Унікальні вишивки, артефакти та картини: Чим вражає музей в Делятині (фото)

Подорожуючи у гори туристи проїжджають через мальовничий Делятин.

Мало хто тут зупиняється, хоча подивитися в Делятині є на що. Зокрема однією з родзинок селища є краєзнавчий музей, інформує Фіртка з посиланням на Бліц-Інфо.

Він розміщений у садибі засновника і керівника української радикальної партії, посла віденського парламенту і галицького сейму Миколи Лагодинського. У його адвокатській конторі на початку ХХ-го століття працював і відомий український письменник Марко Черемшина.

Біля входу відразу впадає в око старовинне розп’яття. Колись таке ж було на місцевому кладовищі, але за радянської влади його знищили. За старими фото його відновили і встановили на подвір’ї музею.

На порозі туристів зустрічає засновник і директор Делятинського музею Андрій Мисюк. Варто зауважити, що чоловік багато років сам збирав кожен експонат.

Музей поділений на кілька виставкових залів. Вражає велетенський макет Делятина в першому залі. Тут позначені всі визначні місця, солеварня, топонімічні назви і навіть показано місце, де первісні люди 40-45 тисяч років тому заклали свою першу стоянку.

«Делятин був соляним містечком до Другої світової. Тут процвітала соляна промисловість, був відомий бальнеологічний курорт. Втім після руйнацій спричинених війною і будівництва військової бази, Делятин перетворили на закрите селище міського типу і про соляний курорт довелося забути. Зараз ми маємо бачення повернутися до туризму і відновити курорт», - пояснює директор музею.

Поруч з макетом є багато давніх артефактів: палеонтологічні знахідки, зуб мамонта, скам’янілі риби, первісні знаряддя праці. Також серед експонатів є фрагмент дерев’яного водопроводу, якому може бути до 2 тисяч років.

«Ця частина віднайденої шестиметрової труби свідчить, що інфраструктура в цій місцевості була дуже давно. А цей спис, колись носив римський легіонер, що за легендами і заснував Делятин. Так це чи ні, достеменно не відомо, але наконечник списа насправді датується римською добою», - запевняє Андрій Мисюк.  

Також у залі є багато знарядь праці, дерев’яний вулик, стародавні ікони, фотографії та картини, як виглядали мешканці в давнину. Директор музею показує стару карту і перелік з прізвищами людей. Виявляється, на місці військової бази колись було півторатисячне село Луг. У квітні 1950 всіх людей примусово вислали в Херсонську і Миколаївську область, а на цьому місці розташували базу. Один з мешканців села, різьбяр Іван Дуга з пам’яті склав карту села і породинний список мешканців на час виселення.

В сусідньому залі розміщений офіс адвоката Лебединського, де він приймав відвідувачів. Коли ж Лагодинський їхав, як посол до Віденського парламенту, прийом замість нього проводив Марко Черемшина. Посеред кімнати красується стіл знаного майстра Василя Турчиняка, за яким працював Лагодинський. На стінах розміщена спадщина Марка Черемшини та видання двох доньок адвоката.

На другому поверсі музею розміщені картини знаного художника Осипа Васьківа, які довгий час вважалися загубленими. Особливо керівник музею пишається картиною возз’єднання ЗУНР І УНР написаною Васьківим у 1919 році.

За словами Андрія Мисюка, художник мав своє бачення, як змінити Делятин на краще. Зокрема, пропонував поставити в центрі селища колону з богом торгівлі Меркурієм, і тоді на його думку Делятин повернув би свою славу. А ще одну з вулиць пропонував перейменувати на вулицю сумних аптекарів, щоб люди всі були здорові.

Поруч з творами Васьківа, розміщені роботи місцевих майстрів давніх і сучасних, макет традиційної гуцульської хати-колиби.

Втім, найбільшою гордістю директора музею є величезна колекція делятинських вишивок. Всі стіни у залі завішані сотнями зразків старовинної вишивки, на виставкових столах розкладені різноманітні робочі та святкові сорочки.

«Делятинський тип вишивки відрізняється від інших. Тут яскраво виражені флористичні мотиви, але квіти вже наближаються до геометричних форм. На рівнинних територіях квіти пишні, яскраві, а чим далі в гори тим вишивка стає геометричніша. В колористиці переважають натуральні кольори – жовті, бурякові, зелені. Хочу зауважити, що кожен рід мав свою вишивку і вони не повторювалися», - пояснює Мисюк.

Ще однією родзинкою музею був унікальний жіночий кептар делятинського типу, втім кілька років тому злодії розбили двері і викрали його. Побачити, як він виглядав можна тільки на фото внучки адвоката Лагодинського.

«Я не сподівався, що знайду оригінал, адже старих людей хоронили у гуцульських строях. А останній майстер помер 100 років тому. З Божою допомогою мені вдалося знайти один кептар, хоч і погано збережений, а через рік знайшов гарний другий. Ці кептарі відрізняються від гуцульських, там зашифровані якісь письмена, інформація роду. Виготовляли їх на виправленій овечій шкірі, яку окантовували каракулем, а тоді робили аплікацію з двох інших різних шкір – чорної і коричневої. Ще однією особливістю є те, що вони поштамповані спеціальними заклепками – капслями. Я давно мріяв їх відновити, але ніхто не брався за це. Тільки одна майстриня погодилася», - каже Андрій Мисюк.

Тож нещодавно останній примірник чоловічого кептаря поїхав у Замагору на Верховинщині до майстрині, яка має створити точні копії.

«Це відбувається в рамках спільного проєкту між Івано-Франківською, Закарпатською, Львівською і Тернопільською областями з відновлення гуцульського кептаря та нашої вишивки. Ми запланували відновити десять вишиванок, два кептарі малі та шість дорослих. Хочеться щоб ці вишиванки та стрій демонстрували нашу громаду на фестивалях», - пояснює секретар Делятинської громади.

Музей працює з 12:00 до 16:00 год. Понеділок, середа — вихідні. Вхід та екскурсія безкоштовні. Адреса: вул. 16 липня. смт Делятин.

Фотогалерея


22.06.2019 3159 1
Коментарі (1)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1974
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1871
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1865
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5538 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2160 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1517

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

752

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

805

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1010

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1010
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1778
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3689
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10265
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26160
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10195 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7721
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

909
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

226
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

272
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

392
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1290
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

893