чутки, що буцімто розформовують Городенківську центральну районну лікарню, збурили мешканців краю неабияк: найперше — сам колектив, адже у сфері охорони здоров'я задіяно тисячну армію медиків та обслуговуючого персоналу.


Що вже й казати про населення: кого ж-бо втішить перспектива їхати за потреби до Снятинської, Коломийської чи Тлумацької медустанов. Зрештою, городенківська медицина завжди була на доброму рахунку, займаючи передові позиції на рівні області за більшістю показниками, і втрачати є що.

 

Та диму без вогню не буває, адже на рівні держави давно йшлося про реформування медичної галузі. Тож про те, як все-таки відбуватиметься цей процес, і які конкретно зміни відбудуться щодо охорони здоров'я в нашому краї, ми попросили розповісти першого заступника начальника головного управління охорони здоров'я облдержадміністрації, голову депутатської комісії облради Миколу Олінійчука.

 

— Миколо Дмитровичу! Зміни в галузі охорони здоров'я, вочевидь, назріли давно, адже безперечними є погіршення стану здоров'я населення, високі показники смертності осіб працездатного віку, зменшення середньої тривалості життя, нерівність у доступності медичної допомоги, яку існуюча система охорони здоров'я задовольнити не в змозі.

— Городенківська районна рада прийняла торік Програму розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я, підготовленими на основі кращого світового досвіду, лише розвиток цієї первинної ланки дасть змогу якісно змінити надання медичної допомоги населенню, істотно вплинути на поліпшення демографічної ситуації та досягнути справедливого й раціонального використання бюджетних коштів. У більшості держав світу на частку медико-санітарної допомоги припадає до дев'яноста відсотків загального обсягу медичних послуг, а чисельність лікарів загальної практики сімейної медицини складає чи не половину всіх ескулапів. Бо як було дотепер: не застосовувалися принципи комплексності та наступності в наданні медичної допомоги, не було достатньої уваги профілактиці захворювань та диспансеризації населення. Це призводило до того, що несвоєчасно виявляли хвороби та їх ускладнення, а отже, до збільшення потреби населення у спеціалізованій медичній допомозі, яка є дороговартісною.

 

— Що передбачається цією районною програмою?

— Планується вдосконалити нормативно-правову та науково-методичну бази діяльності закладів охорони здоров'я первинної ланки. Продовжуватиметься робота зі створення мережі амбулаторій сімейної медицини у населених пунктах через реорганізацію та перепрофілювання діючих закладів охорони здоров'я.

 

— Яких змін у галузі слід очікувати найближчим часом і конкретно — на рівні Гоороденківської районної лікарні?

— Насамперед авторитетно заявляю: пропоновані зміни не стосуватиметься якогось скорочення. Йдеться про створення центру первинної медико-санітарної допомоги, який охопить роботу ФАПів та сільських лікарських амбулаторій і частину районної поліклініки. Це забезпечить проведення цільових профоглядів, щеплень. Первинні обстеження медиками сімейної медицини сприятимуть виявленню захворювань і, за потреби, хворі скеровуватимуться до ЦРЛ чи до клінік третинної медичної допомоги (спеціалізованих центрів). Акцент робитиметься ж насамперед на пропаганду здорового способу життя. До честі керівництва як району, так і нашої ЦРЛ, певні напрацювання вже є. Вітаю рішення на рівні держави передати ФАПи у відання ЦРЛ і на баланс районів та міст, адже медицина — специфічна галузь, то ж нею мають управляти спеціалісти. Це дає змогу управляти первинною ланкою, бо іноді доходило до абсурду: як у селі захворіла фельдшерка чи подалася на заробітки, то не було кому замінити, позаяк її роботу оплачує місцева громада конкретного населеного пункту, пише Бріз.


23.01.2013 2062 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15847
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1531
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1106
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2134
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3674
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1389

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1799

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

571

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1194

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1359
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

665
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24305
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

552
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

521
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

666
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1557
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

721
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7424
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

670
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1734 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

656
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

563