Юний долинянин виборов друге місце на міжнародній олімпіаді з астрономії

 

15-річний Іван Ільницький з прикарпатського міста Долина виборов друге місце на міжнародній олімпіаді з астрономії та став найкращим під час виконання теоретичних завдань – повідомляє сайт www.briz.if.ua.

 

У природничо-математичному ліцеї, де навчається підліток, немає ані кабінету астрономії, ані телескопа чи звичайнісінького біноклю чи лінз для лабораторних робіт і добрих  підручників. Перемогу хлопчик виборов лише завдяки величезній працьовитості, щоденній наполегливій самоосвіті й  науковій інтуїції. Наукові змагання відбувалися у далекому Казахстані, в місті Алма-Ати. Туди з’їхалися понад 90 юних любителів науки про небесні світила із 19 країн світу. 

 

Але українці, збірна команда яких, до речі, вперше брала участь в міжнародній олімпіаді з астрономії, вибороли одну золоту, одну срібну та дві бронзові медалі (!). Усього від України поїхало п’ятеро учасників. Такого від наших учнів ніхто не очікував. Золотим призером міжнародної олімпіади став Дмитро Федоряк із Дніпропетровського ліцею інформаційних технологій. І хоча Івасик Ільницький став лише другим, його загальний результат вражає: підлітку не було рівних в астрономічній теорії серед молодшої та старшої групи.  Ми зустрічали юного призера разом з батьками, вчителями та однокласниками.

 

...На подвір’ї ліцею справжня урочистість – святково прибраний клас, усміхнені діти. Не може втриматися від хвилювань мати наукового олімпійця – Світлана Йосипівна, яка викладає тут математику. І ось до класу під шалені оплески та вигуки «Ві-та-є-мо!» заходить високий чорнявий хлопець. Широко усміхається і страшенно радіє, що повернувся додому, до друзів, вчителів, рідного класу.

 

«Мені не вистачило до золота лише двох балів, – знічено усміхається Іванко, – але наступного року, обіцяю, буде золото для України та Долини. Закони природи та закони небесної механіки – схожі, а оскільки я добре знаю фізику, то й астрономічна теорія далася мені легко».

 

Олімпіада відбувалася протягом трьох днів у одній із «бабеків» (так називають в Казахстані школи – авт.). Навчальним закладом, де відбувалися змагання юних астрономів світу, опікується Президент країни Нурсултан Назарбаєв. Самі змагання відбувалися в дуже доброзичливій атмосфері. Журі було прихильне і добре до юних ерудитів, які подолали тисячі кілометрів, аби прибути до азійської країни та показати свої знання про небо. Таємницею  свого успіху хлопчик вважає те,  що на кожне питання він давав відповіді. Навіть, якщо вони й не були зовсім точними.

 

«Адже мої колеги, коли щось не знали, могли й нічого не писати, – розповідає юний ерудит. – А я старався написати хоча би ту чи іншу формулу. Так отримував бали. Останні були на вагу золота».

 

Проте значно важчими була практична частина та тур спостереження за світилами.

 

«Нам потрібно було усього за 20 хвилин навести телескоп на ту чи іншу зірку, вирахувати її координати чи відстань до землі, – розповідає хлопець. – Можливо я трохи розхвилювався, адже  уперше телескоп побачив та почав ним користуватися лише влітку в Криму. Якби щось таке було в нашій школі, то, зрозуміло, що я був би першим, адже скажімо, в Китаї, Кореї, Казахстані ази астрономії починають вивчати...у дитсадках. А в Долині, як це не прикро, проте немає телескопів, а книжки з астрономії я брав старі, ще з радянських часів, у свого вчителя, шукав по різних бібіліотеках підручники, дещо замовляв по Інтернету аж з Росії».

 

За словами матері Світлани, зацікавлення небесними світилами  у сина почалося від математики.

 

«Я помітила, що моїй донечці подобається вивчати іноземні мови, і зараз вона є студенткою відповідного факультету в Львівському національному університеті імені Івана Франка, а синові – вирішувати складні задачі, – каже радісна мама. – Коли у нього все виходило, то радів неймовірно. А потім було зацікавлення фізикою».Упродовж трьох років хлопчик є призером всеукраїнських олімпіад з фізики. Кілька місяців тому Іван почав дуже серйозно цікавитися астрономією. Взяв участь у всеукраїнській олімпіаді у Львові, навіть не вивчаючи астрономії у школі.

 

«Після перемоги на всеукраїнському етапі хлопця запросили на тренувально-відбіркові збори, а згодом у збірну команду України, – мовить вчитель фізики долинського ліцею Мирослав Гаразд. – Кілька тижнів він провів у літній астрономічній школі при Кримському відділенні Академії наук України, займався із тренером – аспірантом Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрієм Сімоном».

 

Власне і перебування в Криму та заняття з паном Сімоном й дало найбільше знань кмітливому долинському підлітку.

 

Окрім зацікавлення точними науками, Іванко любить грати в шахи, займається плаванням, грає на гітарі та мріє про участь у наступній міжнародній олімпіаді з астрономії, що буде відбуватися у Південній Кореї. А ще щодня розповідає своїх друзям, що треба добре вчитися, бо за наукою та ерудованими молодими людьми, незважаючи на різні життєві перипетії, таки майбутнє.


03.10.2011 2455 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2014
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1880
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1879
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5583 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2173 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1533

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

772

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

838

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1045

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1023
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1796
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3702
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10293
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26180
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10213 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7741
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

921
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

262
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

288
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

405
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1306
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

908