Ющенко розбудувався

 

Біля своєї карпатської "хатинки" в урочищі Женець третій Президент України Віктор Ющенко зводить церкву, музей, колибу і млин.

 

 

Віднедавна на пішохідному екскурсійному маршруті до водоспаду Гук в урочищі Женець поблизу села Татарів з'явилися нові туристичні орієнтири, про які не згадують офіційні путівники, але які відомі кожному екскурсоводу, провіднику чи просто місцевому мешканцеві. Дві новозбудовані садиби, які належать відомим політикам Євгену Червоненку та Віктору Ющенку, причаїлися за деревами на лівому березі притоки Прута - гірської річки Женець, але на них не можна не звернути уваги. Дачу Ющенка можна розгледіти навіть з дороги - на половині шляху до водоспаду видніється гостроверхий дах садиби на тлі вічнозелених смерек. А от на присутність ще однієї приватної власності елітної категорії вказує лише контрольно-пропускний пункт з автоматичним шлагбаумом на наступному повороті праворуч.

 

Завдяки дачі Ющенка півдороги до Женецького водоспаду туристи проходять по асфальту

 

Ще вісім років тому сім'ї Євгена Червоненка та Віктора Ющенка облюбували собі цю місцевість неподалік курортного Яремче для відпочинку і викупили у двох місцевих селян їхні хати разом із землею. Тепер селяни напевно не впізнали би своїх обійсть. На місці простих гуцульських хат виросли розкішні, комфортабельні садиби. Але, як стало відомо, третій Президент України Віктор Ющенко не зупинився на досягнутому і продовжує забудовувати належну йому земельну ділянку. Поруч із «президентською дачею», як за звичкою називають цю садибу місцеві, ведеться грандіозне будівництво, нові споруди виростають впритул до гірської річки.

 

Прес-секретар колишнього Президента України Ірина Ванникова нещодавно підтвердила, що Віктор Ющенко займається будівництвом в Карпатах, зауваживши, що політик не споруджує якийсь закритий відпочинковий комплекс для еліти, а будує культурний центр. Зокрема, тут, начебто, діятимуть щонайменше три музеї (один з них буде присвячений гуцульським скриням, яких у Ющенка зібралося вже кілька десятків, ще один - старовинним музичним інструментам). Також планується, що на території комплексу буде кафе-ресторан, готель на декілька номерів, студія з фонотекою і навіть співоче поле на півтори тисячі осіб. Речниця колишнього Президента запевнила, що доступ до цього об'єкту буде відкритим і відвідати його зможе кожен охочий. Щоб дізнатися більше про велику і культурну будову Ющенка, репортер «ГК» вирушив у туристичний похід урочищем Женець.

 

Віктор Ющенко відомий не тільки, як Президент України, але й як завзятий бджоляр

 

...Відразу при в'їзді на природоохоронну територію стає зрозумілим, що Віктор Ющенко, який відомий не тільки як Президент України, але й як завзятий бджоляр, облаштував своє тимчасове помешкання десь неподалік. Ліворуч від дороги височіє будівля приватного пансіонату з промовистою назвою "Дикий мед". Відвідувачів сюди заманюють екскурсією в так звану Медову долину - з дегустацією медів, чаїв та інших напоїв. Але родзинка в іншому.

 

Місцеві люди кажуть, що під час новорічних та різдвяних свят тутешні постояльці мають нагоду перетнутися з самим Віктором Андрійовичем, який у той час також полюбляє відпочивати у себе на дачі. До речі, автори однієї з реклам готелю, розміщених в мережі Інтернет, наголошують на тому, що "садиба розташована в мальовничому місці під лісом, поруч знаходяться водоспад Гук і президентська дача". Мабуть, не випадково саме в святковий період вартість проживання в цьому 30-місному готелі підстрибує аж учетверо і залежно від категорії номера коштує від 4 до 11 тисяч гривень за пансіон на 5 днів. Тепер, усередині вересня, в цій туристичній садибі було порожньо: не видно ні постояльців, ні власників. Очевидно, туристичний сезон тут ще не розпочали.

