У затінок: Неймовірні дендропарки в Україні

 

 

Серпень ще тішить спекою. Якщо ж вам від неї мало втіхи – саме час податися у прохолоду й до води. Пропонуємо другу частину огляду неймовірних щедрот української флори.

 

 

Донецька область

 

Дендропарк Маяцького лісництва, Слов'янський район

 

Ця пам'ятка садово-паркового мистецтва невелика за площею – 1,5 гектара.

 

Росте тут більше 20 порід рідкісних дерев: гледичія, катальпа звичайна, церцис європейський. Дерева представляють флору різних регіонів світу: Америки, Далекого Сходу, Кавказу, Криму, Малої Азії і Середземномор'я.

 

З 1997 року дендропарк Маяцького лісництва входить до складу Національного природного парку Святі гори.

 

Житомирська область

 

Ботанічний сад Державної агроекологічної академії України, м. Житомир

 

35,4 га ботсаду розташувались на берегах р. Путятинка (притока Тетерева) у східній частині Житомира. У ботанічному саду зібрано великі колекції плодово-ягідних, овочевих, лікарських, технічних та декоративних рослин, серед них 15 видів, занесених до Червоної книги України. Колекція деревних рослин налічує 550 видів, форм і сортів, а трав’янистих рослин – більш як 1000 видів.

 

 

Ще одна унікальна памятка Житомирщини — дендропарк "Еліта" ( с. Грозине, Коростенський район). Закладено його було у 1984 році на місці колишньої панської садиби. Особливу цінність тут становлять насадження липи серцелистої, серед яких 15 екзеплярів належать до старовікових (100—180 років) з обхватами 143-260 см.

 

Закарпатська область

 

Дендропарк "Березинка", Мукачівський район

 

На 34 гектарах тут розміщена колекція, що нараховує біля 2000 деревно-чагарникових порід. Є екзотичні та рідкісні види: кедр гімалайський, кедр ліванський, кедр атласький, ліквідамбар смолистий, ялиця велетенська, криптомерія японська, кунінгамія ланцетна, сосна Сабіна, елеутерокок, аралія манжурська та інші.

 

А ще у цій заповідній місцині вдалося зберегти береку, дерево, що за своїми якостями прирівнюється до ебонового дерева, а за технічними характеристиками набагато краще за дуб. Через що її масово знищували, як і тис ягідний. При Петрові І в Росії, а на Закарпатті за часів Австро-Угорщини такі дерева забороняли вирубувати під загрозою смертної кари. Але у Березинці ви зможете побачити береку на власні очі, а її плоди, до речі, їстівні (на фото нижче).

 

 

Крим

 

Дендропарк м. Євпаторія

 

Тут у "спартанських" умовах на кам'янисто-глинистому ґрунті росте понад 280 порід дерев і чагарників: клени, сосни і кипариси, ялівці і горіхи, акації та шовковиці, ясени, глод, троянди, лаванди.

 

 

Є і південніші мешканці: агави, алое, цереуси змієподібні і стовпчасті; чудесно тут почуваються екзотичні пальми, інжир і мигдаль, гранат і платан, дерево-довгожитель — вічнозелений тис ягідний. Софора японська, родичка акації, прикрасила багато вулиць і проспекти міста. Чимало дерев, що ростуть тут, відносяться до розряду реліктових.

 

Львівська область

 

Оброшинський дендропарк, с. Оброшине, Пустомитівський район

 

На 10 гектарах цього дендропарку державного значення ростуть понад 60 видів дерев і чагарників, серед яких є рідкісні та екзотичні: дуб звичайний пірамідальної форми, ліріодендрон тюльпановий, платан західний, магнолія Кобус, катальпа чудова, клен цукровий, різні види туї, горіхів, лип та інше.

 

Парк дуже красивий — створений у ландшафтному стилі з використанням системи ставків та архітектурних споруд, зокрема, розміщеного поряд Палацу архієпископів.

 

 

А ще тут ще у 1960-х було створено зоологічний куток, де утримувались екзотичні тварини: плямистий олень, гуска індійська, казарка, огар тощо. Невеликий звіринець існує донині.

 

Полтавська область

 

Устимівський дендропарк , с. Устимівка, Глобинський район

 

На порівняно невеликій площі дендрарію — 10 га — представлена рослинність різних країн і континентів світу: Північної Америки, Європи, Криму і Кавказу, Сибіру, Середньої Азії, Далекого Сходу, Китаю і навіть Гімалаїв. Всього — біля 12 тисяч рослин.

 

 

Найповніша колекція дерев Північної Америки. Тут теж зростає одне з прадавніх дерев на Землі — гінкго дволопатеве, а також бархат амурський, тут ці дерева – найстаріші в Україні.

 

А ще тут мешкає рідкісна форма гірляндної ялини звичайної, єдина така рослина в Україні, що цього року "відзначила" свій 110-річний ювілей.

 

Одеська область

 

Дендропарк Перемоги, м. Одеса

 

Займає 55 га, де ростуть понад 500 видів дерев і чагарників, включаючи теплолюбиві екземпляри.

 

На алеї Дружби є дерева, власноруч посаджені космонавтами Валерієм Биковським, Георгієм Шоніним.

 

В парку є система штучних ставків з фонтанами.

 

 

Тернопільська область

 

Гермаківський дендрологічний парк, с. Гермаківка, Борщівський район

 

На 56 гектарах цього парку державного значення росте понад 1500 різноманітних порід дерев та чагарників. Основну частину колекції становлять хвойні породи, представлені 200 видами, з них понад 20 видів і форм ялини, 34 – сосни, 32 – туї, ще є кілька видів тсуги, кипарисовика, секвої. При дендропарку також є оранжерея, де вирощують тропічні та субтропічні дерева, кактуси і трав'янисті рослини.

 

 

Росте у Германківському парку і реліктове гінкго дволопатеве (яке в Азії вважають священним), а ще – 150-річний Гермаківський скельний дуб майже метрового діаметру.

 

сайт 24


21.08.2017 3142 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

968
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2750
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3056 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

867

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

114
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2311
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

434
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15051
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7364
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

361
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

273
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096