 

Парадний в'їзд до садиби Ющенка прикрашений державним прапором

 

А от на екскурсійному маршруті до водоспаду Гук того погожого вересневого дня туристів не бракувало. Щоб потрапити на територію природоохоронної зони, і пішоходи, й автомобілісти справно сплачували екскурсійний збір (10 гривень - з дорослого, 5 гривень - з дитини) в касі перед шлагбаумом контрольно-пропускного пункту Женецького відділення Карпатського національного природного парку. «А Віктор Андрійович також мусить платити за в'їзд, коли приїжджає на свою дачу?» - цікавлюся у молодої касирки. Та виявляється, що ті, хто має тут будинки, екскурсійний збір не оплачують.

 

«Віктор Андрійович цього літа часто тут бував, інколи з дружиною, але частіше сам, - розповідала касирка. - Займається будовою, та й приїжджає дивитися. Що там має бути, ніхто нічого не говорить. Але він там і церкву, і ресторан, і колибу - дуже багато всього запланував збудувати». «А туристи сюди частіше приїжджають, відколи тут поселилися відомі люди?» - допитуюся в несподіваної співрозмовниці. «Туристів стало більше, відколи проклали добрий асфальт і з'явилася можливість ближче під'їхати до водоспаду, - пояснила дівчина. - Люди, правда, трохи скаржаться, що дорога не до кінця заасфальтована. Але ж маршрут вважається пішохідним».

 

До церкви, яку збудував Віктор Андрійович для захисту від нечисті, тепер важко приступитися через пильну охорону

 

...Одразу за поворотом на дачу Ющенка добротно встелений асфальт закінчується, із узбіччя зникають спеціальні дзеркала, встановлені для безпеки автомобілістів на закрутах вузької дороги. Праворуч, за мостом через річку - будка КПП з синьо-жовтим прапором на верхівці. Біля шлагбаума мене перепиняє вже немолодий охоронець. «Віктор Андрійович вдома?» - цікавлюся в нього. «Нема нікого, школа почалася - діти роз'їхалися, а Віктор Андрійович ще в липні тут відпочивав, відтоді не бачили», - довірливо розказує він. Пропустити на територію, звичайно, не погоджується. Зрештою, не він тут головний. За садибою Ющенка стежать щонайменше шестеро приватних охоронців, які пильнують не тільки за парадним в'їздом, але й за підходами до садиби з боку гори, на підніжжі якої притулилася ця оселя. Щоб задовольнити цікавість і заглянути на обійстя Ющенка, доводиться підніматися на гору на протилежному боці дороги. Тут несподівано натрапляю на ще один палацик. Місцеві кажуть, що тут, буцімто, оселився хтось із братів Кличків. Перевірити інформацію на місці не вдається.

 

Вийшовши на галявину на горі навпроти садиби Віктора Андрійовича, можна нарешті повною мірою оцінити його зі смаком облаштований карпатський маєток. На території обійстя три капітальні споруди, найбільша з яких має чималу літню терасу і просторий хол для врочистих обідів чи ділових переговорів. Другий будиночок нагадує гостьовий дім, дещо скромніший за розмірами, а поруч з ним - очевидно, господарський будинок для прислуги. На подвір'ї - два УАЗики, мікроавтобус, квадроцикл, яким Ющенко особисто полюбляє об'їжджати довколишню територію та здійснювати поїздки до водоспаду.

 

Трохи нижче від садиби Ющенка - дерев'яна церква, поставлена на міцному кам'яному фундаменті. Церкву, кажуть місцеві люди, Віктор Андрійович збудував майже вимушено. Мовляв, під час будівництва маєтку тут часом відбувалося щось незрозуміле та моторошне - то інструменти самі по собі зірвуться з місця, то трактор на рівному перекинеться. А охоронці вночі взагалі спокою не мали, реагуючи на дивні звуки, які видавав хтось невидимий. «Може бути, що хату Ющенкові продали, як в нас кажуть, «зі всім», тобто разом з тими нечистими духами, які хтозна відколи там селилися, - розповідав репортерові «ГК» один з місцевих мешканців. - Як то було насправді, ніхто не знає, але відколи збудували церкву і відправили там службу Божу, то всі ці паранормальні явища нарешті припинилися».

 

Карпатський маєток третього Президента

 

Тепер до церкви, збудованої біля обійстя Ющенка, важко підступитися. Поруч ведеться будова і з'явився ще один контрольно-пропускний пункт з охоронцем та будка з собакою, котрий час від часу погавкує на перехожих туристів, які зупиняються, щоб сфотографувати сучасний витвір сакральної архітектури. Трохи нижче собачої буди виходить на поверхню водостічна труба, якою, можливо, стоки з дачі Ющенка зливають у річку.

 

Будівництво ведеться на чималій території фактично впритул до ріки, місцями заходячи навіть в русло Женця всупереч природоохоронним нормам (Водним кодексом України встановлено 25-метрову прибережну захисну смугу для малих річок - авт.), як-от у випадку не завершеної ще будівлі, стилізованої під водяний млин. Окремі споруди вже майже цілком викінчені, але їхнє функціональне призначення до кінця зрозуміти важко. Та спробу пройти мостом і наблизитися до території будівництва, щоб роздивитися новобудови, припинив якийсь добре натренований молодий чоловік, який раптово з'явився переді мною і застеріг: «Туди не можна, тут приватна територія, для чого ви фотографуєте?». На моє зауваження про відсутність заборонних написів на відвідини цієї території молодий охоронець ще раз наполегливо попередив: «Туди не заходьте. На кожному подвір'ї біля хати нічого не написано, але всі знають, що це - приватна територія».

 

Цікаво, чи після завершення будівництва культурний центр, який будує Віктор Ющенко біля своєї дачі в Карпатах, буде таким же "доступним" для пересічних туристів?

 

Богдан СКАВРОН

 

 

 

Оксана Марискевич, заступник директора Інституту екології Карпат НАН України:

 

"Зважаючи на встановлені Водним кодексом прибережні захисні смуги для малих річок, таке будівництво - це вже порушення чинного законодавства. Однак я взагалі не розумію тих людей, які намагаються проводити забудову в таких місцях, зважаючи на повені, які є частими явищами в Карпатах. Під час будівельних робіт порушується берегова лінія, і хоч яке б не було проведене берегоукріплення, існує велика ймовірність того, що велика вода, яка в Карпатах була, є і буде, колись зачепить цю будівлю. Тобто проблеми будуть у самого ж забудовника.

 

Треба також зважати на те, що навіть у тому випадку, якщо ділянка, на якій ведеться будівництво, не входить до території Карпатського національного природного парку, то річка Женець є невід'ємною частиною цієї природоохоронної зони, а таке будівництво так чи інакше вплине на її гідрологічний статус. Тут також виникає питання, яким чином власники таких новобудов будуть відводити стоки, чи буде там споруджена локальна каналізаційна система. Дуже сумнівно, що власники будівлі забезпечать дотримання водоохоронного законодавства, адже це дуже дорого. У нас переважно вкладають гроші у вибудовування різних палациків і замків, а коли мова йде про очищення стоків і налагодження водовідведення, намагаються економити. Дуже шкода, що природоохоронні органи в цьому напрямку недопрацьовують".

 

Галицький кореспондент


26.09.2011 Богдан Скаврон 1348 1
Коментарі (1)

Василь І. 2011.09.27, 21:18
Не стільки природоохоронні органи як власники не хочуть зважати на вимоги земельного і водного кодексу, природоохоронного законодавства. Хто з керівників обласних управлінь вказаних напрямків зможе виступити проти чинного глави держави. Ніхто. Тож такі бунгало будувались і будуть будуватись. Така сувора проза нашого життя.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1181
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2508
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2105
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2158
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6523 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2446 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

330

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1138

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1271

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1390
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

266
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

580
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2056
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26505
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

546
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10454 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8004
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

529
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

397
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

540
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

618
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1574